Cestování, jak ho známe, klidně skončí, tvrdí dobrodruzi. Živí se teď i stěhováním

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
9. 11. 2020 10:55
Cestovní ruch je jedno z nejpostiženějších odvětví ekonomiky. Celosvětová pandemie koronaviru na jaře zastavila komerční lety a někteří cestovatelé museli využít repatriační lety zpět do Česka. Mezi ně patří třeba Marek Jelínek, který byl v té době v africké Ugandě. Se svou přítelkyní Dominikou nyní zůstává v Beskydech. I další čeští dobrodruzi museli odložit toulavé boty na neurčito.

Pavel Svoboda se živí jako fotograf a dopisovatel z cest po celém světě. Vloni mu vyšla kniha Napříč Asií z Moskvy do Bangkoku, měl naplánovány desítky přednášek a taky pár cest do zahraničí. Nakonec mu vyšla jenom ta na začátku roku do Kolumbie.

"Pokračuji v tom, co mám rád a na co za normálního běhu pro samé cesty a přednášky není tolik času. Chodím hodně na ryby, užívám si klidu u nás na chalupě a na jaře a teď na podzim hodně fotím a vandruji po Česku, je tady krásně. Zároveň píšu hodně reportáží z cest do médií," popisuje své letošní dny. 

Život naruby se naopak otočil cestovateli a dlouholetému průvodci Karlovi Starému, který jezdil s CK Nomád do celého světa, včetně KLDR nebo ostrovů v jižním Pacifiku.

"Jako člověk, kterého živí cestovní ruch, jsem najednou zůstal bez práce a s omezenými prostředky. Období naděje, že zase bude líp, se střídají s obdobími deziluze a obavami, že líp už jednou provždy bylo. Snažím se připravovat programy cest na příští rok, nové cestovatelské přednášky a
zdokonalovat se v práci s technikou a programy při jejich přípravě. Jenže přednášky bývají hlavně na podzim a v zimě a letos už to nevypadá reálně ani s nimi," říká. 

To specialista na Írán Vladimír Váchal se z průvodce a tlumočníka i pro podnikatele stal stěhovákem. 

Další z cestovatelů, Ladislav Zibura, si myslí, že podobné situace, jako je letošní pandemie koronaviru, se budou dít i v budoucnu a je nutné brát je jako součást života. "Každá generace si pár podobnými historickými situacemi projde. Jestli bychom si ale podle mě nějakou zkušenost měli odnést, pak je to uvědomit si, jak velkou moc vlastně stát má. Určitě je na to dobré myslet při volbách. Že si volíme lidi, kteří možná budou muset řešit podobně zásadní věc," apeluje. 

Přečtěte si, co dělají i ostatní čeští dobrodruzi, se kterými jsme dříve publikovali rozhovory na Aktuálně.cz. 

Ladislav Zibura
Ladislav Zibura | Foto: archiv Ladislava Zibury

Ladislav Zibura

Spisovatel a český dobrodruh, který o svých cestách již roky pořádá přednášky po celém Česku, pandemii využil k psaní nové knížky. Přednášky, které se neuskutečnily letos na jaře, přesunul na podzim a ty teď znovu přesouvá na jaro. "Na jaro už máme zařízených čtyřicet akcí a nevíme, jak s nimi naložit. Je to mrzuté," dodává. 

Letos musel zrušit také hned několik plánovaných cest. Místo Španělska, Rumunska či Islandu tak jezdil po Česku a v září stihl i návštěvu Tater. Zpomalení života si ale užívá. "Chodím běhat, zdravě jím a dobře spím. Utrácím peníze za spotřebu, abych podpořil podnikatele. To je mimochodem důležitá věc, která se málo připomíná," říká. 

Stěžovat si ale na svou situaci rozhodně nechce. "Víte, mně by přišlo nevděčné si stěžovat. Matky samoživitelky, umírající senioři, kteří se nemohou vidět se svými blízkými, krachující podnikatelé, to jsou pro mě témata. Že je teď komplikované cestovat, je oproti tomu z mého problému banální," myslí si.

A dodává, že "cestovatelské přednášky nejsou vrcholem našeho kulturního dědictví". "Strašlivý dopad na kulturu mě mrzí spíš ve vztahu k jiným oborům než ukazování fotek na pódiu," tvrdí. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy