Normalizační samoobsluha v Lednici je k nepoznání. Obyvatelé obce jsou na ni pyšní

Normalizační samoobsluha v Lednici je k nepoznání. Obyvatelé obce jsou na ni pyšní
V zatáčce naproti bývalému Lichtenštejnskému zámku dříve stávala budova z doby normalizace, která se nehodila do památkové zóny Lednicko-valtického areálu, město s ní ale nemohlo nic dělat, protože ji nevlastní. I když se místním nelíbila, museli do ní chodit i několikrát týdně. Sídlila v ní pošta a řetězec potravin Coop.
Podoba obchodního střediska v Lednici na Moravě byla dlouho trnem v oku obyvatelům obce i turistům. Teď je ale vše jinak. Architekti ze studia Létající inženýři dům přestavěli, přizpůsobili okolní historické zástavbě a z potravin se stala nová dominanta centra.
... v horní části stavby je penzion nazvaný Resort Lednice - Eisgrub.
Celkem je v domě 20 apartmánů, wellness a nově také restaurace pivovaru Lednice.
Foto: Létající inženýři
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
18. 8. 2022 6:00
Potraviny v centru Lednice na Moravě se staly novou chloubou obce. Normalizační budova, která stála naproti Lichtenštejnskému zámku, je pryč a namísto ní stojí tradiční městské stavení s moderními detaily. Původní objekt hyzdil historické centrum obce, město ho ale nemohlo přestavět, protože ho nevlastní.

Před třemi lety dům přestal vyhovovat provozu obchodu, a majitel se tak přiklonil k rekonstrukci. Proměny se ujalo studio Létající inženýři, které budovu ze 70. let minulého století přestavělo na tradiční dům s moderními detaily.

V přízemí dál funguje obchod pro místní, v horní části domu je penzion s dvaceti apartmány. "Nadstavba budovy má sedlovou střechu a je rozdělená na dvě části: uliční část a křídlo ve dvoře. Tím jsme docílili toho, že se budova výškově blíží okolní zástavbě," popisují architekti.

Původní podobu i současný stav domu uvidíte v galerii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy