Zakladatel moderní architektury v Japonsku byl z Kladna. Jeho vliv připomíná výstava

Zakladatel moderní architektury v Japonsku byl z Kladna. Jeho vliv připomíná výstava
Antonín Raymond se narodil na Kladně a během svého života stihl jako architekt zanechat rukopis hned na třech kontinentech. Největší vliv měl na Japonsko, kde později žil a tvořil. Galerie Jaroslava Fragnera v Praze proto připravila výstavu, která mapuje českou stopu v zemi vycházejícího slunce. Rozsáhlá expozice neopomíjí ani obrácenou stranu mince, tedy vliv Japonska na české architekty.
Antonín Raymond byl jedním z neproduktivnějších českých architektů. V Japonsku dodnes stojí několik jeho staveb, přestože v Tokiu dlouhodobě nefunguje památková péče a většina starších staveb kvůli vysoké ceně pozemků ustupuje plánům developerů. Na snímku je jeho brutalistní kostel svatého Anselma z 50. let.
Do historie české i japonské architektury patří také budova českého velvyslanectví v Tokiu. Soutěž na ni v 60. letech vyhráli Jiří Louda a Ivan Skála a dokončena byla v roce 1977. Na stavbu dohlížel ateliér Antonína Raymonda, architekt se však dokončení stavby nedožil. Raymond působil ve 20. a 30. letech jako honorární konzul Československa a za tu dobu postavil desítky budov.
Atomový dóm je torzo Průmyslového paláce (1915), který navrhl architekt Jan Letzel. Stavba odolala v Hirošimě výbuchu atomové bomby z 6. srpna 1945 a stala se mementem katastrofy. Letzel byl vedle Raymonda jedním z prvních českých architektů, kteří úspěšně působili v Japonsku.
Foto: archiv H3T architekti
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
15. 5. 2021 14:23
Antonín Raymond se narodil na Kladně a během svého života stihl jako architekt zanechat rukopis hned na třech kontinentech. Největší vliv měl na Japonsko, kde později žil a tvořil. Galerie Jaroslava Fragnera v Praze proto připravila výstavu, která mapuje českou stopu v zemi vycházejícího slunce. Rozsáhlá expozice neopomíjí ani obrácenou stranu mince, tedy vliv Japonska na české architekty.

Výstava nazvaná "1920-2020 Praha-Tokio / vlivy, paralely, tušení společného" v pražské Galerii Jaroslava Fragnera je zaměřená hlavně na architekturu, ale představuje i desítky uměleckých děl a celou řadu japonských a českých autorů, kteří se ve své tvorbě vzájemně ovlivnili. Patří mezi ně například ateliér H3T architekti, který v Libni na nevyužitém stožáru postavil takzvaný Čajový dům. Podívejte se i na další.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
před 10 minutami

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce trati za 2,6 miliardy Kč

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce železniční trati, díky níž tudy vlaky budou moci projíždět až stošedesátikilometrovou rychlostí. Zrychlí se tak cestování mezi Prahou a Plzní. Součástí akce byla i obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,6 miliardy bez DPH, tři čtvrtiny pokryla dotace z Evropské unie.

Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se zlepšil komfort pro cestující a vznikl i bezbariérový přístup na nástupiště v Berouně i Králově Dvoře. "Zvýšila se traťová rychlost na 160 kilometrů v hodině a zkrátily se jízdní doby. Myslím si, že se už skutečně jedná o koridorovou trať se vším všudy," řekl Svoboda při dnešním slavnostním ukončení prací. Poukázal na to, že nyní je hotová rekonstrukce celého třetího koridoru z Berouna až do Chebu, včetně průjezdu plzeňským uzlem.

Práce na 5,7 kilometru dlouhém úseku mezi Berounem a Královým Dvorem začaly v roce 2016. V první etapě stavbaři opravili osobní nádraží v Berouně. Součástí byla obnova kolejiště, vznikl nový podchod, nástupiště a přístřešky. Přístup na nástupiště pro handicapované zajišťují výtahy. Železniční stanice byla také vybavena informačním systémem pro slabozraké a nevidomé. Dělníci vyměnili technologická zařízení a obnovili kolejiště na seřaďovacím nádraží.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy