Na první pohled připomíná dvoušroubovici DNA. Mrakodrap na Tchaj-wanu bude čističkou vzduchu

Bydlení
24. 7. 2017 12:20
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Projekt ekologického mrakodrapu francouzského architektonického studia na Tchaj-wanu by měl být dokončen během září. Budova, která na první pohled připomíná dvoušroubovici DNA, by měla podle architektova očekávání přispět k boji proti znečištění ovzduší a globálnímu oteplování. 
Tchaj-wan staví mrakodrap, který pohltí oxid uhličitý | Video: Reuters

Tao Zhu Yin Yuan nabídne v celkem jednadvaceti patrech bydlení ve 40 luxusních apartmánech a unikátní výhled skrze prosklené podlahy chodeb a společný bazén. Elektrickou energii vyrobí fotovoltaické články umístěné na střeše o rozloze tisíc metrů čtverečních. 

Fasádu, střechu a balkony zaplní kolem třiadvaceti stromů a keřů. Podle odhadů by rostliny měly absorbovat kolem 130 tun oxidu uhličitého ročně. To odpovídá ročním emisím přibližně 27 aut.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy