Skryté poklady architektury: Velkorysá Lannova vila v pražské Bubenči

TV Architect
24. 4. 2022 7:30
Lannova vila v Praze 6 – Bubenči byla postavena jako novorenesanční letní sídlo pro podnikatele, sběratele umění a mecenáše Vojtěcha Lanna mladšího. Autorem stavby je Vojtěch Ignác Ullmann, který stavbu realizoval společně se svým zetěm, začínajícím architektem Antonínem Barvitiem, v letech 1868 až 1872. Sídlo se znaky severoitalské renesance mělo sloužit rodině jako klidná oáza.
Lannova vila v Praze 6 – Bubenči byla postavena jako novorenesanční letní sídlo pro podnikatele, sběratele umění a mecenáše Vojtěcha Lanna mladšího. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Velkoryse komponovaný dům patřil spolu se sousedními objekty, obdobně řešenou Lippmannovou vilou (ta byla v sedmdesátých letech minulého století zbourána), vilou Gröbeho a Schubertovou vilou, k prvním příkladům moderní vilové architektury tehdejších pražských částí Bubenče, Královských Vinohrad a Liboce.

Tato stavba byla a stále je velmi významná po architektonické stránce. Ve své době se jednalo o první příklad slohově čistého novorenesančního domu v Čechách a jednu z nejvýznamnějších staveb tohoto stylu ve střední Evropě.

Podívejte se také na díl Skrytých pokladů o dalších vilách v Bubenči:

Dvě patra rozléhající se v dvoukřídlé budově skrývají zajímavá zákoutí jako Apollonův salón, Venušin salón či Bakchův salón. Dominantní je štíhlá schodišťová věž ukončená vyhlídkovou terasou. 

Vstupní i zahradní přístřešek na výšku dvou pater je podpírán jónskými a toskánskými sloupy. Venkovní fresková dekorace byla navržena Josefem Mánesem a provedena Viktorem Barvitiem.

Uvnitř se nachází velkoryse komponovaná vstupní hala se schodištěm, kde lze najít dva pískovcové toskánské sloupy.  Zajímavá je taktéž dvojice sálů s bohatou malířskou výzdobou Viktora Barvitia, Hanze Makarta a dalších malířů s antickými a přírodními motivy. 

Dům hodně utrpěl v období komunismu, poté prošel rekonstrukcí. Dnes je rezidenčním zařízením Akademie věd a je v něm i restaurace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Kanoista Martin Fuksa postoupil na SP v Poznani do finále i na kilometru

Kanoista Martin Fuksa může na Světovém poháru v Poznani zaútočit stejně jako před týdnem v Račicích na zlatý double. Po pětistovce si dnes v Polsku zajistil v semifinále postup do nedělního finále i na olympijském kilometru. Přímo z rozjížděk šla do finále na 1000 m i deblkanoe Antonín Hrabal, Jiří Zalubil.

Program druhého dne komplikovalo stejně jako ve čtvrtek počasí. Kvůli větru, velkým vlnám a dešti se musela řada semifinálových rozjížděk odkládat a problémy se podle předpovědi čekají i v sobotu, kdy se takřka závodit nebude. Všechna finále A jsou přeložena na neděli, na jiné než medailové závody už pak zřejmě nedojde.

Jen s účastí v béčku se měl na rozdíl od pětistovky v Poznani spokojit Fuksův mladší bratr Petr, kterému v semifinále na kilometru postup mezi nejlepší o místo utekl. Ve finále B se měl na olympijské pětistovce představit i deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf a Eliška Betlachová, Adéla Házová. Až céčko zbylo na další posádku Jakub Zavřel, Martin Sobíšek. Kateřina Zárubová s Barborou Betlachovou v semifinále skončily.

Až v neděli čekají semifinálové jízdy na dvoustovce kanoistky Denisu Řáhovou a Martinu Malíkovou i kajakářku Anežku Paloudovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy