Belize nabízí mayské chrámy i bohatý podmořský svět

Adam Pešek
12. 7. 2011 15:30
Úžasný podmořský svět i starobylé mayské chrámy v džungli, to je Belize
bungalovy na pláži v Belize
bungalovy na pláži v Belize | Foto: Isifa/Thinkstock

Už geografická poloha Belize poměrně jasně definuje charakter země a její hlavní turistické devizy. Na jedné straně naleznete pro střední Ameriku typické pozůstatky mayské civilizace, na druhé vane od moře vítr karibské pohody. Cestování sice mírně znesnadňují často nezpevněné cesty a celkově nikterak dokonalá infrastruktura, ruiny mayských chrámů vprostřed džungle a druhý největší korálový útes na světě jsou ale dostatečnou kompenzací.

Ostrůvky a atoly mimo pevninu jsou v Belize vůbec nejoblíbenější. Třísetkilometrový korálový pás Bariéra Belize navíc patří na seznam Světového dědictví UNESCO a zahrnuje například i malebný kruhový útvar Great Blue Hole. Do hlubin zhrouceného stropu vápencové jeskyně z doby ledové, kdy hladina oceánu byla níže, se však podívají jen zkušení potápěči a amatéři se budou muset spokojit se šnorchlováním v jiných lokalitách.

mayský chrám v Belize
mayský chrám v Belize | Foto: Isifa/Thinkstock

Bez speciálního vybavení můžete do podmořského světa nahlédnout třeba v lokalitě Jaguar Reef Lodge, jež v sobě kombinuje obě hlavní belizské zajímavosti. Pobřeží s bílými plážemi totiž obklopuje deštný prales a po vynoření můžete ihned zamířit na túru do džungle.

zip-lining v belizském pralese
zip-lining v belizském pralese | Foto: Isifa/Thinkstock

Na maličkém státním území se v regionu Cayo kdysi nacházelo centrum mayské říše a poměrně vysoká koncentrace památek tedy není nijak překvapivá. Ke chrámu Lamanai v hluboké džungli se dostanete jedině plavbou po řece New River, k oblíbenému obřadnímu prostoru Xunantunich musíte překonat tok Mopan, ale k mnoha bez problémů dojdete po svých. Více či méně obtížná cesta se vám pak odmění už téměř zapomenutými kusy historie, u některých dokonce budete moci vyšplhat na jejich vrchol a rozhlédnout se po okolní krajině.

Z nevšedního úhlu si můžete džungli prohlédnout při takzvaném zip-liningu. V korunách stromů se nachází platformy pospojované lanovou trasou, po níž zavěšeni na karabinách kloužete v patřičné výstroji dolů. Výšiny nejspíš budou vhodné i k pozorování desítek druhů exotických ptáků, ovšem při adrenalinovém zip-liningu k němu rozhodně nebudete mít dostatečný klid.

ruiny mayského chrámovového komplexu Altun Ha, Belize
ruiny mayského chrámovového komplexu Altun Ha, Belize | Foto: Isifa/Thinkstock

Oblast Cayo je známá svými podzemními říčkami a úchvatnými jeskyněmi, kde kromě klasických druhů krápníků spatříte i maličké vodopády nebo desítky prastarých artefaktů. Podzemí totiž bylo pro Maye posvátné. Velké oblibě se těší i sportovní rybolov, který můžete spojit s potápěčským výletem na moře. 

Vzhledem k exotice a vzdálenosti však dovolená v Belize vychází poměrně draho. Přímé spojení z Prahy neexistuje a let s přestupem v Atlantě stojí kolem třiceti tisíc korun. Ani nabídka cestovních kanceláří není příliš bohatá a zájezdy s dopravou a ubytováním začínají za hranicí šedesáti tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy