Vandalové udělali z kaple u Teplic ruinu. Takhle ji místní teď opravili, podívejte se

Kaple svaté Anny v Jeníkově.
Kaple svaté Anny stojí na místě někdejšího hřbitova poblíž kostela svatého Petra a Pavla v Jeníkově na Ústecku.
V podstatě je pozůstatkem kněžiště (část kostela určeného kněžím, pozn. red.) bývalého kostela postaveného v roce 1531.
Po roce 1989 začala goticko-renesanční stavba neobvyklého lichoběžníkového půdorysu, která je kulturní památkou, postupně chátrat.
"Nejprve ukradli vitrážová okna, poté dveře a nakonec se z ní staly skoro veřejné záchodky," přibližuje jeníkovský rodák Vladimír Bittersmann osud kaple.
Foto: Má vlast cestami proměn
Petra Jansová Petra Jansová
4. 2. 2019 10:23
Kaple svaté Anny stojí v Jeníkově na Teplicku už od 16. století. Ještě do loňského roku ale připomínala spíš veřejné záchodky, kde se místo věřících scházeli vandalové. Až díky iniciativě místních, kteří chtěli uchovat kus historie své obce, se budova dočkala rekonstrukce. Obnovu kaple představila výstava Má vlast cestami proměn.

"Stav kaple se začal hodně zhoršovat po roce 1989. V 90. letech to tady připomínalo tak trochu divoký západ nebo spíš divoký sever. O církevní záležitosti nikdo nejevil zájem a podle toho vypadaly kostel i kaple. Vandalové vybourali vitrážová okna, dveře a za chvíli kaple připomínala spíš veřejné záchodky," přibližuje jeníkovský rodák Vladimír Bittersmann.

Chátrání goticko-renesančního objektu si všiml Martin Danda, který bydlí v sousedství. "Mrzelo ho, že tak vzácný historický objekt chátrá, a začal proto iniciovat jeho opravu," vysvětluje Bittersmann.

Větší opravy financovala farnost v Jeníkově, obec a také ministerstvo kultury. Vitrážová okna pořídili soukromí dárci. Spolu s rekonstrukcí kaple došlo i na obnovu přilehlého parku, na které se podíleli převážně místní. Teď se o něj stará obec.

"Jsem rád, že se nám podařilo zachránit velmi cenný kousek historie naší obce, se kterou se tak budou moci lidé sžít," uzavírá Bittersmann.

Projekt rekonstrukce kaple svaté Anny v Jeníkově je součástí putovní výstavy Má vlast cestami proměn, která upozorňuje na zdařilé rekonstrukce chátrajících objektů. Nejhezčí proměny jsou rovněž každý rok oceňovány veřejným hlasováním na webu i odbornou porotou architektů pod vedením Josefa Pleskota.

Kaple v Jeníkově na Teplicku před lety připomínala veřejné záchodky, místní iniciovali její obnovu. Prohlédněte si, jak dopadla.

 

Právě se děje

Další zprávy