Matka neměla peníze na internet, chlapec se k výuce připojoval přes wi-fi před školou

Magazín Magazín
24. 10. 2020 20:15
Školáci ve městě Roswell v Novém Mexiku měli v době druhé vlny koronaviru zůstat doma. Žák čtvrté třídy se přesto do své školy vypravil. Potřeboval se totiž připojit ke školní wi-fi síti, aby se mohl účastnit výuky on-line. Doma kvůli špatné ekonomické situaci své rodiny internet neměl.
Foto: GoFundMe

Jonathon Endecott oslaví v listopadu desáté narozeniny a podle své matky Angel byl odjakživa velmi samostatné dítě. Rodina bydlí kousek od školní budovy, a tak si chlapec zvykl chodit do školy i zpátky domů sám. Pandemie koronaviru však všechno změnila. Děti se nyní kvůli omezení sociálních kontaktů mají učit výhradně on-line.

Pro běžnou středostavovskou rodinu by přizpůsobení se nové situaci nebylo problémem. Angel Endecottová se však o syna stará sama a kvůli opatřením proti koronaviru přišla o obě zaměstnání, která do té doby zastávala. Po nějakém čase si sice novou práci našla, ale stejně si nemohla dovolit platit za internetové připojení.

Protože má její syn školu tak blízko, nebála se ho na její pozemek poslat, aby se připojil ke školní wi-fi síti, což chlapci podle jejích slov udělalo radost. "Byl šťastný, že si zase chvíli mohl připadat jako za běžné situace. Už jenom to, že byl venku před školou, mu dalo pocit, jako by byl mezi spolužáky. Ředitel školy i několik učitelů ho tam navíc chodili kontrolovat a ptali se, jestli něco nepotřebuje," popsala matka pro zpravodajský web stanice CNN.

Učitelka, která do školní budovy pravidelně dochází, řekla, že když Jonathona uviděla, hodně ji to dojalo. Po svolení matky si chlapce vyfotila a sdílela jeho příběh na Facebooku, odkud se rychle rozšířil k dalším lidem. Brzy se našel štědrý dárce, který Jonathonovi na rok zaplatil domácí internet.

Školák má radost, že teď může častěji komunikovat se svými spolužáky a lépe zvládat výuku. Jeho oblíbeným předmětem je přírodověda. Jedna z učitelčiných kamarádek navíc založila na serveru GoFundMe sbírku, která má za cíl vybrat peníze na domácí internetové připojení i pro další děti, jejichž rodiče jsou ve finanční nouzi.

Mohlo by vás zajímat: Rodiče jsou zděšení. Teď vidí, co se ve škole děje. Je to ale pozitivní rána, říká Feřtek

Učitelé teď mají víc práce, než měli. A nemám pochybnost o tom, že zásadně stoupne jejich digitální gramotnost, říká Tomáš Feřtek z EDUin. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 14 minutami

Dálnice D11 u Prahy bude uzavřená kvůli komplikacím při demolici mostu až do rána

Kvůli komplikacím při demolici mostu přes D11 u Prahy se zpozdí zprovoznění komunikace avizované dříve na 18:00. Podle Národního dopravního informačního centra (NDIC) se provoz na dálnici obnoví až v pondělí ráno. Práce na bourání mostu ztěžuje velké množství výztuže, která nebyla zanesena v dokumentaci, a dělníci o ní tedy nevěděli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět osob

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy