Na konci října proletí kolem Země 400 metrů velká "dýně". Halloween, jak má být

ČTK ČTK
24. 10. 2015 0:50
Astronomové teprve před pár dny objevili blížící se planetku. Kosmické těleso, které je velké 400 metrů, se však k naší planetě přiblíží maximálně na 480 000 kilometrů. Podle expertů tudíž nemůže Zemi ohrozit. Vědci ji pojmenovali "velká dýně", protože má naši planetu minout v době svátku halloween.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington  - Poslední říjnový den proletí kolem Země 400 metrů velký asteroid přezdívaný "velká dýně", protože to bude v době svátku halloween. Těleso se však k naší planetě nepřiblíží na menší vzdálenost, než je 480 000 kilometrů. To je 1,3násobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem a podle expertů kosmické těleso nemůže Zemi ohrozit.

Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) "velká dýně" mine Zemi v bezpečné vzdálenosti vpodvečer 31. října, tedy příští sobotu.

"I když to bude podle kosmických měřítek opravdu těsné, zůstane podle odhadů poměrně temný, takže pozorovatelé nebe budou na Zemi potřebovat alespoň malý teleskop, aby ho spatřili," řekl odborník NASA na vesmírné objekty blízko Země Paul Chodas.

Asteroidy, neboli planetky, jsou malá zbytková tělesa z doby vzniku planet. Tyto objekty nepravidelného tvaru obíhají stejně jako planety po určité oběžné dráze kolem Slunce.

Blížící se planetku s katalogovým označením 2015 TB145 objevili astronomové teprve 10. října díky přístrojům Havajské univerzity.

Experti NASA budou průlet sledovat s pomocí optických dalekohledů i radioteleskopů. Je to na několik dalších let nejlepší příležitost pořídit snímky asteroidu radioteleskopem, tvrdí další expert NASA Lance Benner. "Chystáme se poprvé otestovat možnost pořizování radarových snímků s rozlišením dva metry a doufáme, že dosáhneme dosud nevídané úrovně detailů," řekl Benner.

Z dosud známých planetek se očekává další podobně těsný průlet až v roce 2027. Asteroid 1999 AN10 velký 800 metrů se k Zemi přiblíží zhruba na vzdálenost Měsíce. Často ale bývají asteroidy mířící k Zemi objeveny jen krátce před takovou událostí.

Řekněme, že jsme v trochu jiné situaci než dinosauři, kteří na tu ránu z vesmíru museli čekat. My bychom s tím mohli něco udělat, říká k možnému ohrožení Země asteroidy astronom Pavel Spurný. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 1 hodinou

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

Další zprávy