Britka přirovnala ženu svého bývalého manžela ke koni, v Dubaji jí teď hrozí vězení

Magazín Magazín
9. 4. 2019 11:23
Britce hrozí dva roky v dubajském vězení a pokuta 50 tisíc liber za to, že na Facebooku označila svého bývalého manžela za "idiota" a jeho novou manželku přirovnala ke koni. Když do Spojených arabských emirátů přijela na expartnerův pohřeb, místní policie ji zadržela za kriminalitu v kyberprostoru.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Obyvatelku Londýna Laleh Shahraveshovou (55) zadrželi podle britského deníku The Independent ve Spojených arabských emirátech před měsícem, když se tam společně se svou čtrnáctiletou dcerou Paris pokoušela dostat na exmanželův pohřeb.

Důvodem policejního zásahu byly tři roky staré komentáře na Facebooku, v nichž se žena nevybíravě vyjádřila k novému sňatku svého bývalého muže.

Shahraveshová byla 18 let vdaná za Portugalce Pedra Manuela Coreiu Dos Santose, se kterým měla právě i dceru Paris. Osm měsíců spolu všichni žili v Dubaji, kde muž pracoval pro britskou bankovní společnost. Jeho manželka a dcera se pak ale přestěhovaly do Londýna, kam za nimi měl otec rodiny později přijet.

Místo toho ale přišla Shahraveshové do Londýna žádost o rozvod, a když si po několika měsících otevřela svůj facebookový profil, uviděla mezi vybranými příspěvky exmanželovy svatební fotky. Dos Santos se totiž mezitím stihl znovu oženit, a to s dvaačtyřicetiletou Tunisankou.

To ženu z Británie natolik rozčílilo, že se ke snímkům rozhodla napsat v perštině ony nešťastné komentáře. "Doufám, že brzo skončíš pod drnem, ty idiote. K čertu s tebou. Opustil jsi mě a místo toho sis vzal tohohle koně," dala žena v roce 2016 průchod svým emocím. Letos v březnu pak Dos Santos skutečně zemřel na infarkt.

Jeho bývalá manželka přitom oba příspěvky psala z Británie, zatímco Dos Santos i jeho choť tehdy žili v Dubaji. Přísné arabské zákony ohledně kriminality v kyberprostoru ovšem říkají, že člověka, který do Dubaje přicestuje, mohou na místě stíhat i za internetový komentář zveřejněný před jeho návštěvou.

Podle neziskové organizace Detained in Dubai (Zadrženi v Dubaji), která se obviněným cizincům snaží pomáhat, přišla Shahraveshová po zadržení o cestovní pas a její dcera se musela vrátit domů sama.

"Nedovolili mi Dubaj opustit a místo toho mě předvolali k soudu. Tam mi ale nedali šanci se hájit. Kromě toho mě nechali 12 hodin čekat na policejní stanici. Jsem vyděšená, nedokážu spát ani jíst, takže jsem hrozně zhubla. Moje dcera brečí před spaním a láme mi srdce, že nás takhle rozdělili," sdělila britská občanka prostřednictvím aktivistů.

Dodala také, že v Británii přišla o své zaměstnání v charitě pro bezdomovce, takže už nezvládá platit nájem bytu, kde bydlí se svou dcerou. Navíc utratila už přes pět tisíc liber za hotely v Dubaji, ve kterých musí přespávat.

"Nejenže Paris přišla o svého otce, kterému do Dubaje přijela dát poslední sbohem, ale zároveň se teď musí obejít bez své matky. Proto teď Paris píše dopis vládci Dubaje a premiérovi Spojených arabských emirátů šejchu Muhammadovi a žádá ho o matčino propuštění," citoval list The Independent výkonnou ředitelku organizace Zadrženi v Dubaji Radhu Stirlingovou.

"Naši občanku i její rodinu se snažíme od chvíle jejího zadržení podporovat a ohledně jejího případu udržujeme s autoritami Spojených arabských emirátů kontakt," sdělil britskému deníku mluvčí britského ministerstva zahraničí.

Video: Vězení za komentář na Facebooku? Může se to stát

Abychom postihli všechny trestné činy na sociálních sítích, musela by je sledovat polovina policejního sboru a ta druhá je stíhat, říká Aleš Rozehnal | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Z kurdské věznice v Sýrii utekli po vzpouře zajatci z řad IS

Ve věznici na severovýchodě Sýrie, kde jsou zadržováni údajní bojovníci teroristické sítě Islámský stát (IS), v neděli vypukla vzpoura a vícero radikálům se podařilo utéct.

Podle světových zpravodajských agentur to uvedl mluvčí arabsko-kurdské koalice SDF, kterou podporuje mezinárodní koalice v čele s USA. Kurdské ozbrojené síly se následně snažily uprchlé vězně opět zajmout a ve věznici obnovit pořádek.

"Nepokoje ve věznicích propukají často. Tentokrát je ale rozsah vzpoury velký," citovala AP mluvčího SDF. "Situace uvnitř věznice je aktuálně napjatá a poslali jsme protiteroristické jednotky a další posily, abychom situaci dostali pod kontrolu," sdělil. 

Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch má celkem SDF ve vazbě kolem 12 tisíc chlapců a mužů, z toho až čtyři tisíce cizinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy