„Covidoví rytíři“ na Gotlandu dohlíží, jestli lidé dodržují koronavirová opatření

ČTK ČTK
24. 7. 2020 7:59
Švédský ostrov Gotland vyslal do boje s koronavirem rytíře na koních. Osm mužů v plné zbroji bude dohlížet na dodržování předepsaných rozestupů. Hlídkovat budou především na místech, která mají v oblibě turisté.
„Covidoví rytíři“ na Gotlandu
„Covidoví rytíři“ na Gotlandu | Foto: Profimedia.cz

"Máme tři poselství: dodržujte rozestupy, pravidelně si myjte ruce a zůstaňte doma, pokud se necítíte dobře," řekl agentuře AFP Lennart Borg. Právě jej napadlo poslat do boje s koronavirem středověké křižáky. "Když se k vám blíží sedmisetkilový kůň, uděláte vše, co vám řeknou," dodal Borg.

Muži převlečení za rytíře z 12. století běžně pracují pro šermířskou společnost Torneamentum, která v létě pořádá rytířské turnaje. Kvůli pandemii covidu-19 se ale letos konat nemohou, a jezdci se tak s vervou vrhli do nového boje - za dodržování hygienických pravidel. Místo dřevců namířených na protivníka ovšem mají v rukou praporce s nápisy jako "Dodržuj rozestupy" či "Zůstaň doma, máš-li symptomy".

Podle Svena Monteliuse, který je hlavním hygienikem ostrova Gotland, budou rytíři lidem připomínat to, "co všichni vědí, na co ale občas zapomínáme, když v létě věnujeme pozornost jiným věcem".

Poprvé vytáhli "covidoví rytíři" do boje v pondělí, kdy vítali turisty přijíždějící na Gotland trajektem ze švédské pevniny. V následujících týdnech je bude možné spatřit na plážích, u historických památek a na dalších místech, kde se shromažďují turisté.

Gotland, který leží v Baltském moři, asi 200 kilometrů jižně od Stockholmu, je populární turistickou destinací. V roce 2018 navštívilo ostrov, který má 58 700 obyvatel, celkem 950 tisíc lidí. Letos na Gotland míří kvůli omezením, které způsobila v cestování pandemie covidu-19, převážně Švédové.

Video: Moře je plné roušek a rukavic, varuje potápěčka

Moře je plné roušek a rukavic, varuje turecká potápěčka Sahika Ercumen. Může za to i vítr a déšť. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 46 minutami

Spojené státy sníží počet vojáků v Afghánistánu, na místě jich zůstane pět tisíc

Spojené státy plánují snížit počet svých vojáků v Afghánistánu do konce listopadu na méně než 5000, řekl to podle agentury Reuters v sobotu americký ministr obrany Mark Esper. V rozhovoru s televizí Fox News tak upřesnil vyjádření prezidenta Donalda Trumpa z počátku týdne. USA mají nyní v Afghánistánu asi 8600 vojáků. Ke snižování jejich počtu se zavázaly v únoru v dohodě s afghánským hnutím Tálibán.

Trump už 3. srpna v rozhovoru s reportérem zpravodajského webu Axios uvedl, že do listopadu bude počet amerických vojáků v Afghánistánu snížení na "pravděpodobně někde mezi 4000 až 5000".

Nynější snižování počtu vojáků v Afghánistánu vychází z dohody, kterou USA podepsaly na konci února s radikálním hnutím Tálibán. Dohoda předpokládá, že do 135 dnů od jejího podpisu zůstane v Afghánistánu z původních 13 tisíc amerických vojáků 8600 mužů a žen ve zbrani. Tohoto počtu dosáhly USA v červnu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

OKD se připravuje na obnovení těžby, navýší počet zaměstnanců v dolech

Zaměstnanci těžební společnosti OKD začnou od pondělí připravovat všechna pracoviště černouhelné firmy na opětovné obnovení těžby. Ve všech dolech byla na několik týdnů přerušena kvůli koronavirové nákaze, která se mezi horníky rozšířila.

"Od pondělí 10. srpna začínají důlní zaměstnanci OKD připravovat pracoviště na obnovení těžby po několikatýdenní odstávce. Musíme zkontrolovat veškerá zařízení, stroje a tak dále. Jakmile bude vše v pořádku, těžbu spustíme na všech čtyřech lokalitách. Mělo by se tak stát během několika dní," řekla mluvčí společnosti Naďa Chattová.

Dodala, že od pondělí se tak začne postupně navyšovat počet důlních pracovníků o stovky. Podle mluvčí se do práce po prodělaném onemocnění koronavirem vrátilo už přes 800 zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy