Paneláková garsonka o 33 metrech čtverečních: Díky rekonstrukci se v ní dá plnohodnotně bydlet

Paneláková garsonka o 33 metrech čtverečních: Díky rekonstrukci se v ní dá plnohodnotně bydlet
V bytě jsou instalovány tři hlavní úložné prostory. První je za vstupními dveřmi, ten pojímá pračku a šatnu. Šatna je určena převážně pro sezonní oděvy. Povrch skříně tvoří zrcadlo, které je instalováno na celou výšku, a tak opticky zvětšuje vstupní prostor.
Druhá vestavná skříň přechází ze vstupní chodby do obytného prostoru.
Tvoří ji části pro ukládání obuvi, které dále pokračují šatní skříní a prostorem na osobní věci.
Nová vestavná kuchyňská linka je navržená tak, aby odpovídala prostorovým potřebám přípravy jídla.
Foto: Peter Fabo
pej
27. 2. 2018 7:31
Dožívající interiéry panelákových bytů potřebují nová řešení v duchu současných požadavků a jejich rekonstrukce bývají pro architekty velkou výzvou. Pavel Nový a Vít Svoboda z 0,5 Studia se do jedné pustili. Na přání klienta zrekonstruovali garsonku o třiatřiceti metrech čtverečních. Kultivovaným zásahem se podařilo do minimálního prostoru vměstnat vše, co je potřeba k plnohodnotnému životu.

Architektonické studio 0,5 Pavla Nového a Víta Svobody má na svém kontě celou řadu rekonstrukcí malometrážních bytů. A právě z tohoto důvodu je oslovil i majitel panelákové garsonky, která má výměru pouhých třiatřicet metrů čtverečních, zato ale nádherný výhled na Prahu.

"Při řešení malometrážních bytů je důležité zachování volného prostoru pro aktivity obyvatele. Našli jsme několik osvědčených postupů, jak toho docílit. Je to jednak sjednocení podlahy, použití jednotných materiálů a navržení vestavného nábytku," přibližují architekti. 

Základem je rovněž sdružování několika funkcí do jednotných bloků.

V bytě jsou instalovány tři hlavní úložné prostory. První je za vstupními dveřmi, ten pojímá pračku a šatnu. Šatna je určena převážně pro sezonní oděvy. Povrch skříně tvoří zrcadlo, které je instalováno na celou výšku, a tak opticky zvětšuje vstupní prostor. Tím se vchází do koupelny s toaletou a sprchou.

Druhá vestavná skříň přechází ze vstupní chodby do obytného prostoru. Tvoří ji části pro ukládání obuvi, které dále pokračují šatní skříní a prostorem na osobní věci. Třetí úložný prostor bytu je pod postelí.

Na obytnou část navazuje kuchyň s vestavěnou troubou, výsuvným skladovacím systémem a lednicí. "V obytném prostoru jsme spojili funkce přípravy pokrmů a trávení volného času. Pro nové uspořádání bytu, odpovídající požadavkům investora, bylo nutné změnit původní pozici kuchyně," vysvětlují dále architekti.

Velkorysý balkon přístupný z obytného prostoru je přes celou délku bytu a v létě umožňuje příjemný odpočinek s panoramatickým výhledem na Prahu.

Minimální rozměry garsoniéry jsou vytěženy v maximální možné míře. Interiér dává možnost pro co největší využití volného prostoru. Cílem přestavby bylo mimo jiné vytvořit byt uzpůsobený plnohodnotnému životu, který neslouží jen k přespávání.

"Rekonstrukce bytů v panelových domech jsou v současné době pro architekty velkou výzvou a žádaným úkolem. Dožívající interiéry bytů hledají nová řešení v duchu současných požadavků," uzavírá dvojice architektů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Místopředsedkyně Senátu Horská navrhuje 24. červen jako den památky vyhlazených obcí

Mezi významné dny v českém kalendáři by se měl nově zařadit 24. červen jako Den památky obcí a sídel vyhlazených během nacistické okupace. V novele zákona o státních svátcích to navrhla místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL). Na navržené datum připadá výročí vypálení obce Ležáky na Chrudimsku, kterou vyhladili nacisté v roce 1942 v souvislosti s atentátem na Reinharda Heydricha. Návrhem novely by se měl Senát v prvním čtení zabývat příští čtvrtek.

Podle Horské zůstává ve stínu lidických událostí nejen obec Ležáky, ale i další místa, která se stala obětí nacistické brutality na sklonku druhé světové války. Horská připomíná například vypálení moravské osady Ploština 19. dubna 1945, jejíž obyvatelé podporovali partyzány z 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky. Při akci bylo zastřeleno nebo zaživa upáleno 27 civilistů. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA neprosadily v Radě bezpečnosti OSN prodloužení zbrojního embarga vůči Íránu

Spojeným státům se nepodařilo v Radě bezpečnosti OSN prosadit prodloužení zbrojního embarga proti Íránu. Z 15 členů se pro prodloužení kromě USA vyslovila ještě Dominikánská republika. Proti byly Rusko a Čína a zbývající země, včetně Francie, Británie a Německa, se zdržely, napsala agentura Reuters. Embargo, které je zakotveno v jaderné dohodě Íránu se světovými mocnostmi z roku 2015, má vypršet v říjnu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa prodloužení zbrojního embarga OSN vůči Íránu prosazuje již delší dobu. Míní totiž, že jeho zrušení islámské republice umožní získat zbraně, které mohou přispět k eskalaci konfliktů na Blízkém východě. Washington pohrozil, že pokud RB OSN embargo neprodlouží, spustí skrze jadernou dohodu proces k reaktivaci všech sankcí OSN vůči Íránu, včetně zbrojního embarga.

Zdroj: ČTK
Další zprávy