George slaví narozeniny. Britům připomíná Churchilla zamlada

ČTK Magazín ČTK, Magazín
22. 7. 2014 11:00
Soukromá oslava proběhne v Kensingtonském paláci v rodinném kruhu, účastní se jí i královna Alžběta II.
Malý princ s rodiči na výstavě motýlů
Malý princ s rodiči na výstavě motýlů | Foto: Reuters

Londýn - Hostem dnešní oslavy prvních narozenin prince George bude i britská královna Alžběta II. Princovi rodiče - vévoda a vévodkyně z Cambridge - dále pozvali přátele i příbuzné na soukromou slavnost do Kensingtonského paláce.

Rodina k této příležitosti již zveřejnila čerstvé fotografie, zachycující v pořadí třetího následníka britské koruny při samostatné chůzi. 

Foto: Reuters

"Ukázali jsme ho veřejnosti s velkou radostí. Každý rodič se rád pochlubí svým potomkem a, znáte to, tvrdí, že je to nejhezčí dítě," řekl princ William. Fotograf John Stillwell, který snímky pořídil na výstavě motýlů, prohlásil, že George se jednoznačně podobá otci.

Blonďaté vlásky sčesané na kulaté hlavičce nad baculatými tvářemi hladce na stranu vedly prince Harryho ke komentáři, že jeho synovec vypadá jako bývalý premiér "Winston Churchill za mlada".

Pamětní mince i "vlastní" letadlo

Britové malého si malého prince velmi oblíbili, k příležitosti Georgových prvních narozenin vyšla pamětní mince. Také anglická soukromá společnost, která pronajímá dopravní trysková letadla, k dnešním prvním narozeninám britského prince George zvolila netradiční dárek.

Jedno ze svých letadel nechala přelakovat a přání nechala vepsat přímo na trup stroje, který nyní nese nápis "Všechno nejlepší princi Georgi". Podle firmy Hangar8 jde o nejdražší narozeninové přání na světě, protože jeho výroba stála 120 tisíc liber (asi čtyři miliony korun).

Přání ponese stroj Bombardier Challenger, jedno z pěti desítek letadel, které firma pronajímá k soukromým cestám.

Královna na úterní večírek sice zavítá, avšak bez manžela, neboť princ Philip bude mít povinnosti jinde v Londýně. Nezúčastní se ani dědeček princ Charles, který bude s chotí Camillou ve Skotsku.

Znalce britské královské rodiny to prý nepřekvapí, jelikož Windsorové první narozeniny svých potomků vždy slavili s umírněností vycházejíce z faktu, že "mrňousové si tyto oslavy stejně nikdy nepamatují".

Tradičně jsou ale zveřejňovány oficiální fotografie jednoročních královských batolat. Prince Charlese v den jeho prvních narozenin v listopadu 1949 zachytili bosého v haleně připomínající dívčí šaty.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 12,1 procenta. V prvním rychlém odhadu to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Podobně v zemích eurozóny ekonomika vzrostla o 12,7 procenta. Je to nejvýraznější vzestup od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat.

Ve druhém čtvrtletí se ekonomika EU propadla kvůli koronaviru o 11,4 procenta. V eurozóně se HDP snížil o 11,8 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Piloti formule 1 Räikkönen i Giovinazzi zůstávají v Alfě Romeo

Finský veterán Kimi Räikkönen i Antonio Giovinazzi budou také v příští sezoně mistrovství světa formule 1 jezdit za stáj Alfa Romeo. Švýcarský tým o prodloužení spolupráce s oběma piloty informoval na svých internetových stránkách.

Jednačtyřicetiletý Räikkönen je nejstarším pilotem ve startovním poli. Na kontě má 21 vítězství a v roce 2007 se s Ferrari stal mistrem světa. Finský jezdec ve formuli 1 závodil i za McLaren a Lotus a je také rekordmanem v počtu startů, kterých má na kontě 324. V týmu Alfy Romeo působí od loňska.

Šestadvacetiletý Giovinazzi si první start v F1 připsal před třemi lety v barvách Sauberu. První kompletní sezonu odjel loni po přejmenování týmu na Alfa Romeo, kdy díky pátému místu ve Velké ceně Brazílie zaznamenal dosud nejlepší výsledek v kariéře. V probíhajícím ročníku italský pilot byl nejlépe devátý.

Další zprávy