Brazilský moderátor urazil v přímém přenosu Korejce. Mezi národy se na internetu rozhořela bitva

Magazín Magazín
25. 7. 2017 8:50
Populární brazilský moderátor Raul Gil urazil v přímém televizním přenosu jihokorejskou popovou kapelu K.A.R.D., když naznačil divákům šikmé oči. O pár minut později mladíkovi japonského původu zase řekl, že by měl raději otevřít oči. Jihokorejci si na Brazilce začali stěžovat na sociálních sítích. Ti jim oplácejí s tím, že v Jižní Koreji diskriminují lidi tmavší pleti.
Inkriminovaný moment, kdy moderátor urazil jihokorejskou kapelu.
Inkriminovaný moment, kdy moderátor urazil jihokorejskou kapelu. | Foto: Youtube STB Online, printscreen

Mezi Jihokorejci a Brazilci se rozhořela bitva na sociálních sítích poté, co populární brazilský moderátor Raul Gil v přímém přenosu urazil členy jihokorejské popové skupiny K.A.R.D.

Moderátor začal poměrně neškodným škádlením, když se členů skupiny ptal, zda jsou nezadaní. Ale když jim diváci začali provolávat slávu, zeptal se, proč reagují takto, a gestem naznačil šikmé oči.

O něco později během pořadu udělal podobnou narážku na mladého Japonce, když mu řekl, že by "měl raději otevřít oči". Informaci přinesla britská BBC.

"Brazílie je chudší než Korea, proč se nám posmívají?"

Vysílání pořadu zaznamenalo rozhořčené reakce v Jižní Koreji, mnoho naštvaných uživatelů napsalo na webový portál a vyhledávač Nate řadu komentářů o Brazílii i samotném moderátorovi.

Někteří vyčítali brazilské televizní stanici vysílání xenofobních a rasistických postojů, zatímco jiní negativně komentovali vzhled moderátora Gila i ekonomickou situaci Brazílie. Uvedli, že Brazílie je mnohem chudší než Korea, a ptali se, proč je urážejí.

Jiní připomněli Brazilcům jejich porážku 7:1 pro Německo během mistrovství světa ve fotbale v roce 2014.

Korejci jsou také rasisti

V portugalsky mluvící komunitě na Twitteru se zatím začal čím dál tím více objevovat hashtag #doyouwantkorea. Příspěvky často poukazují na údajný korejský rasismus.

Někteří přispěvatelé upozorňují například na to, že Korejci preferují světlejší pleť. Letos v dubnu se jihokorejská televize omluvila za to, že v komediální show zesměšnili postavu tmavé pleti.

Jedna z prvních diskutujících, která hashtag použila, uvedla, že byl iniciativou fanoušků korejského popu. "V Koreji musí lidé smíšených ras čelit předsudkům. Chtěli rozšiřovat předsudky, tak jsme se rozhodli oplatit to vtipným způsobem," řekla.

Další například vypsali věci, které má Brazílie a které má Korea.

Lidé nečekali, že by se příspěvky tak rozšířily, ale Brazilci jsou na internetu velmi aktivní a komunita korejského popu také.

Ačkoliv první tweety byly často velmi bojovné.

Komunita na Twitteru vyzývá již ke smíření napjaté situace.

V Brazílii žije největší podíl japonské populace mimo tento ostrovní stát. Odhaduje se, že zde žije na 1,5 milionu Japonců, Brazilců je 200 milionů. Oproti tomu lidí korejského původu žije v této jihoamerické zemi asi 50 tisíc.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Obětí neštěstí v Lenoře byl starší muž, ukázala genetická expertiza

Obětí požáru a výbuchu bytového domu v Lenoře ze začátku října byl třiapadesátiletý muž, jeden z obyvatel domu. Jeho totožnost potvrdila genetická expertiza. Příčiny výbuchu a požáru dosud nebyly stanoveny.Při neštěstí bylo dalších devět lidí zraněno, z toho dva těžce, a 19 lidí z vedlejších bytových domů muselo na čas opustit své domovy.

Dům vybuchl a shořel v Lenoře 3. října. Podle místních způsobil tragédii právě muž, který tam zahynul a na kterého si údajně sousedé z domu dlouhodobě stěžovali.

"Další nové podrobnosti nejsou, nadále na vyšetřování pracujeme a jihočeští kriminalisté se případem nadále intenzivně zabývají," řekla policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.

Další zprávy