Blíží se meteorický roj působivější než Perseidy. Lidé ale řeší Vánoce a je zima, říká astronom

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
13. 12. 2015 12:00
Jsou to paradoxy. Zatímco pozorování Perseid bývá hitem léta, možná ještě zajímavější meteorický roj Geminidy laickou veřejnost netáhne. Za hodinu pozorování lze přitom vidět dvojnásobný počet meteorů, mezi nimi i výrazně vyšší množství bolidů, tedy velmi jasných meteorů, a celá podívaná trvá dvakrát déle. "Může se zdát, že Geminidy jsou opomíjeným rojem, ale to platí pouze pro laickou veřejnost. Vědci se jejich sledování nejrůznější technikou věnují pravidelně celá desetiletí," říkají v rozhovoru pro Aktuálně.cz astronomové Jiří Srba a Sylvie Gorková z Hvězdárny Valašské Meziříčí.
Meteorický roj Geminidy se vyznačuje velkým množstvím jasných meteorů - bolidů.
Meteorický roj Geminidy se vyznačuje velkým množstvím jasných meteorů - bolidů. | Foto: Thinkstock

Aktuálně.cz: Proč je meteoritický roj Geminidy oproti Perseidám tak opomíjen?

Jiří Srba, Sylvie Gorková: Máte pravdu, může se zdát, že Geminidy jsou opomíjeným rojem, ale to platí pouze pro laickou veřejnost. Vědci se jejich sledování nejrůznější technikou věnují pravidelně celá desetiletí. Přestože počet meteorů, které můžete spatřit během aktivity Geminid za jednu hodinu pozorování, bývá v současnosti až dvakrát vyšší než u mnohem známějších Perseid, nejsou Geminidy u veřejnosti zdaleka tak populární.

Perseidy jsou aktivní v srpnu, tedy v teplém prázdninovém měsíci, zatímco Geminidy mají maximum v prosinci, kdy nejsou přece jenom tak vhodné podmínky pro pozorování. Převládá většinou oblačné počasí, a když už se vyjasní, panují poměrně nízké teploty. Většina lidí se v tomto období také zabývá spíše blížícími se Vánocemi než meteory.

Meteorický roj Geminidy
Autor fotografie: Wally Pacholka

Meteorický roj Geminidy

Maximum letošních Geminid je předpovězeno na 14. prosince v 19:00 SEČ. Aktivita roje je patrná již od 7. prosince, poslední  meteory  roje  lze  spatřit ještě 17. prosince. V Česku lze pozorovat maximum roje s četností až 100 meteorů v hodině. Název roje Geminidy pochází z latinského názvu souhvězdí Blíženců, z něhož meteory po celou dobu aktivity roje zdánlivě vylétají. Ledoprachové částice, které svým hořením při průletu zemskou atmosférou vytvářejí toto nebeské divadlo, pocházejí z  drolící se planetky 3200 Phaethon. Mateřským tělesem meteorických rojů přitom bývá obvykle kometa.

Zdroj: Česká astronomická společnost; Foto: Wally Pacholka

A.cz: Kdybyste měli srovnat nebeskou podívanou Geminid a Perseid, čím se hlavně liší?

Mezi těmito roji samozřejmě určité rozdíly jsou, ale nezkušený pozorovatel, který se chce kochat pohledem na padající hvězdy, si jich sotva povšimne. Aby mohl tyto rozdíly zhodnotit, musel by sledovat aktivitu obou rojů během několika let. Pak by si povšiml například vyššího počtu jasných meteorů u Geminid.

Navíc pokud vyjde počasí, můžete z našich zeměpisných šířek Geminidy sledovat již od večerních hodin prakticky celou dlouhou prosincovou noc, třeba osm hodin v kuse. Oproti tomu aktivita srpnových Perseid se ze stejného důvodu začíná zvyšovat teprve kolem půlnoci a vrcholí nad ránem po krátké srpnové noci, takže na slušné pozorování máte sotva poloviční čas.

A.cz: Geminidy se také označují jako "nejspolehlivější roj". Co se tím přesně myslí?

Myslí se tím, že pokud je vhodné počasí pro pozorování, roj samotný vás nezklame co do počtu meteorů. To však platí v současnosti. Geminidy podléhají poměrně rychlému vývoji. Aktivita v posledních letech byla sice nejsilnější v historii tohoto roje, ale jestli to tak bude za deset patnáct let, to je otázka. Tato "spolehlivost" je zdánlivá a krátkodobá. Z hlediska výzkumu je zajímavé naopak právě to, že se na to úplně spoléhat nedá.

A.cz: Je tedy skutečně pravda, že roj Geminidy bude postupně slábnout a na konci století zcela zmizí?

Podle nejnovějších výpočtů by jeho aktivita měla nakonec zcela vymizet, ale až v polovině 22. století. Mimochodem s touto teorií přišel v 50. letech 20. století český astronom Miroslav Plavec.

A.cz: Čím je to dané?

Oběžná dráha Geminid je mezi meteorickými roji neobvyklá a vzhledem k její poloze je pohyb částice ve sluneční soustavě výrazně ovlivňován gravitačním působením Země, Jupiteru a nejspíš i Venuše. Tím je způsobeno, že se v prostoru posouvá místo, kde dráha roje protíná oběžnou dráhou Země.

Roj byl prokazatelně pozorován teprve ve druhé polovině 19. století, to však nutně neznamená, že předtím neexistoval, částice roje se jen nedostaly dostatečně blízko k Zemi. Od té doby se tento průsečík neustále přibližoval k současné dráze Země a s tím souvisela i zvyšující se aktivita Geminid. V následujících desetiletích by se však podle modelu měl dít opak. Průsečík se začne od Země vzdalovat a roj bude slábnout.

A.cz: Čím jsou Geminidy výjimečné? Je to hlavně skutečnost, že nepocházejí z komety, ale z planetky, nebo vysoké zastoupení bolidů?

Za mateřské těleso Geminid je skutečně považována planetka s označením 3200 Phaethon, což je mezi silnými roji unikátní. Dráha planetky je navíc velmi zvláštní. Částice roje se dostávají ke Slunci blíže než planeta Merkur, což výrazně ovlivňuje jejich vlastnosti, například jsou díky tomu ochuzeny o některé chemické prvky, které jsou u částic jiných rojů běžné. Tím také dochází k jisté selekci, podmínkám v blízkosti Slunce lépe odolávají ty větší a pevnější, které následně vstupují hlouběji do atmosféry Země a my je pozorujeme jako jasnější meteory - bolidy.

A.cz: Jak budou letos Geminidy pozorovatelné?

Geminidy jsou pravidelně aktivní přibližně od 4. do 17. prosince. Maximum aktivity v roce 2015 podle předpovědi nastane 14. prosince v 19 hodin středoevropského času s očekávanou frekvencí 120 meteorů za hodinu. Pozorování nebude rušit Měsíc, který bude jen pár dní po novu a zapadne již večer. V praxi to znamená, že v noci ze 14. na 15. prosince můžete skutečně vidět každou minutu jeden meteor. Ale pozor, většina meteorů bude poměrně slabá. V uvedené frekvenci se počítá i s meteory na hranici viditelnosti pouhým okem, kterých je samozřejmě nejvíce.

A.cz: Co byste tedy poradili tomu, kdo by chtěl vidět z Geminid co nejvíc?

Pokud chcete vidět opravdu hodně meteorů, musíte se vypravit do míst, kde pozorování neruší umělé osvětlení. Z města uvidíte jen ty nejjasnější. Radiant roje, tedy bod na obloze, ze kterého meteory zdánlivě vylétají, se nachází v souhvězdí Blíženců, ale meteory spatříte v libovolném místě oblohy.

Nejdřív se astronauté vydají k planetce blízko Zemi, to by mohlo být za deset let, až potom přijde na řadu Mars, říká Petr Scheirich. Vyhodnocování nálezu kyslíku na kometě může podle něj trvat roky. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy