Paneláková garsonka o 33 metrech čtverečních: Díky rekonstrukci se v ní dá plnohodnotně bydlet

Paneláková garsonka o 33 metrech čtverečních: Díky rekonstrukci se v ní dá plnohodnotně bydlet
V bytě jsou instalovány tři hlavní úložné prostory. První je za vstupními dveřmi, ten pojímá pračku a šatnu. Šatna je určena převážně pro sezonní oděvy. Povrch skříně tvoří zrcadlo, které je instalováno na celou výšku, a tak opticky zvětšuje vstupní prostor.
Druhá vestavná skříň přechází ze vstupní chodby do obytného prostoru.
Tvoří ji části pro ukládání obuvi, které dále pokračují šatní skříní a prostorem na osobní věci.
Nová vestavná kuchyňská linka je navržená tak, aby odpovídala prostorovým potřebám přípravy jídla.
Foto: Peter Fabo
pej
27. 2. 2018 7:31
Dožívající interiéry panelákových bytů potřebují nová řešení v duchu současných požadavků a jejich rekonstrukce bývají pro architekty velkou výzvou. Pavel Nový a Vít Svoboda z 0,5 Studia se do jedné pustili. Na přání klienta zrekonstruovali garsonku o třiatřiceti metrech čtverečních. Kultivovaným zásahem se podařilo do minimálního prostoru vměstnat vše, co je potřeba k plnohodnotnému životu.

Architektonické studio 0,5 Pavla Nového a Víta Svobody má na svém kontě celou řadu rekonstrukcí malometrážních bytů. A právě z tohoto důvodu je oslovil i majitel panelákové garsonky, která má výměru pouhých třiatřicet metrů čtverečních, zato ale nádherný výhled na Prahu.

"Při řešení malometrážních bytů je důležité zachování volného prostoru pro aktivity obyvatele. Našli jsme několik osvědčených postupů, jak toho docílit. Je to jednak sjednocení podlahy, použití jednotných materiálů a navržení vestavného nábytku," přibližují architekti. 

Základem je rovněž sdružování několika funkcí do jednotných bloků.

V bytě jsou instalovány tři hlavní úložné prostory. První je za vstupními dveřmi, ten pojímá pračku a šatnu. Šatna je určena převážně pro sezonní oděvy. Povrch skříně tvoří zrcadlo, které je instalováno na celou výšku, a tak opticky zvětšuje vstupní prostor. Tím se vchází do koupelny s toaletou a sprchou.

Druhá vestavná skříň přechází ze vstupní chodby do obytného prostoru. Tvoří ji části pro ukládání obuvi, které dále pokračují šatní skříní a prostorem na osobní věci. Třetí úložný prostor bytu je pod postelí.

Na obytnou část navazuje kuchyň s vestavěnou troubou, výsuvným skladovacím systémem a lednicí. "V obytném prostoru jsme spojili funkce přípravy pokrmů a trávení volného času. Pro nové uspořádání bytu, odpovídající požadavkům investora, bylo nutné změnit původní pozici kuchyně," vysvětlují dále architekti.

Velkorysý balkon přístupný z obytného prostoru je přes celou délku bytu a v létě umožňuje příjemný odpočinek s panoramatickým výhledem na Prahu.

Minimální rozměry garsoniéry jsou vytěženy v maximální možné míře. Interiér dává možnost pro co největší využití volného prostoru. Cílem přestavby bylo mimo jiné vytvořit byt uzpůsobený plnohodnotnému životu, který neslouží jen k přespávání.

"Rekonstrukce bytů v panelových domech jsou v současné době pro architekty velkou výzvou a žádaným úkolem. Dožívající interiéry bytů hledají nová řešení v duchu současných požadavků," uzavírá dvojice architektů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy