Na konci října proletí kolem Země 400 metrů velká "dýně". Halloween, jak má být

ČTK ČTK
24. 10. 2015 0:50
Astronomové teprve před pár dny objevili blížící se planetku. Kosmické těleso, které je velké 400 metrů, se však k naší planetě přiblíží maximálně na 480 000 kilometrů. Podle expertů tudíž nemůže Zemi ohrozit. Vědci ji pojmenovali "velká dýně", protože má naši planetu minout v době svátku halloween.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington  - Poslední říjnový den proletí kolem Země 400 metrů velký asteroid přezdívaný "velká dýně", protože to bude v době svátku halloween. Těleso se však k naší planetě nepřiblíží na menší vzdálenost, než je 480 000 kilometrů. To je 1,3násobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem a podle expertů kosmické těleso nemůže Zemi ohrozit.

Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) "velká dýně" mine Zemi v bezpečné vzdálenosti vpodvečer 31. října, tedy příští sobotu.

"I když to bude podle kosmických měřítek opravdu těsné, zůstane podle odhadů poměrně temný, takže pozorovatelé nebe budou na Zemi potřebovat alespoň malý teleskop, aby ho spatřili," řekl odborník NASA na vesmírné objekty blízko Země Paul Chodas.

Asteroidy, neboli planetky, jsou malá zbytková tělesa z doby vzniku planet. Tyto objekty nepravidelného tvaru obíhají stejně jako planety po určité oběžné dráze kolem Slunce.

Blížící se planetku s katalogovým označením 2015 TB145 objevili astronomové teprve 10. října díky přístrojům Havajské univerzity.

Experti NASA budou průlet sledovat s pomocí optických dalekohledů i radioteleskopů. Je to na několik dalších let nejlepší příležitost pořídit snímky asteroidu radioteleskopem, tvrdí další expert NASA Lance Benner. "Chystáme se poprvé otestovat možnost pořizování radarových snímků s rozlišením dva metry a doufáme, že dosáhneme dosud nevídané úrovně detailů," řekl Benner.

Z dosud známých planetek se očekává další podobně těsný průlet až v roce 2027. Asteroid 1999 AN10 velký 800 metrů se k Zemi přiblíží zhruba na vzdálenost Měsíce. Často ale bývají asteroidy mířící k Zemi objeveny jen krátce před takovou událostí.

Řekněme, že jsme v trochu jiné situaci než dinosauři, kteří na tu ránu z vesmíru museli čekat. My bychom s tím mohli něco udělat, říká k možnému ohrožení Země asteroidy astronom Pavel Spurný. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 55 minutami

MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok, varoval ale před rozdíly v jednotlivých zemích

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta, zatímco dosud čekal růst o půl procentního bodu nižší. Uvedl to v úterý v aktualizaci svého jarního výhledu. Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích. Výhled na letošní rok měnový fond ponechal beze změn a nadále počítá s šestiprocentním růstem, který do značné míry jen smazává loňský rekordní propad způsobený pandemií.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy