Jak vypadá nepálská dovolená pod stanem? Probouzí vás jaci, chybí vám kyslík a myslíte na jídlo

Martin Úbl
12. 12. 2017 14:05
Další díl cestovatelského seriálu Aktuálně.cz napsal cestovatel a sportovec Martin Úbl. "Každý rok jezdíme na měsíc do hor. Hledáme místa, kam cestovky zatím nejezdí a kam moderní civilizace se všemi svými klady i zápory zatím nedorazila. Letos jsme se rozhodli pokořit trek ke třetí nejvyšší hoře světa Kančendženze na hranicích Nepálu a Indie, která stoupá do výšky 8588 metrů nad mořem."
Setkání s nepálským jakem.
Setkání s nepálským jakem. | Foto: Pavel Lupač

Je kolem třetí ráno, zvenku se ozývá vřískot a stan se třese. To bude Martin, napadne mě, který včera za trest četl kapitolu z románu 50 odstínů šedi a teď v noci se s tím pořád nemůže vyrovnat.

Rychle vylézám ze spacáku a z ostatních dvou stanů se ozývají zvuky probouzejících se kamarádů. Otevřu zip a najednou je mi vše jasné.

Nepálská dovolená pod stanem v horách
Nepálská dovolená pod stanem v horách | Foto: Pavel Lupač

Kamarádka Eliška chtěla jít na záchod, ale když se zvedla ze stanu, zjistila, že před ní stojí jak - místní obrovská, přerostlá, chlupatá kráva. Teď tu stojí proti sobě a skoro si koukají do očí. Eliška stojí jak přimrzlá, čemuž se nelze divit, protože teplota klesla hluboko pod nulu.

Spíme ve výšce 4700 metrů u posledních pár stavení, které místní pastevci jaků v létě používají. V rozespalosti si vybavuji slova jednoho z nich: "Jaci jsou v pohodě, ale když je naštvete, neutečete jim."

Koukám na tu obrovskou chodící skříň, která přemýšlivě přežvykuje, a potom pomalu ukládáme Elišku zpátky do stanu. Na záchod už se jí nechce a podle toho, jak se tváří, už ani nikdy chtít nebude.

Poslední výprava zde byla vloni

Den v ...

Cestování, ilustračka

Přinášíme vám exkluzivní cestovatelské zážitky Čechů z různých koutů světa. Ve stovce slov se vám pokusí přiblížit atmosféru místa, na které rádi vzpomínají. Vydejte se s nimi na cestu. Pokud se vám příběh líbí, podělte se o něj se svými přáteli na sociálních sítích přidáním #cestujisaktualne

Definitivně vstáváme kolem osmé a dáváme si klasickou snídani v podobě jakési vydatné kaše. Kocháme se výhledy na krásné hory s dominantou Jannu, která se tyčí do výšky necelých osm tisíc metrů. Jsme v samém srdci hor a tato část treku je už za odměnu.

Na cestě jsme dvanáctý den, začínali jsme v 600 výškových metrech, pět dní se drápali džunglí a teprve po dvou dnech se nám začaly ukazovat první špičky hor.

Balíme stany a pomalu se vydáváme cestou k severnímu základnímu táboru Kančendžengy, kam bychom měli dnes dorazit. Poslední výprava před námi zde byla někdy vloni a tak si užíváme klidu a ticha hor.

K obědu si dopřáváme trekařské jídlo, o které se dělíme i s naším místním doprovodem - oficiálně průvodcem - Dávou. Ten si jídlo žádné nevzal. Problém je, že je zvyklý pouze na nepálské jídlo dal bhat (rýži zalitou čočkovou polévkou), a jakmile si dá to naše, okamžitě usne.

Myšlenky se točí kolem jídla

Chůze, i jakákoliv jiná činnost, je v těchto výškách opravdu náročná, a tak jdeme pomalu a velmi rozvážně. Kyslík chybí především mozku, a tak je hlavním objektem našich myšlenek i diskusí jídlo a to, jak se k němu dostat.

Docházíme do základního tábora ve výšce 5140 metrů, který je označen malou boudičkou. Na oslavu si děláme výborné kafe, které jsme si sami donesli, a koukáme na neuvěřitelně obrovský masiv Kančendžengy. Vaříme večeři, která je úplně stejná jako oběd, stavíme stany a přemýšlíme nad zítřkem.

Nepálská dovolená pod stanem v horách
Nepálská dovolená pod stanem v horách | Foto: Pavel Lupač

Cílem je vrchol Dhormo Ri v 5960 metrech. Vstávat budeme do zimy ve čtyři ráno a očekávání se mísí s odporem k zimě, brzkému probuzení a dlouhému výstupu.

Fotografové ještě loví pár krásných nočních záběrů a pak definitivně zalézáme do stanů. Tak snad to zítra vyjde.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Po požáru domu na Praze 5 skončila jedna žena v nemocnici. Hasiči několik osob evakuovali

Pětašedesátiletá žena skončila v nemocnici po odpoledním požáru bytu ve druhém patře činžovního domu v Praze 5. Nadýchala se zplodin. Z domu muselo být evakuováno několik lidí. Hasiči požár dostali rychle pod kontrolu. Rozsah škody a příčinu vzniku ohně zjišťují vyšetřovatelé. 

Hořet začalo krátce po 15:00 v Lidické ulici. "Hasiči nasadili na lokalizaci plamenů jeden vodní proud vnitřní částí budovy. Během zásahu zachránili čtyři osoby pomocí vyváděcích masek a jednoho psa. Několik osob se evakuovalo před příjezdem hasičů," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Oheň dostali hasiči pod kontrolu za 17 minut, poté ještě kontrolovali skrytá ohniska termokamerou. Museli také rozebrat i část stropního podhledu bytu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy