Do Cosbyho kauzy údajně znásilněných žen je zapleten i vydavatel Playboye. Ten nařčení žen odmítá

pej, ČTK
19. 5. 2016 14:56
Žena, která obvinila Billa Cosbyho ze znásilnění, podala žalobu i na Hugha Hefnera. Vydavatel časopisu Playboy podle ní o Cosbyho náklonnosti k mladým ženám věděl a nezabránil jejich seznámení. K incidentu mělo navíc podle tvrzení dojít během jedné z oslav v jeho domě známém také jako Playboy Mansion.
Bill Cosby a Hugh Hefner
Bill Cosby a Hugh Hefner | Foto: Profimedia.cz

Chloe Goinsová, která obvinila známého komika Billa Cosbyho ze sexuálního zneužívání, žaluje i majitele a vydavatele časopisu Playboy Hugha Hefnera. K trestnému činu mělo dojít v jeho domě v roce 2008. Informoval o tom web britského deníku The Independent s odkazem na agenturu AP.

Šestadvacetiletá Goinsová tvrdí, že majitel časopisu Playboy věděl o Cosbyho sklonech, a je proto zodpovědný za její zneužití a následnou psychickou újmu. Během oslavy, která se konala zhruba před osmi lety v jeho domě, ji měl podle informací agentury Reutres s Cosbym seznámit a rovněž jí nabízet alkohol. Devadesátiletého Hefnera proto obvinila ze spiknutí za účelem pohlavního zneužití.

Prokuratura v Los Angeles ale odmítla v této kauze herce Billa Cosbyho obvinit. Okresní prokurátor to v lednu vysvětlil tím, že skutek je promlčen a zároveň chybí dostatek důkazů. Vyšetřovatelé měli zároveň narazit na nesrovnalosti ve výpovědi Coinsové.

Hefnerův právní zástupce se k žalobě zatím nevyjádřil, kauzu odmítli komentovat i Cosbyho advokáti.

Hefner se již v minulosti postavil za Cosbyho. Obvinění vyvracel například v roce 2014. "Bill Cosby je mým dobrým přítelem mnoho let. A už jen pouhé pomyšlení na tato obvinění mě skutečně rmoutí," prohlásil poté, co Cosbyho obvinila jiná žena ze znásilnění, ke kterému mělo dojít v roce 1975 v Mansion Playboy.

"Nikdy bych u nikoho netoleroval takovýto druh chování, a to bez ohledu na to, kdo by do něho byl zapleten," dodal.

Kvůli údajným sexuálním deliktům Cosbyho v minulých letech veřejně obvinilo na 50 žen, soud jim však dosud ani v jednom případě za pravdu nedal. Řada údajných sexuálních deliktů se odehrála před značnou dobou a časová lhůta pro jejich možné vyšetření už dávno uplynula.

Osmasedmdesátiletý herec obvinění údajně zneužitých žen dlouhodobě odmítá. Jeho právníci tvrdí, že všechna jsou pomluvou a jejich cílem je slavného herce pošpinit.

Češi mají velmi zkreslenou představu, co znásilnění je a jak probíhá, nedokážou si připustit, že znásilnění se může dít i mezi partnery, konstatuje Gabriela Bártová z Amnesty International. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy