Přehled: Oběti sexuálního násilí už nemlčí. Aféra Weinstein přerostla do vysokých pater politiky

Magazín ČTK Magazín, ČTK
Aktualizováno 3. 11. 2017 22:20
Začalo to 5. října 2017. Deník The New York Times zveřejnil článek, podle kterého se vlivný filmový producent Harvey Weinstein dopustil sexuálního obtěžování žen. Začaly se vynořovat informace o dalších údajných sexuálních útočnících. Jsou to taková zvučná jména jako herci Kevin Spacey a Dustin Hoffman či režisér Brett Ratner. Vlna odhalování případů sexuálního obtěžování zasáhla i Evropský parlament a přiměla k odstoupení britského ministra.
Foto: Reuters

Deník The New York Times spustil lavinu

5. října 2017 - Deník The New York Times zveřejnil článek, podle kterého se vlivný filmový producent Harvey Weinstein, který má na svém kontě filmy jako Pulp Fiction, Zamilovaný Shakespeare nebo Nespoutaný Django dopustil sexuálního obtěžování žen. List mimo jiné informoval, že 65letý Weinstein uzavřel kvůli sexuálnímu obtěžování, kterého se měl dopustit i před více než dvěma desítkami let, mimosoudní dohody o odškodnění s nejméně osmi ženami. Jednou z Weinsteinových obětí byla v minulosti herečka Ashley Juddová (na snímku).

Weinstein, jenž měl také blízko ke stranickým špičkám Demokratické strany a vystupoval jako bojovník za práva žen, neodolal tlaku, opustil domovské Los Angeles a odletěl do státu Arizona, aby se podrobil psychoterapii.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy