Jak vznikl proslulý Myšák. Pozoruhodná historie tradiční české cukrárny

TV Architect
16. 1. 2022 11:00
V centru Prahy ve Vodičkově ulici se nachází tradiční česká cukrárna Myšák. Vznikla na konci 19. století a dodnes patří k nejpopulárnějším cukrářským podnikům v hlavním městě. Pozoruhodná je také historie domu, ve kterém sídlí.
V centru prahy ve Vodičkově ulici se nachází legendární cukrárna Myšák, která vznikla na konci 19. století. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Neorenesanční budova vznikla v roce 1871 podle návrhu architekta Otty Ehlena. Byla několikrát přestavována a měnila tak svoji podobu. Na konci 19. století dům získal František Myšák, který se zde rozhodl provozovat cukrárnu.

Dům poté upravovali ještě architekti Osvald Polívka a Josef Rosipal. Myšák se ale nakonec rozhodl celý dům přestavět a dát mu novou fazónu dle nejnovější módy.

Podívejte se na díl Skrytých pokladů o Domu u Černé Matky Boží:

V roce 1923 tak vznikla nová fasáda ve stylu art deco, je pokryta geometrickými obrazci v národních barvách. Při její rekonstrukci byl využit především umělý kámen. Autorem nové podoby domu byl zřejmě slavný architekt Josef Gočár, to se ale neví přesně, lze tak soudit podle dokumentů pozůstalých po Myšákovi. Gočár byl jeho velký kamarád.

Ve stylu art deco je průčelí domu i interiér kavárny, do dnešní doby se zde zachovala celá řada starších prvků, například vitríny u vstupu.

Klasicistní domky v sousedství nahradila před deseti lety novostavba dle projektu architekta Olega Hamana, součástí je i pasáž, díky které lze projít směrem do Františkánské zahrady.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy