Sídliště budoucnosti? Nové stromy, širší chodníky a rychleji na metro. Vybíralka inspiruje

Bydlení
5. 9. 2017 17:36
Plán revitalizace sídliště Vybíralova na Černém Mostě, který vypracoval Institut plánování a rozvoje Prahy, by měl ukázat, jak se budou zlepšovat podmínky na dalších podobných místech v Praze. Tamní obyvatelé získají nejenom víc stromů, ale i širší chodníky nebo víc parkovacích míst.
Vybíralka, revitalizace
Vybíralka, revitalizace | Foto: archiv IPR

Plán revitalizace sídliště Vybíralova, který vypracoval Institut plánování a rozvoje Prahy (IPR Praha) spolu s Prahou 14, schválila pražská rada. Obyvatelé se mohou těšit na nová hřiště, kratší cestu na zastávku metra Černý Most i nová parkovací místa.

Vybíralka je projekt, na němž Praha testuje, jak k revitalizacím sídlišť přistoupit.

Městská část Praha 14 již plán revitalizace schválila a některá jednoduchá opatření, jako třeba úpravu zeleně či vykácení křovin, ve veřejném prostoru již také realizovala.

V následující galerii si můžete prohlédnout změny, které plánovaná revitalizace přinese. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy