Vyhlásil válku klišé v rapu. Chce to odvahu, říká Suvereno

komerční článek
4. 12. 2014 15:44
Rozhovor se slovenským rapperem Suverenem, který se rozhodl bojovat proti klišé v hip hopu a již 6. prosince vystoupí v pražském Rock Café.
Suvereno
Suvereno | Foto: archiv Suverena

Rozhovor – Slovenský rapper Suvereno je jedním ze zástupců tzv. uvědomělého hip hopu, který si za základní témata pro texty bere kulturní, politickou i myšlenkovou shodu a rovnováhu.

Jak sám říká, není to žádný med jít proti mainstreamové hiphopové komunitě, která stojí na jiných principech. Proto se také dostal před časem do křížku například s rapperem Rytmusem. "Je to běh na dlouhou trať, na kterou se musí interpret vyzbrojit velkou odvahou, vytrvalostí a zapáleností pro bezprecedentní odhodlání šířit mezi lidi "positive vibes". Není to lehké v dnešní době stále plné negativního myšlení, mamonu a laciných rychlokvaškových bublin," vysvětluje.

Suvereno zahraje 6. prosince v pražském Rock Café, kde představí aktuální albem Jednoducho.

Suvereno
Suvereno | Foto: archiv Suverena

Jak se zatím vyvíjí aktuální turné?

Suvereno: Dá se říct, že jsem celkově spokojený. Lidi na našich koncertech jsou totiž vděčné publikum, které zná nazpaměť texty a to je ten největší kompliment, jaký může dát fanoušek svému oblíbenému interpretovi. Baví mě taky naše nová show, která je složená z toho nejlepšího z mojí tvorby za poslední roky. A skutečně bylo obtížné vybrat z tolika skladeb, aby to mělo hlavu i patu a uspokojili jsme tím hlavně očekávání fanoušků. Je totiž důležité na místě přizpůsobit repertoár vznikající atmosféře, když je každé publikum jiné a specifické. Takže pracujeme hlavně se spontánností.

Je něco, co tě překvapilo?

Mile mě překvapil stage diving a úžasná atmosféra na křtu alba na východním Slovensku. A bizarně nemile mě překvapila jedna zastávka na západním Slovensku, kde pro ně bylo aktuální album to z roku 2010, takže to bylo docela vtipné cestování v čase v tomhle bohem zapomenutém místě, kde lidi jako by hovořili jinou řečí kmene.

V Praze s tebou bude hrát i bubeník z punkrockových Pipes and Pints. Čí to byl nápad?

S bubeníkem Lukášem Vincourem se známe nějakou dobu a on sám mi to navrhl a mně se ten nápad hodně líbil, protože hudba je o spojení a já rád spojuji několik žánrů a motivů. Už v minulosti jsem sestavu s bubeníkem měl a mělo to obrovskou šířku a sílu. Když se to kvalitně nazvučí, tak vystoupení chytne úplně nový rozměr. Takže se na to do Prahy už velmi těším.

Sám jsi naznačil, že turné dokáže být vyčerpávající, tak kdy plánuješ dovolenou?

Nevím, jestli se to dá nazvat přímo dovolenou, ale leden je takový "mrtvý měsíc", rád bych po Novém roce znova vyrazil na nějakou zajímavou expedici do teplých krajin. Stává se to takovým mým každoročním rituálem, když po hektickém závěru roka načerpávám síly a inspiraci během zimy strávené ve vzdálených tropických krajinách.

Lákají tě exotické krajiny?

Bezbřehý pocit štěstí prožívám kdekoliv v přírodě a v klidném prostředí mimo dnešní technokratickou civilizaci. Už od narození cítím silné pouto k Vysokým Tatrám. Tam vždy zažívám ty nejkrásnější momenty vnitřního míru a osvobození, takže mám štěstí, že nemusím vycestovat nijak daleko. Nicméně exotické krajiny pro mě mají velmi přitažlivý náboj a lákají mě svojí jinakostí a hlavně nádechem ráje. Nejvíc mě zaujala Guatemala, Srí Lanka, Kuba i Thajsko a Indonésie.

Suvereno
Suvereno | Foto: archiv Suverena

Dokázal by sis představit, že bys v některé z exotických zemí zůstal?

Samozřejmě. Rád si často s touhle myšlenkou pohrávám. V příštích letech bych chtěl do svého života zařadit aspoň zimní koncept vycestování do teplých krajin na několik měsíců. S návratem na jaře. Vidím v tom jistý význam, proč jsem se narodil zrovna tady v srdci Evropy a nemám zájem prchat do ciziny navždy. Cítím, že svoje poslání mám naplňovat u nás. Proto chci i nadále žít a působit v Česko-Slovensku a přitom cestovat po celém světě.

Pokud by ses nevěnoval hudbě, co další by tě po pracovní stránce mohlo naplňovat?

Jakákoliv forma kreativní činnosti, v které můžu naplno rozvíjet tvořivého ducha.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Šeda prodloužil s Mladou Boleslaví smlouvu do roku 2021

Fotbalový brankář Jan Šeda prodloužil v Mladé Boleslavi smlouvu do června 2021. Čtyřiatřicetiletý gólman už za Středočechy odchytal přes stovku zápasů, o pokračování spolupráce se zkušenou oporou klub informoval na svém webu.

"Je to zkušený brankář, který v Mladé Boleslavi opakovaně pomohl klubu v těžkých situacích a dnes by už měl být tím správným mentorem pro naše mladé brankáře v áčku i béčku a svými zkušenostmi by jim měl pomáhat ve sportovním růstu na prvoligovou úroveň," uvedl prezident klubu Josef Dufek. "Nová smlouva je pro mě samozřejmě pocta a nad jejím podepsáním jsem se nemusel dvakrát rozmýšlet. Věřím, že předvedu ještě spoustu dobrých výkonů," prohlásil Šeda.

V nejvyšší české soutěži odchytal za středočeský celek 118 ligových zápasů. V aktuálním ročníku zasáhl do 15 utkání, ve zbylých deseti dostal přednost třiadvacetiletý Jan Stejskal. "Je pravda, že patřím k nejstarším hráčům dnešního týmu, a věřím, že stále mám a budu mít mančaftu co předávat ze svých zkušeností," konstatoval Šeda, který v minulosti hrál za nizozemský Waalwijk a indický tým Goa. Krátce působil i v Teplicích, za něž si ale ligový start nepřipsal.

Šeda je druhým hráčem Mladé Boleslavi, který v nedávné době prodloužil s klubem kontrakt. V polovině května učinil stejný krok kapitán Marek Matějovský. Osmatřicetiletý záložník se momentálně zotavuje z opakované operace achilovky a není jasné, kdy se znovu vrátí do hry.

Další zprávy