Chceme světlo! Na Letné u Bruselského pavilonu Expo 58 se objevil nápis připomínající pražské jaro

mdan
9. 9. 2017 9:02
Heslo u bruselského pavilonu na Letné připomíná studentské protesty z roku 1967. Padesát let starý nápis obnovili umělečtí aktivisté v rámci festivalu Cultural Hijack.
Instalace na Letné.
Instalace na Letné. | Foto: Valérie Dvořáková

Před padesáti lety, tedy na podzim roku 1967, se zhruba dvě tisícovky studentů vydaly na protestní pochod ze strahovských kolejí na Hrad. Událost se do české historie zapsala jako jedna z předzvěstí pražského jara 1968. Na památku této říjnové události nyní skupina umělců instalovala na budovu letenského Bruselského pavilonu Expo 58 nápis Chceme světlo!

Právě tuto větu skandovali studenti při pochodu v Nerudově ulici pod Pražským hradem, kde několik protestujících zadrželi příslušníci Sboru národní bezpečnosti. 

Strahov následně obsadilo patnáct policejních aut, proti jejichž přítomnosti protestovala další skupina studentů. Přivolané posily lidových milic z Hrdlořez studenty brutálně napadly. Zmláceni byli všichni, bez ohledu na to, zda patřili mezi demonstranty či nikoliv.

Aktivisté připomněli akt protestujících studentů z roku 1967

Studenti, kteří během svého pochodu Malou Stranou skandovali "Chceme světlo!", pak toto heslo upevnili na zeď Bruselského pavilonu na Letné. Celou událost z roku 1967 nyní připomněl festival uměleckého aktivismu Cultural Hijack.

"Nevím, co by říkali tvůrci nápisu na jeho obnovení na zdi bruselského pavilonu. Možná by si mysleli, že je potřeba více akcí, jako je Cultural Hijack. Nebo snad že máme důvody k takovému zvolání tváří v tvář představě možného reverzního toku dějin," tvrdí autoři obnoveného nápisu.

Festival Cultural Hijack trval celkem tři měsíce a účastnili se ho čeští i zahraniční umělci. Jeho začátek se nesl ve znamení opakovaného happeningu Transfer (for Christo), který realizoval průkopník akčního umění Allan Kaprow se svými studenty. Současná verze se odehrála v holešovickém prostoru Továrna.

Projekt Cultural Hijack právě vrcholí mezinárodní konferencí CONTRAvention (6. až 9. září). Během ní se uskuteční řada workshopů a debat na téma umění a veřejný prostor.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy