Clarksonova kariéra v ohrožení. Moderátora vyšetřuje policie

Marek Pros Marek Pros
26. 3. 2015 11:02
BBC předala dokumenty z vyšetřování incidentu mezi moderátorem a producentem Top Gearu policii, ta může Clarksona obvinit z napadení.
Jeremy Clarkson
Jeremy Clarkson | Foto: Reuters

Londýn/Praha – Uplynulo jen několik hodin od oznámení, že Jeremy Clarkson již nebude uvádět nejúspěšnější motoristický pořad světa, a už se na kontroverzního moderátora valí další problémy. Vedení televize předalo policii z North Yorkshire kopii vyšetřovacího protokolu, podle kterého Clarkson fyzicky napadl producenta pořadu Top Gear. O případu informuje britský deník The Guardian.

Interním vyšetřováním incidentu byl pověřen šéf skotské BBC Ken MacQuarrie, který kromě svědků události vyslechl jak Clarksona, tak napadeného producenta Oisina Tymona. Výsledky pak předal generálnímu řediteli televize Lordu Hallovi. Ten následně oznámil novinářům, že Jeremy Clarkson "překročil čáru" a pro BBC již pracovat nebude.

Clarkson chtěl producenta vyhodit

Policie si včera od BBC vyžádala kopii reportu, podle kterého je Clarkson přímo odpovědný za "nevyprovokovaný fyzický a verbální útok" vůči Tymonovi, producentovi Top Gearu. Ten musel po napadení vyhledat lékaře.

Ken MacQuarrie ve své zprávě dospěl k závěru, že Clarkson Tymona udeřil a způsobil mu otoky a krvácení z úst. Tymon byl navíc "opakovaně verbálně napadán a urážen" a z celého incidentu byl "šokovaný a zoufalý", uvádí zpráva. Útok trval minimálně třicet vteřin a přerušil ho až jeden ze svědků. Clarkson měl Tymonovi hrozit vyhazovem.

Policie se k vyšetřování Clarksona zatím nechce vyjadřovat, novinářům pouze potvrdila, že si od BBC vyžádala kopii zprávy. "Požádali jsme televizi o zprávu, která podrobně popisuje výsledky jejich interního šetření. Informace následně posoudíme a v případě potřeby přijmeme nutná opatření," citoval The Guardian mluvčího policie.

Oisin Tymon ve svém včerejším prohlášení vyjádřil politování nad tím, jak celá situace skončila, a dodal, že s Clarksonem měl "pozitivní a úspěšný pracovní vztah".

Jeremy Clarkson zatím s médii nekomunikuje, na Twitteru si pouze změnil osobní status, že býval moderátorem motoristické show Top Gear na BBC2.

BBC si myslí, že Clarkson působí víc problémů než užitku, já s tím nesouhlasím, značka Top Gear bude jeho odchodem znehodnocena, říká publicista Luděk Staněk. Podle něj Clarkson na BBC skončí. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 minutou

Novou hlavní hygieničkou bude ředitelka moravskoslezské hygienické stanice Pavla Svrčinová, uvedl Babiš pro ČT. Rážovou vystřídá v polovině března

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 45 minutami

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy