Chraňme si svá bistra před rychlým občerstvením, vyzývají Pařížané. Chtějí na seznam UNESCO

ČTK ČTK
13. 6. 2018 6:00
Kandidaturu sdružení provozovatelů pařížských bister přivítala i starostka Paříže Anne Hidalgová. Bistra podle ní "tvoří integrální součást pařížského šarmu a identity". Francouzská bistra jsou malé restaurační podniky, které mají otevřeno celý den a často nabízejí jednoduchá domácí jídla. Ráno do nich chodí místní i turisté na kávu, večer na sklenku vína.
Typické pařížské bistro v obležení.
Typické pařížské bistro v obležení. | Foto: Shutterstock

Paříž - Pařížská bistra a kavárny s předzahrádkami usilují o zápis na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Kandidaturou chce sdružení provozovatelů těchto gastronomických podniků zachránit fenomén, který je podle nich v ohrožení.

"Naše bistra jsou v ohrožení, a musí být proto chráněna," uvedl Alain Fontaine, zástupce sdružení provozovatelů pařížských bister.

Francouzská bistra jsou malé restaurační podniky, které mají otevřeno celý den a často nabízejí jednoduchá domácí jídla. Ráno do nich chodí místní i turisté na kávu, večer na sklenku vína.

Během posledních dvaceti let podle Fontaina ubylo klasických pařížských bister o polovinu. Podniky kupují provozovatelé velkých řetězců a mění je v restaurace s rychlým občerstvením. Existenci bister ohrožují podle iniciátorů zápisu na seznam UNESCO také rostoucí nájmy.

Kandidaturu přivítala i pařížská starostka Anne Hidalgová. Bistra podle ní "tvoří integrální součást pařížského šarmu a identity".

Video: V Paříži mají svou restauraci také nudisté

Nudisté mají v Paříži svou restauraci | Video:
 

Právě se děje

Další zprávy