Brit chodí na procházky s obří želvou. Daleko nedojdeme, říká muž, který baví sousedy

Magazín Magazín
15. 6. 2020 15:00
Osmašedesátiletý Brit a jeho obří želva baví svoje sousedy ve městě Harlow v britském hrabství Essex. Na procházky chodí i několikrát týdně, po boku přitom mají dva psy, se kterými se společně šourají ulicemi. "Daleko nedojdeme. Trvá i několik hodin, než se dostaneme tam, kam chceme," říká majitel želvy Peter.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Netradičnímu mazlíčkovi říká jeho majitel "velký kluk". Želva váží asi 44 kilogramů a měří zhruba metr. "Na procházky chodíme běžně, ale jen za hezkého počasí. V době pandemie jsme začali chodit častěji, chtěli jsme trochu rozveselit děti," řekl 68letý Brit zpravodajské stanici BBC.

Muže s želvou "proslavil" na Twitteru předseda městské rady Mark Ingall, který netypickou skupinu potkal u cyklostezky. 

Podle majitele želva nedojde nikdy příliš daleko. "Trvá i několik hodin, než se dostaneme tam, kam chceme," říká. A aby se dvojice dostala do cíle, musí zdolat silnice a přechody, často tak zastaví dopravu i na několik minut. 

"Je to velká zábava, hlavně pro děti, které nemohou do zoologických zahrad.  Myslím, že vidět na ulicích něco exotického je pro ně velký zážitek. Vždy je to rozveselí," říká Brit.

Želva je asi 19 let stará, pochází z Afriky a je tak těžká, že už ji její majitel ani neunese. "Dřív jsem vzal vozík, naložil ji a popojel s ní do centra města. Teď už to ale nejde, vyrostla," říká. 

Peter, který nechtěl zveřejnit své příjmení, choval exotická zvířata i v minulosti. Před "velkým klukem" měl doma aligátora. Toho ale, jak sám říká, na procházku nikdy nevzal.

Pán tygrů je seriálová jízda. Divák se neustále ujišťuje: Ono se to opravdu děje?

Pán tygrů měl být původně dokumentární seriál o tom, jak se zachází s divokými zvířaty v zajetí. Díky postavě Joe Exotica se z něho stal hit. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 47 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy