Jurský park, Čelisti, Indiana Jones. Spielberg jako první režisér utržil přes 10 miliard dolarů

Kultura Kultura
18. 4. 2018 6:12
Nejnovější film Stevena Spielberga nazvaný Ready Player One po třech týdnech v biografech celosvětově utržil 476 milionů dolarů. Jedenasedmdesátiletý Spielberg se tak stal historicky prvním režisérem, jehož snímky mají dohromady tržby přes 10 miliard dolarů – dle serveru BoxOfficeMojo.com aktuální údaj činí 10,010 miliardy dolarů při započtení celosvětových tržeb. U této příležitosti připomínáme největší komerční úspěchy Stevena Spielberga, autora filmů o obyčejných lidech, kterým se dějí neobyčejné věci.
Foto: Universal Pictures

Jurský park (1993), celosvětové tržby 983,8 milionu dolarů

Skupina vědců nalezne miliony let staré DNA a s přispěním miliardáře na ostrově vytvoří přírodní park, kde oživí prehistorická zvířata. Když se jeden ze zaměstnanců pokusí ukrást embrya a vypne bezpečnostní systémy, dinosauři se dostanou do volné přírody a začínají bojovat s lidmi.

Původní filmový Jurský park, v němž účinkovali Laura Dernová, Jeff Goldblum nebo Richard Attenborough, ve své době posunul možnosti akčních filmů. Trikové studio Industrial Light & Magic nevídaným způsobem rozpohybovalo počítačové dinosaury. Spielberg také investoval do digitální zvukové technologie, aby mohl v kinech přesvědčivě pouštět řvaní ještěrů, a do hloubky se zabýval prací se světlem.

Od začátku šlo o komerční projekt - o práva na adaptaci knižní předlohy Michaela Crichtona se přetahovalo několik studií, nakonec nejvyšší částku nabídl Universal. Spielberga však látka zajímala, Jurský park vnímal jako šanci, jak po téměř dvaceti letech navázat na hororový nádech svého staršího hitu Čelisti.

Jurský park z roku 1993 nakonec získal tři ceny Oscar, až do příchodu Titaniku byl komerčně nejúspěšnějším titulem všech dob a založil novou ságu. Ta zprvu skončila na přelomu tisíciletí, před třemi lety ji ale znovu oživil film nazvaný Jurský svět. Letos v červnu začnou česká kina promítat v pořadí pátý díl jménem Jurský svět: Zánik říše, s ním už však Spielberg nebude mít nic společného.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy