Palác na Národní je skvostem moderní architektury. Výjimečný interiér bere dech

TV Architect
11. 7. 2021 7:00
Palác Drn je polyfunkční nárožní budova stojící na rohu ulic Národní a Mikulandská na Novém Městě v Praze 1. Budova zaujme jak exteriérem, tak naprosto výjimečným interiérem. Jedná se o administrativní komplex, který slouží jako kanceláře, najdeme zde ale i obchody, galerii a restaurace. Na každém rohu se prolínají historické a moderní prvky a materiály.
Palác Drn je polyfunkční nárožní budova stojící na rohu ulic Národní a Mikulandská na Novém Městě v Praze 1. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Budova se zaobleným nárožím byla postavena v místě proluky po zaniklých domech. Novostavba zahrnuje čtyři podzemní a osm nadzemních podlaží. Má skleněnou fasádu s kovovými ozdobnými pruty, které evokují barokní zdobnost. Ochozy jsou pak osázené zelení, například na jaře zde rostou barevné tulipány. Právě díky netypickému umístění zeleně na střechu budovy, ale i na její fasádu získala budova svůj název. Cílem také bylo oživit rušnou městskou třídu.

Podívejte se na rozhovor s architektem Stanislavem Fialou:

Architektem stavby je Stanislav Fiala. I přesto, že stavba je velmi moderní, bylo pro její vznik využito mnoho prvků ze starších staveb a také ze sousedního Schönkirchovského paláce, které byly integrovány do interiéru. Jedná se například o prejzy, kamenné schodišťové stupně, cihelné zdivo, dřevěné trámy nebo dlažbu. Pohledový beton novostavby zdobí přírodniny, je zde řada vodních prvků, zábradlí jsou navržena z betonářské oceli.

Velmi zajímavé je to, jak se v určitých místech moderní budova prolíná díky historickým prvkům s vedlejší barokní stavbou. Výškový rozdíl budov vyřešil architekt Fiala kopírováním mansardové barokní střechy, která tak pokračuje i na vedlejší objekt a postupně se rozplyne.

Obě stavby propojuje mnoho osobitých detailů, které spojují moderní prostředí s tím historickým. Mezi Drnem a Schönkirchovským palácem byla po výstavbě vytvořena veřejná piazzetta společná pro obě stavby.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy