Kempování nad zemí. Belgičané si oblíbili nový druh stanování v korunách stromů

Magazín Reuters Magazín, Reuters
9. 7. 2020 16:14
Belgičané podobně jako Češi letos plánují cestovat spíše po vlastní zemi než do zahraničí. V kurzu jsou proto netradiční aktivity, mezi které patří i kempování v korunách stromů ve stanech od nizozemského umělce Dre Wapenaara.

Vizuální umělec Dre Wapenaar vymyslel obří stany ve tvaru slzy upevněné na kmenech stromů již před několika lety, ale až letos je o ně obří zájem mezi lidmi. 

"Letos rezervace zmizely mnohem rychleji než předchozí roky, a kdybychom měli další, jsem si jistá, že i ty by byly zarezervované na každý den v červenci a srpnu," řekla agentuře Reuters Katrien Houbeyová, ředitelka turistického ruchu ve městě Borgloon na východě země. 

Právě v Borgloonu se již devět let nachází celkem čtyři obyvatelné stany. Dre Wapenaar je přitom původně zamýšlel jako uměleckou instalaci.

Za zvýšený zájmem o noc v korunách stromů může podle Houbeyové pandemie koronaviru, respektive nařízení s tím spojená. "Vláda doporučuje cestovat jenom po tuzemsku. Lidé proto začali hledat alternativní ubytování," uvedla. 

Do slzy po žebříku

Cena za noc pro dvě osoby, včetně přístupu k umývárnám a grilu, vychází v přepočtu na 1865 korun. Do stanu se leze pomocí žebříku, samotná slza visí jenom pár metrů nad zemí a ukotvena je na kmeni stromu.

"Moje stany jsou příliš drahé na komerční produkci. Kdybych jich chtěl prodávat více, musel bych je navrhnout jinak. Nejsem dobrý produktový designér, jsem totiž umělec," tvrdí o sobě 58letý Wapenaar. 

Nizozemský vizuální umělec původně stany zamýšlel jako uměleckou instalaci a o komerčním účelu nepřemýšlel.
Nizozemský vizuální umělec původně stany zamýšlel jako uměleckou instalaci a o komerčním účelu nepřemýšlel. | Foto: Reuters

Kromě Borgloonu se další stany nachází v Bornemu nedaleko Antverp, v sochařském parku ve Spojených státech amerických, v jednom nizozemském kempu a také ve Francii. 

Stany ve tvaru slzy byly navrženy již v 90. letech environmentálními aktivisty, kteří tak chtěli zabránit kácení dalších stromů. A tento typ stanů byl také dříve vystavován v New Yorku i různých evropských zemích. 

Češka v Chorvatsku: Zachraňujeme místní turismus

Máme tu výsadní postavení, na jaře situace vypadala beznadějně, Češi jsou ještě víc vítáni než v jiných letech, letos to vypadá na ideální dovolenu. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy