Padouch z bondovky i Saruman. Slavné role Christophera Leeho

nejslavnější role britského herce
Vládce filmového hororu z 50. let, jehož životní pouť se dnes uzavřela v úctyhodných 93 letech, své démonické rysy a hluboký hlas propůjčil nesčetným zloduchům a zlosynům, ale nejen jim. Byl jedním z nejobsazovanějších herců všech dob, na kontě měl přes 260 filmů.
Idolem nadšenců filmového hororu byl Lee už od padesátých let a krvežíznivý Drákula z něj udělal mezinárodní hvězdu.
Poprvé strašil ve filmu Dracula v roce 1958. Proslulé upíří tesáky, které se také přičinily o jeho slávu, pro něj vyrobil irský zubní technik Sean Mulhall.
Sám Lee za svůj nejvýznamnější film považoval roli Muhammada Alího Džinnáha v životopisném snímku Jinnah z roku 1998.
Foto: Profimedia
ČTK ČTK, jaz
Aktualizováno 11. 6. 2015 22:32
Herec Christopher Lee ztvárnil přes 300 rolí, nejvíce oceňovaný byl za postavy zlosynů. Jeho přáním bylo dotočit Hobita, což se mu také podařilo. Zemřel rok po premiéře posledního dílu.

Londýn – Britský herec Christopher Lee zemřel v neděli 7. června v londýnské nemocnici, kde byl hospitalizován s dýchacími potížemi. Bylo mu 93 let a stále kýval na filmové nabídky, kterých za svůj život přijal stovky.

Během své kariéry, kterou nastartoval v roce 1947 ve filmu Zrcadlová chodba, se zapsal do paměti diváků nesmrtelnými rolemi. Byl hrabětem Drákulou, padouchem Franciskem Scaramangem v bondovce Muž se zlatou zbraní z roku 1974, hrabětem Dooku ze série Hvězdných válek nebo čarodějem Sarumanem z filmové trilogie Pán prstenů.

Čeští diváci mohli Christopera Leeho vidět v roce 2008, kdy přijal pozvání jako hlavní host 43. MFF v Karlových Varech, a poté o dva roky později i na Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy