Vandalové udělali z kaple u Teplic ruinu. Takhle ji místní teď opravili, podívejte se

Kaple svaté Anny v Jeníkově.
Kaple svaté Anny stojí na místě někdejšího hřbitova poblíž kostela svatého Petra a Pavla v Jeníkově na Ústecku.
V podstatě je pozůstatkem kněžiště (část kostela určeného kněžím, pozn. red.) bývalého kostela postaveného v roce 1531.
Po roce 1989 začala goticko-renesanční stavba neobvyklého lichoběžníkového půdorysu, která je kulturní památkou, postupně chátrat.
"Nejprve ukradli vitrážová okna, poté dveře a nakonec se z ní staly skoro veřejné záchodky," přibližuje jeníkovský rodák Vladimír Bittersmann osud kaple.
Foto: Má vlast cestami proměn
Petra Jansová Petra Jansová
4. 2. 2019 10:23
Kaple svaté Anny stojí v Jeníkově na Teplicku už od 16. století. Ještě do loňského roku ale připomínala spíš veřejné záchodky, kde se místo věřících scházeli vandalové. Až díky iniciativě místních, kteří chtěli uchovat kus historie své obce, se budova dočkala rekonstrukce. Obnovu kaple představila výstava Má vlast cestami proměn.

"Stav kaple se začal hodně zhoršovat po roce 1989. V 90. letech to tady připomínalo tak trochu divoký západ nebo spíš divoký sever. O církevní záležitosti nikdo nejevil zájem a podle toho vypadaly kostel i kaple. Vandalové vybourali vitrážová okna, dveře a za chvíli kaple připomínala spíš veřejné záchodky," přibližuje jeníkovský rodák Vladimír Bittersmann.

Chátrání goticko-renesančního objektu si všiml Martin Danda, který bydlí v sousedství. "Mrzelo ho, že tak vzácný historický objekt chátrá, a začal proto iniciovat jeho opravu," vysvětluje Bittersmann.

Větší opravy financovala farnost v Jeníkově, obec a také ministerstvo kultury. Vitrážová okna pořídili soukromí dárci. Spolu s rekonstrukcí kaple došlo i na obnovu přilehlého parku, na které se podíleli převážně místní. Teď se o něj stará obec.

"Jsem rád, že se nám podařilo zachránit velmi cenný kousek historie naší obce, se kterou se tak budou moci lidé sžít," uzavírá Bittersmann.

Projekt rekonstrukce kaple svaté Anny v Jeníkově je součástí putovní výstavy Má vlast cestami proměn, která upozorňuje na zdařilé rekonstrukce chátrajících objektů. Nejhezčí proměny jsou rovněž každý rok oceňovány veřejným hlasováním na webu i odbornou porotou architektů pod vedením Josefa Pleskota.

Kaple v Jeníkově na Teplicku před lety připomínala veřejné záchodky, místní iniciovali její obnovu. Prohlédněte si, jak dopadla.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Microsoft představil novou verzi svého operačního systému Windows

Americká softwarová společnost Microsoft ve čtvrtek oficiálně představila novou verzi svého operačního systému Windows. Na virtuální prezentaci potvrdila, že nová verze ponese označení Windows 11. Podle agentury Reuters by se měla objevit na trhu koncem letošního roku.

Nejnovější verze Windows přináší řadu změn, a to mimo jiné v designu a ovládacích prvcích. Tlačítko Start a ikony aplikací jsou ve Windows 11 nově umístěny ve střední části spodního panelu, nová verze rovněž začala používat zaoblené rohy.

Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. Nynější verzi Windows 10 uvedla firma na trh v roce 2015. Vývojář Microsoftu Jerry Nixon tehdy tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy