George slaví narozeniny. Britům připomíná Churchilla zamlada

ČTK Magazín ČTK, Magazín
22. 7. 2014 11:00
Soukromá oslava proběhne v Kensingtonském paláci v rodinném kruhu, účastní se jí i královna Alžběta II.
Malý princ s rodiči na výstavě motýlů
Malý princ s rodiči na výstavě motýlů | Foto: Reuters

Londýn - Hostem dnešní oslavy prvních narozenin prince George bude i britská královna Alžběta II. Princovi rodiče - vévoda a vévodkyně z Cambridge - dále pozvali přátele i příbuzné na soukromou slavnost do Kensingtonského paláce.

Rodina k této příležitosti již zveřejnila čerstvé fotografie, zachycující v pořadí třetího následníka britské koruny při samostatné chůzi. 

Foto: Reuters

"Ukázali jsme ho veřejnosti s velkou radostí. Každý rodič se rád pochlubí svým potomkem a, znáte to, tvrdí, že je to nejhezčí dítě," řekl princ William. Fotograf John Stillwell, který snímky pořídil na výstavě motýlů, prohlásil, že George se jednoznačně podobá otci.

Blonďaté vlásky sčesané na kulaté hlavičce nad baculatými tvářemi hladce na stranu vedly prince Harryho ke komentáři, že jeho synovec vypadá jako bývalý premiér "Winston Churchill za mlada".

Pamětní mince i "vlastní" letadlo

Britové malého si malého prince velmi oblíbili, k příležitosti Georgových prvních narozenin vyšla pamětní mince. Také anglická soukromá společnost, která pronajímá dopravní trysková letadla, k dnešním prvním narozeninám britského prince George zvolila netradiční dárek.

Jedno ze svých letadel nechala přelakovat a přání nechala vepsat přímo na trup stroje, který nyní nese nápis "Všechno nejlepší princi Georgi". Podle firmy Hangar8 jde o nejdražší narozeninové přání na světě, protože jeho výroba stála 120 tisíc liber (asi čtyři miliony korun).

Přání ponese stroj Bombardier Challenger, jedno z pěti desítek letadel, které firma pronajímá k soukromým cestám.

Královna na úterní večírek sice zavítá, avšak bez manžela, neboť princ Philip bude mít povinnosti jinde v Londýně. Nezúčastní se ani dědeček princ Charles, který bude s chotí Camillou ve Skotsku.

Znalce britské královské rodiny to prý nepřekvapí, jelikož Windsorové první narozeniny svých potomků vždy slavili s umírněností vycházejíce z faktu, že "mrňousové si tyto oslavy stejně nikdy nepamatují".

Tradičně jsou ale zveřejňovány oficiální fotografie jednoročních královských batolat. Prince Charlese v den jeho prvních narozenin v listopadu 1949 zachytili bosého v haleně připomínající dívčí šaty.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy