Cestování, jak ho známe, klidně skončí, tvrdí dobrodruzi. Živí se teď i stěhováním

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
9. 11. 2020 10:55
Cestovní ruch je jedno z nejpostiženějších odvětví ekonomiky. Celosvětová pandemie koronaviru na jaře zastavila komerční lety a někteří cestovatelé museli využít repatriační lety zpět do Česka. Mezi ně patří třeba Marek Jelínek, který byl v té době v africké Ugandě. Se svou přítelkyní Dominikou nyní zůstává v Beskydech. I další čeští dobrodruzi museli odložit toulavé boty na neurčito.

Pavel Svoboda se živí jako fotograf a dopisovatel z cest po celém světě. Vloni mu vyšla kniha Napříč Asií z Moskvy do Bangkoku, měl naplánovány desítky přednášek a taky pár cest do zahraničí. Nakonec mu vyšla jenom ta na začátku roku do Kolumbie.

"Pokračuji v tom, co mám rád a na co za normálního běhu pro samé cesty a přednášky není tolik času. Chodím hodně na ryby, užívám si klidu u nás na chalupě a na jaře a teď na podzim hodně fotím a vandruji po Česku, je tady krásně. Zároveň píšu hodně reportáží z cest do médií," popisuje své letošní dny. 

Život naruby se naopak otočil cestovateli a dlouholetému průvodci Karlovi Starému, který jezdil s CK Nomád do celého světa, včetně KLDR nebo ostrovů v jižním Pacifiku.

"Jako člověk, kterého živí cestovní ruch, jsem najednou zůstal bez práce a s omezenými prostředky. Období naděje, že zase bude líp, se střídají s obdobími deziluze a obavami, že líp už jednou provždy bylo. Snažím se připravovat programy cest na příští rok, nové cestovatelské přednášky a
zdokonalovat se v práci s technikou a programy při jejich přípravě. Jenže přednášky bývají hlavně na podzim a v zimě a letos už to nevypadá reálně ani s nimi," říká. 

To specialista na Írán Vladimír Váchal se z průvodce a tlumočníka i pro podnikatele stal stěhovákem. 

Další z cestovatelů, Ladislav Zibura, si myslí, že podobné situace, jako je letošní pandemie koronaviru, se budou dít i v budoucnu a je nutné brát je jako součást života. "Každá generace si pár podobnými historickými situacemi projde. Jestli bychom si ale podle mě nějakou zkušenost měli odnést, pak je to uvědomit si, jak velkou moc vlastně stát má. Určitě je na to dobré myslet při volbách. Že si volíme lidi, kteří možná budou muset řešit podobně zásadní věc," apeluje. 

Přečtěte si, co dělají i ostatní čeští dobrodruzi, se kterými jsme dříve publikovali rozhovory na Aktuálně.cz. 

Ladislav Zibura
Ladislav Zibura | Foto: archiv Ladislava Zibury

Ladislav Zibura

Spisovatel a český dobrodruh, který o svých cestách již roky pořádá přednášky po celém Česku, pandemii využil k psaní nové knížky. Přednášky, které se neuskutečnily letos na jaře, přesunul na podzim a ty teď znovu přesouvá na jaro. "Na jaro už máme zařízených čtyřicet akcí a nevíme, jak s nimi naložit. Je to mrzuté," dodává. 

Letos musel zrušit také hned několik plánovaných cest. Místo Španělska, Rumunska či Islandu tak jezdil po Česku a v září stihl i návštěvu Tater. Zpomalení života si ale užívá. "Chodím běhat, zdravě jím a dobře spím. Utrácím peníze za spotřebu, abych podpořil podnikatele. To je mimochodem důležitá věc, která se málo připomíná," říká. 

Stěžovat si ale na svou situaci rozhodně nechce. "Víte, mně by přišlo nevděčné si stěžovat. Matky samoživitelky, umírající senioři, kteří se nemohou vidět se svými blízkými, krachující podnikatelé, to jsou pro mě témata. Že je teď komplikované cestovat, je oproti tomu z mého problému banální," myslí si.

A dodává, že "cestovatelské přednášky nejsou vrcholem našeho kulturního dědictví". "Strašlivý dopad na kulturu mě mrzí spíš ve vztahu k jiným oborům než ukazování fotek na pódiu," tvrdí. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy