Padouch z bondovky i Saruman. Slavné role Christophera Leeho

nejslavnější role britského herce
Vládce filmového hororu z 50. let, jehož životní pouť se dnes uzavřela v úctyhodných 93 letech, své démonické rysy a hluboký hlas propůjčil nesčetným zloduchům a zlosynům, ale nejen jim. Byl jedním z nejobsazovanějších herců všech dob, na kontě měl přes 260 filmů.
Idolem nadšenců filmového hororu byl Lee už od padesátých let a krvežíznivý Drákula z něj udělal mezinárodní hvězdu.
Poprvé strašil ve filmu Dracula v roce 1958. Proslulé upíří tesáky, které se také přičinily o jeho slávu, pro něj vyrobil irský zubní technik Sean Mulhall.
Sám Lee za svůj nejvýznamnější film považoval roli Muhammada Alího Džinnáha v životopisném snímku Jinnah z roku 1998.
Foto: Profimedia
ČTK ČTK, jaz
Aktualizováno 11. 6. 2015 22:32
Herec Christopher Lee ztvárnil přes 300 rolí, nejvíce oceňovaný byl za postavy zlosynů. Jeho přáním bylo dotočit Hobita, což se mu také podařilo. Zemřel rok po premiéře posledního dílu.

Londýn – Britský herec Christopher Lee zemřel v neděli 7. června v londýnské nemocnici, kde byl hospitalizován s dýchacími potížemi. Bylo mu 93 let a stále kýval na filmové nabídky, kterých za svůj život přijal stovky.

Během své kariéry, kterou nastartoval v roce 1947 ve filmu Zrcadlová chodba, se zapsal do paměti diváků nesmrtelnými rolemi. Byl hrabětem Drákulou, padouchem Franciskem Scaramangem v bondovce Muž se zlatou zbraní z roku 1974, hrabětem Dooku ze série Hvězdných válek nebo čarodějem Sarumanem z filmové trilogie Pán prstenů.

Čeští diváci mohli Christopera Leeho vidět v roce 2008, kdy přijal pozvání jako hlavní host 43. MFF v Karlových Varech, a poté o dva roky později i na Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

UEFA odložila kvůli koronaviru červnové reprezentační zápasy

Evropská fotbalová unie UEFA odložila kvůli pandemii nového typu koronaviru všechny červnové mezistátní zápasy. Hrát se mimo jiné mělo play off o postup na evropský šampionát, který byl už dříve přesunut na příští rok. Většina národních týmů včetně české reprezentace dosud neměla na červen určené konkrétní soupeře.

UEFA po dnešní videokonferenci s generálními sekretáři všech 55 členských zemí také prodloužila přerušení evropských pohárů - Ligy mistrů a Evropské ligy, a to až do dalšího oznámení. Výkonný výbor unie pak úplně zrušil květnové mistrovství Evropy fotbalistů do 17 let a červencové Euro hráček do 19 let.

Další zprávy