Cosby ženy zdrogoval a chtěl sex. Média k případu mlčela

pej
9. 7. 2015 8:11
Bill Cosby podle zveřejněných soudních dokumentů ženy zdrogoval a poté je měl sexuálně zneužít. Média teď čelí kritice kvůli způsobu informování o této kauze.
Bill Cosby
Bill Cosby | Foto: YouTube

Washington - Před několika dny byly odtajněny deset let staré soudní dokumenty, podle nichž se americký komik a herec Bill Cosby už v roce 2005 přiznal, že své oběti před sexuálním stykem zdrogoval. Kauza tak mimo jiné vyvolala vášnivé debaty o práci a etice současných médií, informuje online deník Huffington Post.

Kritikům amerických médií vadí, že novináři cíleně používali nepřesné výrazy, a případ tak zlehčovali, kauzu navíc navzdory závažnosti drželi záměrně pod pokličkou a schválně o ní nepsali.

Sloupařka deníku The Guardian se pozastavuje nad slovíčkařením v Cosbyho případu a píše, že když někdo zdroguje druhého s cílem mít s ním sex, jedná se o znásilnění. "A pořád to je znásilnění, i když se jmenujete Bill Cosby," tvrdí Megan Carpentier.

"Znásilnění! To je správné slovo, které by mělo být v této souvislosti použito. Titulky jsou ale plné jiných, zcela nepřesných slov,“ reagoval například hudební recenzent David Greenwald na svém Twitteru.

Další diskutující zacházejí dál a kritizují nejenom samotného Cosbyho, ale i americkou společnost. "Je to děsivé. Nikdo ho nesoudil. Nestačilo nám ani tvrzení desítek žen," kritizoval na Twitteru další.

Sedmasedmdesátiletého komika a spisovatele totiž veřejně obvinilo ze sexuálního obtěžování či znásilnění nejméně 25 žen, na kterých se měl trestného činu provinit během posledních čtyř desetiletí. Za násilníka loni označila Billa Cosbyho i bývalá modelka Janice Dickinson, a to v živém vysílání televize CNN. Komik se ale obviněním bránil a označil je za smyšlená.

"Naše kultura je kulturou znásilňování. Ty ženy musely čekat na to, až se Cosby přizná, aby jim někdo uvěřil," napsal komentátor CNN Marc Lamont Hill.

Negativní zkušenost s reakcí veřejnosti potvrzuje i respektovaná podnikatelka a modelka Beverly Johnson, která se měla stát Cosbyho obětí v roce 1986. Když poprvé otevřeně promluvila o své zkušenosti, místo pochopení se na její hlavu, snesla vlna kritiky.

"Chtěla jsem se svěřit se svým tajemstvím a bylo to opravdu těžké. Nakonec mě obvinili z toho, že chci zničit pověst jednoho z nejuznávanějších Afroameričanů," uvedla ve své zpovědi pro Vanity Fair v roce 2014.

Jak uvedl Huffington Post, společnost i média by si z této kauzy měly vzít příklad a naučit se, jakým způsobem o znásilnění mluvit a psát a podporovat tak oběti, aby o něm dokázaly otevřely hovořit. 

Podle americké organizace podporující oběti znásilnění RAINN je totiž stále nahlášeno pouze 32 procent případů. Ženy většinou čekají dlouhé měsíce a roky než případ nahlásí. Vzhledem k promlčecím lhůtám, pak jejich vinící nemusí být nikdy odsouzeni.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Ve 2.čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
Další zprávy