Herec Steven Seagal se stal Rusem, občanství mu udělil Putin

ČTK ČTK
3. 11. 2016 11:10
Hrdina amerických akčních filmů 90. let Steven Seagal se stal také Rusem. Ruské občanství mu ve čtvrtek svým výnosem udělil prezident Vladimir Putin, který patří k fanouškům amerického herce.
Steven Seagal
Steven Seagal | Foto: Reuters

Čtyřiašedesátiletý Seagal je v posledních letech častým návštěvníkem v Rusku, kde se objevoval po boku Putina, jehož politiku také veřejně obhajoval. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov novinářům řekl, že herec o ruské občanství žádal už před časem a nikdy se netajil vřelým vztahem k Rusku.

Agentura Interfax připomněla, že herec letos v září při návštěvě Sachalinu hovořil o přání získat ruské občanství, aby mohl "několik měsíců v roce trávit se svými přáteli v Rusku, s lidmi, kteří jej zde mají rádi". Rodák z Michiganu se také hlásí k ruským předkům.

Seagal již počátkem letošního roku získal i srbské občanství. Stalo se tak poté, co koncem loňského roku dvakrát navštívil Bělehrad, kde jej přijal prezident Tomislav Nikolić a premiér Aleksandar Vučić. Herec při této příležitosti přislíbil, že udělá vše, co je v jeho silách, aby propagoval Srbsko ve světě. Také zmínil záměr zřídit v srbské metropoli školu japonského bojového umění aikido.

Seagal, který je také zpěvákem a bluesovým kytaristou, o silvestrovské noci v centru Bělehradu uspořádal koncert pod širou oblohou. V této roli před dvěma lety také vystoupil na festivalu Rock for People v Hradci Králové. O pár měsíců později se svou kapelou koncertoval na anektovaném Krymu na pódiu vyzdobeném vlajkami proruských separatistů.

Není to poprvé, co Putin udělil ruské občanství slavnému cizinci. Loni dostal ruský pas americký mistr ve smíšených bojových uměních Jeff Monson či americký boxer Roy Jones; zatímco první musel na vyřízení žádosti dlouho čekat, druhý pas dostal za necelý měsíc. Ruský pas z Putinových rukou dostal před třemi lety i francouzský herec Gérard Depardieu, který se ale při vší lásce k Rusku a zlosti nad vysokými daněmi v domovině nakonec usadil v Belgii.

Putin letos v lednu v Soči cvičně zápasil s ruskými reprezentanty v judu a vzápětí jejich trenérovi, italskému rodákovi, udělil ruské občanství a dal mu ruský pas. Ezio Gamba dovedl ruskou reprezentaci ke třem zlatým medailím na olympiádě v Londýně.

 

Právě se děje

Další zprávy