Obrazem: Sto let cestování Čechů. K Jadranu se jezdilo za 500 korun, na nákupy do NDR

Obrazem: Sto let cestování Čechů. K Jadranu se jezdilo za 500 korun, na nákupy do NDR
Čedok od české automobilky Praga postupně odebral sedm typů komfortních autokarů s kapacitou od devíti do dvaceti šesti pasažérů, což mu umožnilo pořádat jak vyhlídkové okružní jízdy otevřenými vozy zejména v Praze, tak cesty dálkovými autobusy, s nimiž jako jedna z prvních cestovních kanceláří v Evropě šplhá do horských průsmyků.
Do módy přicházejí dovolené u moře a čeští turisté objevují pro svět Slovanskou riviéru - pobřeží Jugoslávie. Nejžádanější byla střediska na severním Jadranu, v okolí Terstu - zejména ostrov Grado a secesní lázně Opatija u Rijeky. Nároční turisté pak mířili na proslulé Lido v Benátkách nebo na ostrov Capri u Neapole. Snímek zachycuje zájezd do Hamburku v roce 1931.
Dále než do spřátelených zemí Československa mohli pouze vyvolení. Tento snímek například zachycuje zájezd na safari Ngorongoro v Tanzanii v roce 1965.
Nabídka Čedoku na zájezd do NDR z roku 1987.
Foto: Archiv CK Čedok
Dan Poláček Magdaléna Daňková ČTK Dan Poláček, Magdaléna Daňková, Čedok, ČTK
Aktualizováno 5. 7. 2020 0:28
U zrodu Čedoku stáli přesně před 100 lety ministerský rada Ctibor Fiala a vrchní ministerský komisař ministerstva železnic Igor Geryk. Společnost byla založena Československou bankou Bohemia a zemskými cestovními svazy jako protiváha zahraniční konkurence na trhu cestovních služeb. Čedok prodával tuzemské zájezdy i lodní lístky migrantům do Ameriky.

Předchůdcem cestovní kanceláře Čedok byla Informační kancelář, kterou u příležitosti prvního výročí existence samostatného Československa založili v listopadu 1919 členové Zemského cizineckého svazu a Československých státních drah. Kancelář poskytovala informace a služby zahraničním návštěvníkům Prahy a zřídila své sídlo v pražské Hybernské ulici.

Významným zdrojem výnosů byl zpočátku prodej železničních jízdenek prodávaných zejména dělníkům cestujícím za prací do francouzských uhelných dolů a dále pak prodej lodních lístků vystěhovalcům do Ameriky.

Zájezdy do Krkonoš i do Podkarpatské Rusi

V roce 1925 Čedok ovládl trh tuzemských zájezdů, kterému dominovaly vlakové zájezdy do Krkonoš, na Štrbské Pleso a do Podkarpatské Rusi. Čedok také začal využívat autobusy a letadla.

O rok později byla poprvé použita zkratka Čedok (Československá cestovní a dopravní kancelář). Firma poté stála u zrodu tradice cestování českých turistů na pobřeží Jadranu. Od znárodnění v roce 1948 až do roku 1989 byla firma v podstatě státním monopolem v oblasti cestovního ruchu.

Akciovou společností je Čedok od listopadu 1993. V roce 1995 se stala jeho většinovým vlastníkem společnost Unimex Group. Koncem roku 2007 pak získala 98procentní podíl v cestovní kanceláři americko-turecká investiční skupina Odien.

V roce 2016 Čedok koupila polská cestovní kancelář Itaka. Čedok poté prošel řadou změn, změnou struktury produktů či změnou organizační struktury.

V současné době nabízí služby cestovního ruchu včetně prodeje jízdenek a letenek, finančních služeb, kongresové turistiky, autokarové přepravy a charterové letecké přepravy. Firma poskytuje zájezdy do více než 50 zemí světa.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy