Dějepis počítačovou hrou. Klikni, proč dědu zatklo gestapo

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
9. 6. 2015 7:20
Do škol i za veřejností míří první díl simulace Československo 38-89. Období protektorátu zažijete při pátrání po osudech zatčeného dědečka.
Ukázka z prvního dílu počítačové hry Československo 38-89 s názvem "Atentát". | Video: FF UK, hrz

Praha – Dědečka v den atentátu na Heydricha odvedlo gestapo. Vrátil se domů až po válce. Co se s dědou dělo? "On o tom nikdy nechtěl moc mluvit," říká babička v počítačové hře Československo 38-89, jejíž první díl je právě k dispozici školám i veřejnosti. V roli vnuka či vnučky tak zjišťujete příčiny jeho zatčení. 

"Dějepis se na školách pojímá většinou jako předmět, kde se především přednášejí a učí fakta. Z toho pak plyne malý zájem žáků o tento předmět," říká Kamil Činátl z Ústavu českých dějin na FF UK, jenž se zaměřuje právě na didaktiku dějepisu.

O projektu

Vývoj simulací Československo 38-89 probíhá na Filozofické a Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze a Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky v rámci projektu "Příběhy z dějin československého státu: výzkum a experimentální vývoj softwarových simulací pro výuku historie českých zemí ve 20. století" financovaného ministerstvem kultury.

zdroj: cs3889.cz

Změnit to má právě simulace Československo 38-89, interaktivní příběh ve formě počítačové hry se stylizovanou komiksovou grafikou od výtvarníka Ticha 762 a s hudebním doprovodem skupiny DVA. Interaktivní hra ukazuje klíčové okamžiky československých soudobých dějin a umožňuje hráčům "prožít" dobové události. Loni se dostala do světového finále, kde bojovala o ocenění za nejlepší výukovou hru roku.

"Simulace je didaktický materiál a zaměřuje se na rozvoj dovedností, nabízí dějiny jako neuzavřený příběh, který se žák nemusí pasivně naučit. Jeho role je kreativní, snaží se dějiny pochopit, poznat a prostřednictvím simulace i zažít," říká Kamil Činátl.

Vedoucí projektu Vít Šisler ze Studia nových médií FF UK svedl dohromady velmi odlišné profese, jako jsou historici, programátoři a umělci. Historici zajistili pro simulaci fakta a realistické jednání postav, informatici převedli dějepisné příběhy do interaktivní aplikace, umělci nakreslili pro hru komiks a vyřešili grafickou stránku.

Postavy odpovědí, nebo za vámi přibouchnou dveře

Děj se odvíjí podle toho, za kým hráč jde a co ho zajímá. Velice důležité je, jak se na danou věc z doby protektorátu ptá, protože bádání může kvůli vágně položenému dotazu skončit velmi brzy přivřenými dveřmi. 

"Nedozvídáme se čistá historická fakta, nýbrž různé náhledy na historické události. Nemůžete měnit dějiny, jen je rekonstruovat, poznávat," popisuje Vít Šisler systém simulace.

Ta existuje ve dvou verzích – pro školy a další vzdělávací organizace je více didaktická, verze pro veřejnost se oproti tomu podobá počítačové hře, je v ní posílen herní a příběhový prvek, úsilí hráče je odměňováno body.

Verze pro veřejnost si lze za 199 Kč objednat na stránkách Filozofické fakulty UK. "Veškerý zisk se podle zákona musí investovat do podpory vědy a výzkumu, veřejnost tedy zakoupením podpoří tyto oblasti," říká Vít Šisler.

Za každou replikou je zdlouhavé bádání historiků

Historici na přípravě simulace vycházeli ze skutečných vzpomínek pamětníků a z historických faktů. Osoby jsou sice fiktivní, ale vypovídají reálně; zobrazené situace jsou vymyšlené pro účely simulace, ale takto se v daném údobí odehrávaly.

"Za každou historkou i replikou je dlouhé a detailní studium dochovaných výpovědí a historických faktů. Postavy účinkující v simulaci nejsou významné, ale něco významného zažily a nesou v sobě významnou historickou zkušenost. Tím, že hráč s nimi hovoří, dozvídá se leccos o historii, ale hlavně o tom, co bylo žito a spoluprožíváno,“ vysvětluje Marie Černá z Ústavu soudobých dějin Akademie věd.

Vývoj procházel klasickými stadii běžné počítačové hry jen s tím rozdílem, že jde o vážnou kapitolu z českých dějin, upozorňuje Jakub Gemrot, vývojář simulace.

"Celé prostředí jde lokalizovat pro různé platformy,“ dodává. Brzy se podle něj dočkáme verzí pro tablety a mobilní telefony a autoři nyní připravují i anglickou verzi.

Tvůrci rovněž finišují s druhým a třetím dílem simulace Československo 38-89. Druhý díl se jmenuje Vnitřní pohraničí a zabývá se odsunem Němců, nástupem komunistů k moci a kolektivizací. Vyjít by měl na podzim. Třetí díl Útěk mapuje dobu normalizace.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Slavia dostala za pyrotechniku pokutu 100 tisíc

Fotbalová Slavia dostala od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace pokutu 100 tisíc korun za to, že fanoušci Pražanů v domácím zápase s Plzní masivně použili pyrotechniku. Šlágr druhého kola prvoligové nadstavby, který Slavia vyhrála 1:0 a zajistila si obhajobu titulu, byl kvůli pyrotechnice z tribun na dvě minuty přerušen.

Ve dvacetitisícovém stadionu v Edenu bylo vzhledem k opatřením proti šíření nemoci covid-19 zhruba 3500 diváků.

Jiný pražský klub Sparta musí zaplatit 20 tisíc korun za nesportovní chování svých příznivců ve finále domácího poháru v Liberci, kde při vítězství 2:1 použili pyrotechniku a poškodili zařízení stadionu.

Kondiční trenér Liberce Petr Hejný má pozastavenou funkci na dva soutěžní zápasy. Navíc dostal pokutu deset tisíc korun za nesportovní chování a nevhodné výroky k rozhodčích po prohraném finále MOL Cupu.

Pět hráčů dostalo druhou žlutou kartu v nadstavbě, což znamená stopku na jedno utkání. To se týká jen mladoboleslavského Jaroslava Zeleného, jehož tým v neděli sehraje v Liberci kvalifikační duel o postup do 2. předkola Evropské ligy.

Sparťany Bořka Dočkala, Libora Kozáka, Ladislava Krejčího i Romana Potočného z Ostravy mohou jejich kluby z trestu vyplatit, aby začali novou sezonu s čistým štítem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy