Zachraňují textilku zapomenuté rodiny. Schindler v ní za války schoval 1200 židů

Zachraňují textilku zapomenuté rodiny. Schindler v ní za války schoval 1200 židů
Přes silnici se rozléhá druhý areál.
Za vilou, která byla jakousi vstupní branou, přitom stávala velká továrna, menší domy a sklady.
Na zemi se povalují prázdné barely...
Zdi jsou porostlé mechem, plísní a řasami...
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 8. 10. 2020 18:35
Jednu z největších továren v Pardubickém kraji založila v 19. století větev rodiny Löw-Beerovy. Bohatí obchodníci, kteří měli závody ve Svitávce, Brnu či Brněnci, zaměstnávali lidi z obcí i kraje. Za války jim textilky zabavili nacisti a na hranici Čech a Moravy se začal psát jiný příběh, hrdinský čin kontroverzní osobnosti, který se později stal předlohou pro film Schindlerův seznam.

Část rodiny Löw-Beerovy, díky které si Brno vysloužilo přezdívku moravský Manchester, skončila v koncentračních táborech. Ti, co před nacisty uprchli, se domů nikdy nevrátili. Československo jim odmítlo vrátit občanství a zkonfiskovalo jejich majetek. 

Textilka v Brněnci, jejíž součástí je i tak zvaná Schindlerova archa, zavřela před víc než deseti lety. O práci tehdy přišla část lidí z obce a budovy postupně vykradli zloději. Před dvěma lety obnovil vztahy s městem vnuk posledního předválečného majitele Daniel Löw-Beer a společně založili Nadační fond Archa, který má za cíl zachránit bývalou továrnu a vybudovat v ní památník Schindlerovy archy, šoa a Löw-Beerovy textilky. 

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Tváří projektu je šestinásobná držitelka ceny Anděl, muzikantka a zpěvačka Lenka Dusilová a vizuální umělec Aeldryn.

Každé představení finančně přispívá lidem, kteří usilují o záchranu sakrálních, světských i industriálních staveb převážně v pohraničních regionech. Minulý rok se vybralo téměř čtvrt milionu korun. Druhý ročník bude v létě 2021.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy