Vyhlásil válku klišé v rapu. Chce to odvahu, říká Suvereno

komerční článek
4. 12. 2014 15:44
Rozhovor se slovenským rapperem Suverenem, který se rozhodl bojovat proti klišé v hip hopu a již 6. prosince vystoupí v pražském Rock Café.
Suvereno
Suvereno | Foto: archiv Suverena

Rozhovor – Slovenský rapper Suvereno je jedním ze zástupců tzv. uvědomělého hip hopu, který si za základní témata pro texty bere kulturní, politickou i myšlenkovou shodu a rovnováhu.

Jak sám říká, není to žádný med jít proti mainstreamové hiphopové komunitě, která stojí na jiných principech. Proto se také dostal před časem do křížku například s rapperem Rytmusem. "Je to běh na dlouhou trať, na kterou se musí interpret vyzbrojit velkou odvahou, vytrvalostí a zapáleností pro bezprecedentní odhodlání šířit mezi lidi "positive vibes". Není to lehké v dnešní době stále plné negativního myšlení, mamonu a laciných rychlokvaškových bublin," vysvětluje.

Suvereno zahraje 6. prosince v pražském Rock Café, kde představí aktuální albem Jednoducho.

Suvereno
Suvereno | Foto: archiv Suverena

Jak se zatím vyvíjí aktuální turné?

Suvereno: Dá se říct, že jsem celkově spokojený. Lidi na našich koncertech jsou totiž vděčné publikum, které zná nazpaměť texty a to je ten největší kompliment, jaký může dát fanoušek svému oblíbenému interpretovi. Baví mě taky naše nová show, která je složená z toho nejlepšího z mojí tvorby za poslední roky. A skutečně bylo obtížné vybrat z tolika skladeb, aby to mělo hlavu i patu a uspokojili jsme tím hlavně očekávání fanoušků. Je totiž důležité na místě přizpůsobit repertoár vznikající atmosféře, když je každé publikum jiné a specifické. Takže pracujeme hlavně se spontánností.

Je něco, co tě překvapilo?

Mile mě překvapil stage diving a úžasná atmosféra na křtu alba na východním Slovensku. A bizarně nemile mě překvapila jedna zastávka na západním Slovensku, kde pro ně bylo aktuální album to z roku 2010, takže to bylo docela vtipné cestování v čase v tomhle bohem zapomenutém místě, kde lidi jako by hovořili jinou řečí kmene.

V Praze s tebou bude hrát i bubeník z punkrockových Pipes and Pints. Čí to byl nápad?

S bubeníkem Lukášem Vincourem se známe nějakou dobu a on sám mi to navrhl a mně se ten nápad hodně líbil, protože hudba je o spojení a já rád spojuji několik žánrů a motivů. Už v minulosti jsem sestavu s bubeníkem měl a mělo to obrovskou šířku a sílu. Když se to kvalitně nazvučí, tak vystoupení chytne úplně nový rozměr. Takže se na to do Prahy už velmi těším.

Sám jsi naznačil, že turné dokáže být vyčerpávající, tak kdy plánuješ dovolenou?

Nevím, jestli se to dá nazvat přímo dovolenou, ale leden je takový "mrtvý měsíc", rád bych po Novém roce znova vyrazil na nějakou zajímavou expedici do teplých krajin. Stává se to takovým mým každoročním rituálem, když po hektickém závěru roka načerpávám síly a inspiraci během zimy strávené ve vzdálených tropických krajinách.

Lákají tě exotické krajiny?

Bezbřehý pocit štěstí prožívám kdekoliv v přírodě a v klidném prostředí mimo dnešní technokratickou civilizaci. Už od narození cítím silné pouto k Vysokým Tatrám. Tam vždy zažívám ty nejkrásnější momenty vnitřního míru a osvobození, takže mám štěstí, že nemusím vycestovat nijak daleko. Nicméně exotické krajiny pro mě mají velmi přitažlivý náboj a lákají mě svojí jinakostí a hlavně nádechem ráje. Nejvíc mě zaujala Guatemala, Srí Lanka, Kuba i Thajsko a Indonésie.

Suvereno
Suvereno | Foto: archiv Suverena

Dokázal by sis představit, že bys v některé z exotických zemí zůstal?

Samozřejmě. Rád si často s touhle myšlenkou pohrávám. V příštích letech bych chtěl do svého života zařadit aspoň zimní koncept vycestování do teplých krajin na několik měsíců. S návratem na jaře. Vidím v tom jistý význam, proč jsem se narodil zrovna tady v srdci Evropy a nemám zájem prchat do ciziny navždy. Cítím, že svoje poslání mám naplňovat u nás. Proto chci i nadále žít a působit v Česko-Slovensku a přitom cestovat po celém světě.

Pokud by ses nevěnoval hudbě, co další by tě po pracovní stránce mohlo naplňovat?

Jakákoliv forma kreativní činnosti, v které můžu naplno rozvíjet tvořivého ducha.

 

Právě se děje

Další zprávy