Italské město vybírá peníze za vstup do centra. Radnice tak chce zvýšit zájem turistů

Magazín Magazín
5. 12. 2018 22:19
Pět eur zaplatí turisté, kteří se chtějí podívat do historického centra Polignana a Mare, jež se nachází na špičce útesu nad Jaderským mořem. U vstupu do pitoreskního města, jehož historie údajně sahá až do starověku, tak byly nainstalovány turnikety. Kritici namítají, že placení za vstup je nepřijatelnou komercializací veřejného prostoru. Starosta si od akce slibuje vyšší příliv turistů i mimo letní sezonu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Vstupné by mělo být vybíráno minimálně do 6. ledna a podle starosty Dominica Vitta si lidé nekupují jenom vstupenku do města rozzářeného vánočními světly, ale také popcorn, koblihu, cukrovou vatu a nápoj. "Cílem je přitáhnout turisty i během zimních měsíců," citoval jej britský deník The Telegraph.

Kritici však upozorňují na to, že se systém placených vstupů podobá zábavním parkům. "Proměnit město v showbyznys, jako by to byl zábavní park pro soukromé účely, není dobrý nápad. Městečko by mělo být součástí kulturního dědictví celého světa," uvedla místní odborová asociace Confesercenti Terra di Bari. Italský kulturní fond dokonce zvažuje žalobu.

Vitta se však brání tím, že zatímco v létě bývá Polignano zavaleno turisty, se začátkem října jejich zájem opadne a ve městě je prázdno. "Chceme být méně závislí na letní sezoně," vysvětlil starosta. A na svou obhajobu sdělil, že jen za minulý víkend navštívilo pitoreskní apulijské městečko zhruba 30 tisíc lidí. Turnikety přitom byly nainstalovány začátkem listopadu.

V městečku v jihoitalské Apulii žije necelých 18 tisíc obyvatel a nejstarší domy zde pochází ze 17. století. V centru se pak nachází kostel ze 13. století. Necelou hodinu jízdy je přístavní město Bari, kam míří řada charterových letů.

Systémem vstupenek se nechalo inspirovat i nedaleké Alberobello, jež ročně navštíví dva miliony turistů. Vedení města si slibuje, že zavedení turniketů by mohlo přinést do městské pokladny další tisíce eur. Alberobello je známé pro tradiční kruhové kamenné stavby s kuželovou střechou, kterým se říká trullo.

Turnikety pro turisty ale nejsou pouze apulijskou záležitostí. Zavedly je také Benátky, které se utápí pod množstvím turistů, vstup je však zatím zadarmo.

Pět eur však zaplatí všichni návštěvníci mířící do městečka Civita di Bagnoregio v centrální části země, jež je po staletí sužována erozí a zemětřeseními. V městečku žije deset stálých obyvatel, v létě tam však přijíždí tisíce návštěvníků. Starosta Civity di Bagnoregio uvedl, že přestože zvýšili poplatek z necelých dvou eur na pět, počet návštěvníků se znásobil.

Do Itálie se každý rok vydají miliony turistů, zatímco v roce 2016 to bylo 51 milionů, letos úřady očekávají až 57 milionů.

 

Právě se děje

před 54 minutami

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy