V údolí u jezera, s výhledem na hory. Opuštěná novozélandská vesnice je na prodej

Magazín Magazín
29. 10. 2018 15:12
Výhledy na hory, osm volných domů se třemi pokoji, devět garáží i restaurace. Novozélandská vesnice Waitaki na břehu jezera je na prodej v přepočtu za 64 milionů korun.
Takhle to vypadá v údolí Waitaki, kde se vesnice nachází.
Takhle to vypadá v údolí Waitaki, kde se vesnice nachází. | Foto: Profimedia.cz

Ve 30. letech 20. století sloužila vesnice u jezera Waitaki na novozélandském Jižním ostrově jako ubytování pro dělníky stavící stejnojmennou přehradu. Od roku 1989 však zeje prázdnotou a nyní je na prodej, informoval o tom britský list The Guardian.

Inzerát láká na výhledy na horský masiv, celkem osm volných domů se třemi pokoji, devět garáží, restauraci, velkou klubovnu, právo čerpat vodovodní zdroje a rozsáhlé volné pozemky. To vše za necelé tři miliony dolarů, tedy zhruba 64 milionů korun.

Ačkoliv zpráva obletěla řadu světových médií, má to jeden háček. Vesnici si nemůžou koupit žádní cizinci. Novozélandská vláda totiž nedávno zakázala prodej domů a bytů zahraničním kupcům. Chce tak bojovat se zdražováním nemovitostí.

Realitní agentka Kelli Milmineová k tomu poznamenala, že cizinci při nákupu realit využívají novozélandských prostředníků. Dodala, že o vesnici projevili zájem například čínští kupci. Makléřka uvedla, že vysoká cena odrazuje řadu místních, kteří jsou ochotni zaplatit pouze zhruba čtvrtinu ceny. 

Zájemci o Waitaki mají podle ní řadu rozličných plánů. Od butikové farmy přes vinici po komunitní společenství rodin a přátel.

Britský deník připomíná, že Waitaki je jedna z mnoha malých komunit, jež zůstala opuštěna vlivem masivního nárůstu urbanizace v zemi. Vesnice byla domovem zhruba čtyřicítky zaměstnanců stavby přehrady a jejich rodin. Do vesnice se ale sjíždělo až 1200 dělníků pomáhajících se stavbou přehrady Waitaki.

Projekt měl ve 30. letech 20. století pomoci snížit nezaměstnanosti v oblasti. Vesnice Waitaki od 70. let upadá a od roku 1989 je prázdná. V roce 1991 ji od státu získal soukromý investor a během uplynulých let putovala od majitele k majiteli.

Video: Přistání ve Wellingtonu doplňuje nádherná scenérie 

Extrémní letiště - Vzrušující přistání do země Pána prstenů. Dráha ve Wellingtonu je obklopena mořem | Video:
 

Právě se děje

Další zprávy