Petra Jansová
9. 8. 2018 8:19
Česko v posledních desetiletích čelí stále častějším výkyvům počasí, jako jsou tropická vedra, sucha, přívalové deště a bleskové povodně. V případě vlny extrémně vysokých teplot jsou ohrožena především města, v nichž jsou teploty mnohdy i o tři stupně vyšší než ve volné krajině v jejich okolí. Může za to takzvaný efekt městského tepelného ostrova. "Města by měla mít strategii, jak se s tropickými vedry vyrovnat. Klimatizace řešením není, a pokud si ji každý pustí, pak se ulice oteplí o další dva až tři stupně," říká ekolog a vedoucí projektu Adaptace sídel na změnu klimatu Michael Pondělíček. Jak podle něj účinně bojovat s vedrem v městském prostoru?
Dešťová voda
Důležitou součástí adaptace měst je také zefektivnění zachytávání dešťové vody. Nepropustné betonové a asfaltové povrchy je tedy nutné vyměnit za vsakovací. Zadržená voda zchladí okolí a může být také využívána pro zalévání zeleně ve městě.
"Negativním příkladem je revitalizace hlavního náměstí ve Žďáru nad Sázavou, kde nemá nikdo chuť pobývat kvůli nepropustnému povrchu," přibližuje Pondělíček.
Moravské Budějovice, z jejichž náměstí mizí stromy a přibývá dláždění, jsou na tom podobně.