Brazilec se označuje za znovuzrozeného Ježíše. Má osobní asistentky, Instagram a nesnáší Vánoce

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
19. 7. 2017 9:03
Před osmatřiceti lety se Álvaro Theiss začal považovat za znovuzrozeného Ježíše Krista, což mu údajně našeptaly božské hlasy. Nedaleko hlavního města Brazílie založil svou církev a město pojmenoval Nový Jeruzalém. V církevní komunitě s ním žije celkem dvanáct stoupenců. Pomáhají mu s videokázáními i sociálními sítěmi.
Brazilec Álvaro Theiss se svou asistentkou při natáčení.
Brazilec Álvaro Theiss se svou asistentkou při natáčení. | Foto: Instagram Inri Crista, www.instagram.com/_inricristo/

Devětašedesátiletý Brazilec Álvaro Theiss se v roce 1979 prohlásil za znovuzrozeného Ježíše Krista. Tvrdil, že mu božské hlasy našeptávaly, že je synem Boha. Změnil si proto jméno na Inri Cristo, cestuje a káže svůj výklad Bible přizpůsobený současnosti.

O kontroverzním muži připravil reportáž do srpnového čísla amerického vydání časopisu National Geographic norský fotograf Jonas Bendiksen, jenž samozvaného spasitele a jeho soubor navštívil.

Theiss nyní žije se svými dvanácti stoupenci, mezi nimi jsou tři muži a devět žen, nedaleko hlavního města Brazílie Brasília. Jejich pozemek ve městě, který pojmenoval Nový Jeruzalém, je obehnán ostnatým drátem s elektrickým plotem.

Skupina se podle britského serveru Daily Mail živí pěstováním ovoce a zeleniny a Álvaro Theiss zde provozuje svou vlastní církev pojmenovanou SOUST (Nejvyšší univerzální řád Svaté trojice). Jeho jméno Inri Cristo odkazující na označení Ježíš Nazaretský, král židovský, jež údajně nechal umístit římský prefekt Pilát Pontský na kříž Ježíše Krista, bylo oficiálně uznáno úřady v roce 2000.

Osobní asistentka se mu stará o oblečení a iPad

Zatímco sám Álvaro Theiss se ukazuje zásadně v bíločerveném outfitu, jeho stoupenci jsou vždy oblečeni v modrém. Theiss jim dal také zcela nová jména, začínající na písmeno A.

Nejstarší Abevera jej následovala více než třicet let, nejmladší z nich Alaru přivedli do Nového Jeruzaléma rodiče jako dítě. Dnes, o pětadvacet let později, je samozvanému mesiáši osobní asistentkou, jež se stará o jeho oblečení a zapíná mu iPad.

Ačkoliv přítomnost žen v Novém Jeruzalémě evokuje polygamní svazek, norskému fotografovi Theiss při návštěvě řekl, že od roku 1979 žije v celibátu, stejně jako jeho stoupenci a stoupenkyně.

Brazilec není jen tak ledajaký samozvaný spasitel. Ve světle moderní civilizace totiž nově vykládá také pasáže z Bible. Například pasáž ze Zjevení, ve které se píše, že Ježíš slíbil "přicházet s oblaky", si Theiss vykládá jako volné cestování po světě letadlem. Verš mluvící o tom, že Ježíše spatří každé oko, zase interpretuje jako povolení šířit poselství prostřednictvím televize a internetu.

Každou sobotu kázání živě a on-line

Každou sobotu například vysílá živě kázání na své internetové televizi. Skupina bravurně ovládá také sociální sítě. Videa s kázáními i hudebními skladbami jsou dostupná na kanálu YouTube s názvem MovimentoEcléticoPróINRICRISTO.

Na Facebooku jej sleduje více než 330 tisíc lidí, dalších 13 tisíc sledujících má na Twitteru. Na Instagramu zase mohou lidé vidět jeho výjezdy nebo střípky z natáčení kázání. Álvaro Theiss a jeho družina však musí stejně jako jakákoliv jiná organizace čelit kritice ze strany veřejnosti. Někteří oceňují jeho charisma, jiní jej vyzývají ke smazání účtů na sociálních sítích a pokání.

Náboženská skupina se objevila již v několika pořadech brazilské televize, informovala o ní také zahraniční média jako německá televize RTL nebo britský server Daily Mail. O Inri Cristovi existuje i stránka na Wikipedii, a to v portugalštině, španělštině a indonéštině.

Ateistou až do odhalení své totožnosti

Álvaro Theiss se narodil římskokatolickým farmářům německého původu. Jako dítě chodil do školy tři roky, poté musel pomáhat své matce doma, protože otec byl po pracovní úrazu v invalidním důchodu.

V životopise na své webové stránce uvádí, že jej již od dětství provázely hlasy a noční můry o konci světa. Ve třinácti letech měl opustit rodný dům a živit se jako zelinář, pekař i prodavač.

Podle svých slov byl ateistou až do odhalení své totožnosti v roce 1979. Přesto se již od roku 1969 začíná profilovat jako prorok vzdělávající se samostudiem a četbou. Roku 1978 vyrazil na pouť Latinskou Amerikou a za rok nato, podle svých slov po půstu v Santiago de Chile, mu tajemný hlas odhalil, že je synem Boha.

Po tomto "uvědomění" vyrazil na cestu po celkem 27 zemích světa a kázal například ve Spojených státech, Anglii či Francii. Za svá kázání však byl vyhoštěn z Venezuely, USA i Anglie.

Tím však jeho oplétačky s policií neskončily, na svém kontě jich má zhruba čtyřicet, a to za svůj neobvyklý styl oblékání, názory i za vniknutí do katedrály v brazilském státě Pará.

Kromě výše uvedených úprav výkladu Bible je spolek z Nového Jeruzaléma proslulý i svým odporem ke slavení Vánoc. Podle Theisse je to svátek, kdy "bohatí ponižují chudé". "Je to den, kdy malí synové bohatých mohou ukázat dary, které dostali, zatímco chudé děti dostanou jenom drobek," vyjádřil se před lety pro Daily Mail.

 

Právě se děje

Další zprávy