Zachraňují textilku zapomenuté rodiny. Schindler v ní za války schoval 1200 židů

Zachraňují textilku zapomenuté rodiny. Schindler v ní za války schoval 1200 židů
Přes silnici se rozléhá druhý areál.
Za vilou, která byla jakousi vstupní branou, přitom stávala velká továrna, menší domy a sklady.
Na zemi se povalují prázdné barely...
Zdi jsou porostlé mechem, plísní a řasami...
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 8. 10. 2020 18:35
Jednu z největších továren v Pardubickém kraji založila v 19. století větev rodiny Löw-Beerovy. Bohatí obchodníci, kteří měli závody ve Svitávce, Brnu či Brněnci, zaměstnávali lidi z obcí i kraje. Za války jim textilky zabavili nacisti a na hranici Čech a Moravy se začal psát jiný příběh, hrdinský čin kontroverzní osobnosti, který se později stal předlohou pro film Schindlerův seznam.

Část rodiny Löw-Beerovy, díky které si Brno vysloužilo přezdívku moravský Manchester, skončila v koncentračních táborech. Ti, co před nacisty uprchli, se domů nikdy nevrátili. Československo jim odmítlo vrátit občanství a zkonfiskovalo jejich majetek. 

Textilka v Brněnci, jejíž součástí je i tak zvaná Schindlerova archa, zavřela před víc než deseti lety. O práci tehdy přišla část lidí z obce a budovy postupně vykradli zloději. Před dvěma lety obnovil vztahy s městem vnuk posledního předválečného majitele Daniel Löw-Beer a společně založili Nadační fond Archa, který má za cíl zachránit bývalou továrnu a vybudovat v ní památník Schindlerovy archy, šoa a Löw-Beerovy textilky. 

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Tváří projektu je šestinásobná držitelka ceny Anděl, muzikantka a zpěvačka Lenka Dusilová a vizuální umělec Aeldryn.

Každé představení finančně přispívá lidem, kteří usilují o záchranu sakrálních, světských i industriálních staveb převážně v pohraničních regionech. Minulý rok se vybralo téměř čtvrt milionu korun. Druhý ročník bude v létě 2021.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy