Česká svatba je čím dál dražší, mladí se kvůli ní zadlužují

Magazín Magazín
30. 6. 2015 19:00
Třetina oslovených utratí za svatbu 50 až 100 tisíc korun. Mladí Češi si chtějí svatbu pořádně užít. Za jeden den jsou ochotni zadlužit se na několik let.
Mladí Češi si chtějí svatbu pořádně užít. Za jeden den jsou ochotni zadlužit se na několik let.
Mladí Češi si chtějí svatbu pořádně užít. Za jeden den jsou ochotni zadlužit se na několik let. | Foto: Shutterstock

Praha - Češi za svatbu utrácí stále více peněz a mezi mladými lidmi bez úspor jsou půjčky jednou z možností financování. Nešetří se na hostinách a dortech, naopak drahé diamantové šperky nebo doprovodný program v rozpočtech snoubenců obvykle nejsou.

Společnost GE Money Bank uskutečnila průzkum mezi lidmi, kteří měli svatbu v posledních dvou letech, nebo ji v nejbližší době plánují. Téměř třetina z dotázaných utratila nebo utratí za svatbu od 50 tisíc Kč do 100 tisíc Kč, dalších dvanáct procent odpovědělo, že jejich svatba stála nebo bude stát více než 100 tisíc Kč.

Nejdražší svatby se přitom konají v Praze.

Fakt, že se za posledních několik let ceny svateb téměř zdvojnásobily, potvrzuje také svatební agentura PragueWeddings.com. Ta běžně pořádá svatby za 200 tisíc Kč i více. A to částka nezahrnuje svatební cestu, která se čím dál častěji stává obvyklou součástí svatby.

Mladí si na svatbu půjčují desítky tisíc

Mladí lidé do 26 let se při pořádání svatby nemohou spolehnout na úspory, a tak volí možnost financování pomocí půjčky. Na veselku podle svých představ by si neváhala půjčit více než třetina novomanželů a téměř polovina z nich nemá problém zadlužit se částkou převyšující 50 tisíc Kč.

Češi si na svatbách neodpustí veliké hostiny. Jako nejdražší položku ve svatebním rozpočtu ji vidí téměř tři ze čtyř dotázaných. Také dort nemůže být nijak obyčejný. Na jeho nákupu by šetřilo pouze necelých 14 procent respondentů. Nedílnou součástí svatebního obřady jsou prsteny, které necelých 15 procent dotázaných hodnotí jako druhou nejdražší část celého sňatku právě po hostině.

Čím dál více žen si šaty kupuje

V Česku je běžné půjčování svatebních šatů pro nevěstu, a to pro více než polovinu z nich.

Přesto se v současné době objevuje trend, že si nevěsty šaty kupují nebo nechávají ušít na míru, aby jim zůstaly na památku nebo aby je mohly využít v budoucnu při jiných akcích. 

U ženichů je tomu jinak. Ti si téměř ve třech čtvrtinách případů šaty kupují, protože je mohou využít i pro další příležitosti.

Přibývá svateb na zámcích a na netradičních místech

Pro klasické uzavření sňatku na úřadě je téměř 60 procent respondentů starších 36 let. Pro mladší ročníky je jasnou volbou atmosféra českých hradů a zámků.

Každá pátá moravská svatba se koná v kostele, to je oproti Čechám dvojnásobný počet.  Zájem je ale i o netradiční místa konání svatby. Například obřad na pláži by preferovalo až 5 procent Čechů.

Podle PragueWeddings.com je trendem posledních let právě svatba v zahraničí, kterou novomanželé spojují se svatební cestou. Pro páry je tato varianta svatby méně stresující než ta klasická. Také mají pocit, že peníze neinvestují do jediného dne a do rodiny a přátel, ale utratí je za sebe. Na cestu kolem světa si půjčí spíše než na klasickou svatbu doma.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Policie na Mělnicku nalezla tělo čtyřměsíčního chlapce, po kterém pátrala

Policie v sobotu nalezla tělo hledaného čtyřměsíčního chlapce, po kterém od pátečního večera pátrala v Hoříně na Mělnicku. Před 17:00 ukončila pátrání, byla nařízena soudní pitva, která určí příčinu úmrtí. Policie nyní prověřuje výpovědi dvou lidí, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová.

"Na základě získaných informací jsme nalezli tělo kojence, nařídili jsme soudní pitvu ke zjištění příčin úmrtí. V souvislosti s tím prověřujeme výpovědi dvou osob, se kterými nyní provádíme další úkony," řekla Hašlová. Kde tělo policisté našli, mluvčí odmítla sdělit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy