Česká hra o protektorátu má úspěch. Ocenil ji i autor Dooma

Magazín Magazín
6. 8. 2015 13:21
Výuková hra mapující československé dějiny mezi lety 1938 a 1989 získala prestižní ocenění a její kvality ocenil i slavný herní vývojář John Romero.
Československo 38-89: Atentát
Československo 38-89: Atentát | Foto: cs3889.cz

Praha – Výuková hra Československo 38–89 získala první cenu na Games Learning Society Showcase 2015. V porotě zasedl i vývojář John Romero, autor kultovních počítačových her Wolfenstein 3D a Doom.

„Odvedli jste skvělou práci. Československo 38–89 ukazuje, jak se mohou učit děti v budoucnosti,“ nechal se slyšet Romero. Autoři podle něj zpracovali náročné téma s respektem a skvěle vystihli dobovou atmosféru.

Simulace Československo 38-89 nabízí interaktivní příběh se stylizovanou komiksovou grafikou od výtvarníka Ticha 762 podbarvenou hudebním doprovodem skupiny DVA. Zachycuje důležité okamžiky československý dějin od roku 1938 až po sametovou revoluci.

"Nedozvídáme se čistá historická fakta, nýbrž různé náhledy na historické události. Nemůžete měnit dějiny, jen je rekonstruovat, poznávat," popsal vedoucí projektu Vít Šisler systém simulace. Děj se totiž odvíjí od toho, jaká rozhodnutí činí hráč během hraní.

Protože projekt Československo 38-89 vznikl na Filozofické a Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze a v Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, investuje se veškerý zisk ze hry do podpory vědy a výzkumu. "Veřejnost tedy zakoupením podpoří tyto oblasti," říká Šisler.

Druhý díl se bude jmenovat Vnitřní pohraničí a řeší odsun Němců, nástup komunistů k moci a kolektivizaci. Vyjde letos na podzim. Třetí díl pod pracovním názvem Útěk zmapuje dobu normalizace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy