Nejdepresivnější den roku je tu. Topíme se v záplavě pověrčivosti, říká terapeutka

Tomáš Maca Tomáš Maca
20. 1. 2020 6:01
Ze třetího lednového pondělí známého jako Blue Monday se stal každoroční strašák. Mnoho lidí totiž věří, že jde o nejdepresivnější den v roce i navzdory tomu, že vědci jejich přesvědčení vyvrátili coby nepodloženou fámu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Třetí lednové pondělí, které letos připadá na 20. ledna, si mezi lidmi získalo nechvalný přívlastek nejdepresivnějšího dne v roce. Vánoční pohoda u rodinného krbu už nenávratně vyprchala, člověk postupně začíná porušovat svá novoroční předsevzetí, venku je ošklivé, chladné počasí, a tak není snadné nepropadat splínu.

Novináři proto v toto datum už několik let pravidelně vydávají seznamy tipů, jak takzvané Modré pondělí přežít. Nechybí v nich evergreeny motivačních příruček typu jít si zacvičit, aby organismus uvolnil hormon štěstí endorfin, dosyta se prospat nebo si dát energeticky výživné jídlo. Obvyklou radou také bývá vyhledat nějaké sluníčko, aby tělo dostalo přísun vitamínu D.

To však v šedivých zimních dnech bývá poměrně obtížné, což tušil i britský psycholog Cliff Arnall, který ďáblův vynález jménem Blue Monday stvořil, a to na zakázku cestovní kanceláře Sky Travel. Ta se v roce 2005 už poněkolikáté potýkala s lednovým poklesem zákazníků toužících vyrazit na přímořský zájezd a napadlo ji marketingově využít vědeckou autoritu.

Najala si Arnalla, aby sestavil matematický vzorec, jehož výpočet měl vést právě k určení nejdepresivnějšího dne v roce. Na něj se pak odkázala ve své tiskové zprávě, jejímž skutečným poselstvím bylo veřejnost přesvědčit, že je lepší před smutkem utéct někam do teplých krajů.

Z pohledu laiků vzorec působil věrohodně a využíval mnoho proměnných včetně meteorologických podmínek, zadluženosti, počtu dnů, jež uplynuly od Vánoc, doby, za kterou lidé v průměru porušují svá novoroční předsevzetí a dalších. Navíc pod ní byl podepsaný právě Cliff Arnall, toho času lektor v programu celoživotního vzdělávání na univerzitě v Cardiffu.

Britský list The Guardin později publikoval oficiální prohlášení, ve kterém se univerzita od Arnalla distancovala a zdůraznila, že už na ní nepůsobí. Reportér deníku také zjistil, že firma Sky Travel se pro svou předpřipravenou tiskovou zprávu snažila za úplatu získat vědeckou záštitu hned od několika odborníků. Přijal ji ovšem až Arnall.

Celá řada jeho kolegů z vědecké branže označila vzorec pro výpočet nejdepresivnějšího dne v roce za pseudovědecký blábol a i sám Arnall později potvrdil, že šlo o podvod. Britskému deníku The Independent v roce 2018 řekl, že mu šlo jen o to lidi motivovat k odvážným životním rozhodnutím a nikdy nechtěl, aby veřejnost k Modrému pondělí už dopředu přistupovala negativně.

Modré pondělí může přinést i osvětu

Jenže právě to se stalo, a přestože už byl nejdepresivnější den v roce podobně jako třeba pátek třináctého vyvrácen jako nepodložená fáma, mnoho lidí na něj stále věří. Podle psycholožky Natálie Schwab Figusch jde o projev magického myšlení podobně jako například víra, že černé kočky přebíhající přes cestu, přináší neštěstí.

"Magické myšlení nám může přinášet úzkosti a vyvolávat vyhýbavé chování. Pokud totiž věříme v Modré pondělí nebo pátek třináctého, tak si už preventivně na tento den neplánujeme schůzky či zkoušky, protože jsme přesvědčeni, že by všechno dopadlo špatně. Pouze na základě konkrétního data si předem vytváříme katastrofické scénáře a topíme se v záplavě vlastní pověrčivosti," zdůrazňuje terapeutka.

Dodává, že u lidí, kteří trpí depresí, Modré pondělí ke zhoršení jejich psychického stavu vůbec nevede. "Projevy skutečné depresivní poruchy se vůbec často výrazně odlišují od toho, co lidé v běžné komunikaci označují za 'depku'. Depresivní lidé prožívají stavy beznadějného smutku, únavy, sebeobviňování i sebevražedných myšlenek, které někdy bývají doprovázené i somatickými projevy," vysvětluje odbornice.

Navzdory tomu, že Modré pondělí z vědeckého hlediska nejdepresivnějším dnem v roce není, může podle ní přispět k osvětě v oblasti duševního zdraví. "Je vlastně skvělé, že Modré pondělí existuje, protože upozorňuje na celospolečenský výskyt depresí a úzkostí, o nichž se pak více mluví," myslí si Schwab Figusch.

Video: Sebevraždy mužů? Bojí se přiznat, že mají problém

Každý může přemýšlet o tom, že si sáhne na život, muži ale nejsou schopni dostatečně mluvit o svých problémech, říká Nikita Poljakov z Aktuálně.cz. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy