Belize nabízí mayské chrámy i bohatý podmořský svět

Adam Pešek
12. 7. 2011 15:30
Úžasný podmořský svět i starobylé mayské chrámy v džungli, to je Belize
bungalovy na pláži v Belize
bungalovy na pláži v Belize | Foto: Isifa/Thinkstock

Už geografická poloha Belize poměrně jasně definuje charakter země a její hlavní turistické devizy. Na jedné straně naleznete pro střední Ameriku typické pozůstatky mayské civilizace, na druhé vane od moře vítr karibské pohody. Cestování sice mírně znesnadňují často nezpevněné cesty a celkově nikterak dokonalá infrastruktura, ruiny mayských chrámů vprostřed džungle a druhý největší korálový útes na světě jsou ale dostatečnou kompenzací.

Ostrůvky a atoly mimo pevninu jsou v Belize vůbec nejoblíbenější. Třísetkilometrový korálový pás Bariéra Belize navíc patří na seznam Světového dědictví UNESCO a zahrnuje například i malebný kruhový útvar Great Blue Hole. Do hlubin zhrouceného stropu vápencové jeskyně z doby ledové, kdy hladina oceánu byla níže, se však podívají jen zkušení potápěči a amatéři se budou muset spokojit se šnorchlováním v jiných lokalitách.

mayský chrám v Belize
mayský chrám v Belize | Foto: Isifa/Thinkstock

Bez speciálního vybavení můžete do podmořského světa nahlédnout třeba v lokalitě Jaguar Reef Lodge, jež v sobě kombinuje obě hlavní belizské zajímavosti. Pobřeží s bílými plážemi totiž obklopuje deštný prales a po vynoření můžete ihned zamířit na túru do džungle.

zip-lining v belizském pralese
zip-lining v belizském pralese | Foto: Isifa/Thinkstock

Na maličkém státním území se v regionu Cayo kdysi nacházelo centrum mayské říše a poměrně vysoká koncentrace památek tedy není nijak překvapivá. Ke chrámu Lamanai v hluboké džungli se dostanete jedině plavbou po řece New River, k oblíbenému obřadnímu prostoru Xunantunich musíte překonat tok Mopan, ale k mnoha bez problémů dojdete po svých. Více či méně obtížná cesta se vám pak odmění už téměř zapomenutými kusy historie, u některých dokonce budete moci vyšplhat na jejich vrchol a rozhlédnout se po okolní krajině.

Z nevšedního úhlu si můžete džungli prohlédnout při takzvaném zip-liningu. V korunách stromů se nachází platformy pospojované lanovou trasou, po níž zavěšeni na karabinách kloužete v patřičné výstroji dolů. Výšiny nejspíš budou vhodné i k pozorování desítek druhů exotických ptáků, ovšem při adrenalinovém zip-liningu k němu rozhodně nebudete mít dostatečný klid.

ruiny mayského chrámovového komplexu Altun Ha, Belize
ruiny mayského chrámovového komplexu Altun Ha, Belize | Foto: Isifa/Thinkstock

Oblast Cayo je známá svými podzemními říčkami a úchvatnými jeskyněmi, kde kromě klasických druhů krápníků spatříte i maličké vodopády nebo desítky prastarých artefaktů. Podzemí totiž bylo pro Maye posvátné. Velké oblibě se těší i sportovní rybolov, který můžete spojit s potápěčským výletem na moře. 

Vzhledem k exotice a vzdálenosti však dovolená v Belize vychází poměrně draho. Přímé spojení z Prahy neexistuje a let s přestupem v Atlantě stojí kolem třiceti tisíc korun. Ani nabídka cestovních kanceláří není příliš bohatá a zájezdy s dopravou a ubytováním začínají za hranicí šedesáti tisíc korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy