Britka přirovnala ženu svého bývalého manžela ke koni, v Dubaji jí teď hrozí vězení

Magazín Magazín
9. 4. 2019 11:23
Britce hrozí dva roky v dubajském vězení a pokuta 50 tisíc liber za to, že na Facebooku označila svého bývalého manžela za "idiota" a jeho novou manželku přirovnala ke koni. Když do Spojených arabských emirátů přijela na expartnerův pohřeb, místní policie ji zadržela za kriminalitu v kyberprostoru.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Obyvatelku Londýna Laleh Shahraveshovou (55) zadrželi podle britského deníku The Independent ve Spojených arabských emirátech před měsícem, když se tam společně se svou čtrnáctiletou dcerou Paris pokoušela dostat na exmanželův pohřeb.

Důvodem policejního zásahu byly tři roky staré komentáře na Facebooku, v nichž se žena nevybíravě vyjádřila k novému sňatku svého bývalého muže.

Shahraveshová byla 18 let vdaná za Portugalce Pedra Manuela Coreiu Dos Santose, se kterým měla právě i dceru Paris. Osm měsíců spolu všichni žili v Dubaji, kde muž pracoval pro britskou bankovní společnost. Jeho manželka a dcera se pak ale přestěhovaly do Londýna, kam za nimi měl otec rodiny později přijet.

Místo toho ale přišla Shahraveshové do Londýna žádost o rozvod, a když si po několika měsících otevřela svůj facebookový profil, uviděla mezi vybranými příspěvky exmanželovy svatební fotky. Dos Santos se totiž mezitím stihl znovu oženit, a to s dvaačtyřicetiletou Tunisankou.

To ženu z Británie natolik rozčílilo, že se ke snímkům rozhodla napsat v perštině ony nešťastné komentáře. "Doufám, že brzo skončíš pod drnem, ty idiote. K čertu s tebou. Opustil jsi mě a místo toho sis vzal tohohle koně," dala žena v roce 2016 průchod svým emocím. Letos v březnu pak Dos Santos skutečně zemřel na infarkt.

Jeho bývalá manželka přitom oba příspěvky psala z Británie, zatímco Dos Santos i jeho choť tehdy žili v Dubaji. Přísné arabské zákony ohledně kriminality v kyberprostoru ovšem říkají, že člověka, který do Dubaje přicestuje, mohou na místě stíhat i za internetový komentář zveřejněný před jeho návštěvou.

Podle neziskové organizace Detained in Dubai (Zadrženi v Dubaji), která se obviněným cizincům snaží pomáhat, přišla Shahraveshová po zadržení o cestovní pas a její dcera se musela vrátit domů sama.

"Nedovolili mi Dubaj opustit a místo toho mě předvolali k soudu. Tam mi ale nedali šanci se hájit. Kromě toho mě nechali 12 hodin čekat na policejní stanici. Jsem vyděšená, nedokážu spát ani jíst, takže jsem hrozně zhubla. Moje dcera brečí před spaním a láme mi srdce, že nás takhle rozdělili," sdělila britská občanka prostřednictvím aktivistů.

Dodala také, že v Británii přišla o své zaměstnání v charitě pro bezdomovce, takže už nezvládá platit nájem bytu, kde bydlí se svou dcerou. Navíc utratila už přes pět tisíc liber za hotely v Dubaji, ve kterých musí přespávat.

"Nejenže Paris přišla o svého otce, kterému do Dubaje přijela dát poslední sbohem, ale zároveň se teď musí obejít bez své matky. Proto teď Paris píše dopis vládci Dubaje a premiérovi Spojených arabských emirátů šejchu Muhammadovi a žádá ho o matčino propuštění," citoval list The Independent výkonnou ředitelku organizace Zadrženi v Dubaji Radhu Stirlingovou.

"Naši občanku i její rodinu se snažíme od chvíle jejího zadržení podporovat a ohledně jejího případu udržujeme s autoritami Spojených arabských emirátů kontakt," sdělil britskému deníku mluvčí britského ministerstva zahraničí.

Video: Vězení za komentář na Facebooku? Může se to stát

Abychom postihli všechny trestné činy na sociálních sítích, musela by je sledovat polovina policejního sboru a ta druhá je stíhat, říká Aleš Rozehnal | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 13 minutami

Novou hlavní hygieničkou bude ředitelka moravskoslezské hygienické stanice Pavla Svrčinová, uvedl Babiš pro ČT. Rážovou vystřídá v polovině března

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 57 minutami

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy