Letní domek uprostřed Prahy. Trmalova vila svou barevností překvapí

TV Architect
18. 4. 2022 11:30
Ředitel veřejné obchodní školy František Trmal z Toušic si přál letní domek v pražských Strašnicích. Oslovil tehdy mladého architekta Jana Kotěru, podle jehož návrhu patrovou stavbu v roce 1903 postavili. Menší dům patří do prvního tvůrčího Kotěrova období a stylově ho lze zařadit k secesi.
Trmalova vila je patrová stavba v pražských Strašnicích postavená v letech 1902 až 1903 významným českým architektem Janem Kotěrou. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

"Vila je zajímavá svou barevností, objevují se zde hrázděné konstrukce a dřevěné prvky," tvrdí historik architektury Zdeněk Lukeš. O výmalbu domu se postaral Kotěrův kamarád malíř František Fröhlich. Při návrhu interiéru Kotěru inspirovaly anglické domy s vnitřní schodišťovou halou, což se odráží především v dispozici domu. Vnitřní zařízení se ale nedochovalo.

Podívejte se také na díl Skrytých pokladů o Laichterově domě: 


Rodina Trmalových využívala dům do roku 1911, kdy ho prodala. Po druhé světové válce byl dlouho uzavřený a chátral. Vila následně prošla několika úpravami. Dodatečně došlo například k uzavření původně otevřené zahradní verandy. V devadesátých letech pak byl objekt opraven a opět se zde objevily původní drobné stavby jako besídka a kůlna. 

Dnes je v domě sídlo Společnosti Jana Kotěry a stálá expozice agentury Foibos věnovaná tématu rodinných domů v Čechách. Pravidelně se tu také pořádají expozice Kotěrova nábytku ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea a další výstavy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Kanoista Martin Fuksa postoupil na SP v Poznani do finále i na kilometru

Kanoista Martin Fuksa může na Světovém poháru v Poznani zaútočit stejně jako před týdnem v Račicích na zlatý double. Po pětistovce si dnes v Polsku zajistil v semifinále postup do nedělního finále i na olympijském kilometru. Přímo z rozjížděk šla do finále na 1000 m i deblkanoe Antonín Hrabal, Jiří Zalubil.

Program druhého dne komplikovalo stejně jako ve čtvrtek počasí. Kvůli větru, velkým vlnám a dešti se musela řada semifinálových rozjížděk odkládat a problémy se podle předpovědi čekají i v sobotu, kdy se takřka závodit nebude. Všechna finále A jsou přeložena na neděli, na jiné než medailové závody už pak zřejmě nedojde.

Jen s účastí v béčku se měl na rozdíl od pětistovky v Poznani spokojit Fuksův mladší bratr Petr, kterému v semifinále na kilometru postup mezi nejlepší o místo utekl. Ve finále B se měl na olympijské pětistovce představit i deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf a Eliška Betlachová, Adéla Házová. Až céčko zbylo na další posádku Jakub Zavřel, Martin Sobíšek. Kateřina Zárubová s Barborou Betlachovou v semifinále skončily.

Až v neděli čekají semifinálové jízdy na dvoustovce kanoistky Denisu Řáhovou a Martinu Malíkovou i kajakářku Anežku Paloudovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy