Hacker zveřejnil nahé fotky celebrit, případ řeší FBI

ČTK jaz, ČTK
Aktualizováno 2. 9. 2014 0:16
Obavy o zabezpečení tzv. cloudových úložišť vyvolal útok neznámého hackera, který ukradl choulostivé fotografie převážně amerických filmových celebrit a zveřejnil je na internetu.
Jennifer Lawrence (American Hustle).
Jennifer Lawrence (American Hustle). | Foto: Columbia Pictures

Praha Oscarová herečka a hvězda filmu Hunger Games Jennifer Lawrence je jedna z desítek celebrit, kterým byly ukradeny nahé fotografie. Soukromé snímky byly ilegálně staženy z účtů iCloud společnosti Apple, který synchronizuje data z mobilních telefonů, počítače a iPadu.

Podle stanice BBC byla část z nich uložena právě na stále oblíbenějších vzdálených serverech známých jako cloudy. Případ již vyšetřuje FBI, uvedla agentura AP.

Společnost Apple v pondělí oznámila, že se záležitostí zabývá. "Soukromí uživatelů bereme velmi vážně a aktivně toto oznámení prošetřujeme," uvedla mluvčí firmy Natalie Kerrisová.

Poslední den v srpnu tak unikly stovky fotografií slavných hereček, mnohé už pravost snímků potvrdily. Podle mluvčího Jennifer Lawrence hodlají její právníci podávat trestní oznámení na neznámého pachatele i weby, které obrazové materiály publikují.

Jedna z okradených celebrit, Elizabeth Winstead známá z komedie Scott Pilgrim proti zbytku světa, média upozornila, že její nahé snímky jsou sice pravé, ale pořízené už před lety. Herečka je navíc dávno smazala. Začíná se proto diskutovat o bezpečnosti a soukromí na internetových úložištích, která zálohují i dávno smazané fotografie.

Pozor na cloudová úložiště

Podle expertů je data uložená pomocí cloudových služeb daleko obtížnější kontrolovat. "Je důležité, aby měly celebrity i veřejnost na paměti, že fotky ani data už nezůstávají uložena na zařízení, které je zachytilo," řekl BBC Ken Westin, bezpečnostní analytik počítačové firmy Tripwire.

Řada provozovatelů cloudových úložišť sice šifruje komunikaci mezi mobily a vzdálenými servery, když se data odesílají, to však podle Westina neznamená, že jsou zabezpečena po uložení. "Pokud se můžete dívat na obrázek v cloudové službě, může to udělat i hacker."

Společnost Apple, která provozuje vyhledávané úložiště iCloud, sice podle BBC záležitost řeší, nechtěla se k ní však vyjadřovat.

Další experti upozornili na aktuální problém v jedné z aplikací smartphonů iPhone od Applu, jejímž prostřednictvím se byli hackeři schopni dostat právě k účtům na iCloudu. Podle pondělních zpráv se firmě již podařilo závadu odstranit.

Případem se již začal zabývat Federální úřad pro vyšetřování FBI. V pondělním prohlášení federální policie uvedla, že vyšetřuje "nezákonné zveřejnění materiálu zahrnující veřejně známé jedince".

Nahota na prodej

Zatím se neví, jestli se jednalo o jednorázový útok, nebo systematické vykrádání účtů, na seznamu okradených se objevily desítky slavných jmen. Patří mezi ně například Kirsten Dunst, Kaley Cuoco nebo Ariana Grande.

Jak uvádí web Gawker, úmyslem hackera nebylo jen chvástat se na serveru 4chan, kde se se ke svému úlovku poprvé přiznal. Sadu kompromitujících fotografií, které si celebrity pořídily pro soukromé účely, nabídl i známým bulvárním plátkům, mezi které patří například i web TMZ. Jeho vedení chtělo zaplatit hackerovi šestimístnou sumu, pokud jim snímky poskytne.

Krádež nahých fotografií ze soukromých účtů není prvním případem, se kterým se hollywoodské celebrity potýkají. Před dvěma lety byl Christopher Chaney odsouzen k deseti letům vězení poté, co zveřejnil ukradené intimní fotografie hereček Scarlett Johansson a Mily Kunis.

 

Právě se děje

Další zprávy