Po stopách faráře Toufara s mobilem v ruce. Historici chtějí v mladých probudit zájem o dějiny

Petra Jansová Petra Jansová
22. 8. 2016 13:35
S mobilním telefonem v ruce se nechytají jenom pokémoni. Díky aktualizované aplikaci Místa Paměti národa se lze vydat po stopách atentátu na Heydricha nebo navštívit místa spojená s životem a smrtí faráře Toufara. V mobilním průvodci je uloženo více než 1000 příběhů na téměř 850 místech.
Místa Paměti národa
Místa Paměti národa | Foto: archiv Místa Paměti národa

Chytání virtuálních pokémonů zachvátilo téměř celý svět, vztahu mladší generace k chytrým telefonům využila i nezisková společnost Post Bellum.

Aktualizovala čtyři roky starou aplikaci Místa Paměti národa a místo lovení pokémonů nabízí interaktivní chytání historie. 

Nově se díky zaktualizovanému průvodci v mobilu bude možné v Praze projít po stopách atentátu na Heydricha, v severozápadních Čechách poznat souostroví svobody, které v časech normalizace tvořily domy lidí z undergroundu, na Šumavě projít stezkou převaděčů přes železnou oponu a na Vysočině navštívit místa spojená s životem a tragickou smrtí faráře Toufara.

Tematicky laděných tras je celkem 11 a jsou vhodné pro pěší i cykloturistiku. Pokud budou mít ohlas, začnou přibývat další. Zatím ji využívaly především skautské oddíly a školy. Díky inovacím má ale aplikace zasáhnout mnohem širší okruh zájemců. 

"Nově jsme začali používat mapy od Seznamu, které se v českém prostředí mnohem lépe aplikují a jsou podrobnější. Stezky jsou navíc nově komponovány tak, aby nevyprávěly jen příběh, ale zároveň obsahovaly i jiné zajímavosti, včetně přírodních krás nebo gastronomických tipů," upřesňuje Jana Háková z Post Bellum.

Podle ní jsou mobilní telefony a moderní technologie ideálním způsobem, jak se přiblížit mladší generaci. Pokud tedy chtějí zaujmout, musí jít právě tímto směrem.

"Samozřejmě si neděláme iluze, že by naše aplikace měla takový dopad jako pokémoni, přeci jen v ní nejde o hru," dodává se smíchem. 

V mobilním průvodci je uloženo více než 1000 příběhů na téměř 850 místech, a to i v zahraničí. Během cest a výletů, ať už za historií, nebo přírodou, je možné v aplikaci zhlédnout, co se v blízkém okolí odehrálo. K lokalitám se vážou nejen psané příběhy, ale také audionahrávky výpovědí pamětníků a dobové fotografie.

Stejně jako v Česku, tak i v zahraničí se vybrané lokality vážou k autentickým vzpomínkám. Jednou z nich, se kterou se lze v mobilu seznámit, je například pracovní lágr Vorkuta na Sibiři nebo volyňská obec Český Malín, kterou vypálili nacisté.

"Každá cesta, kterou se podaří oživit příběh z našeho archivu, má správný směr. Mrtvý archiv je nám k ničemu, my ho potřebujeme nechat promluvit, a pokud to má být díky mobilu, tak hurá do toho," uzavírá Háková s tím, že historii je podle ní důležité neustále připomínat a z osudů lidí se poučit. 

 

Právě se děje

Další zprávy