Banksy se zapojil do záchrany věznice v Anglii, nakreslil prchajícího Oscara Wildea

ČTK ČTK
5. 3. 2021 9:53
Britský streetartový umělec Banksy potvrdil, že obraz prchajícího vězně, který se objevil na zdi vězení v anglickém městě Readingu, je jeho dílem. Autor, jemuž se stále daří tajit svou totožnost, také zveřejnil video nazvané Create Escape. Zachycuje vytvoření díla na vězeňské zdi v noci.
Banksyho vězeň: Oscara Wilda s psacím strojem slézá po laně z prostěradel | Video: Associated Press

Video se zpočátku tváří jako epizoda známého pořadu již zesnulého amerického malíře Boba Rosse, radícího s technikou malby, poznamenává agentura AFP.

Obraz zachycuje vězně, silně připomínajícího nejznámějšího zdejšího trestance, dramatika, básníka a spisovatele Oscara Wildea, jak slézá po laně spleteném z prostěradel a přivázaném k psacímu stroji. Stalo se tak během kampaně zaměřené na to, aby bývalá věznice napříště raději sloužila umění, než aby byla prodána na bydlení, doplňuje server BBC.

Ministerstvo spravedlnosti si je vědomo, že "Banksy potvrdil odpovědnost za graffiti", a "zvažuje další kroky". Další vyjádření poskytne "v pravý čas".

Městská rada v Readingu vyjádřila potěšení, že se Banksy zapojil do kampaně za záchranu věznice a její přeměnu v "maják umění a kultury". Rada také ujistila, že naléhá na ministerstvo spravedlnosti coby vlastníka zařízení, aby podniklo kroky k uchování Banksyho obrazu. Svou vděčnost "nepolapitelnému umělci a jeho týmu" vyjádřila též kampaň za přeměnu věznice.

Oscar Wilde si v Readingu v letech 1895 až 1897 odpykával trest za homosexualitu. Zdejší káznici ve své baladě zvěčnil jako symbol krutosti viktoriánského justičního systému.

Reading leží asi 70 kilometrů západně od Londýna. Věznice neslouží svému účelu od roku 2013 a vláda se ji snaží prodat. Ministerstvo má tento měsíc rozhodnout o dalším osudu zařízení. Kampaň za přeměnu věznice v umělecké centrum podle BBC podpořili i známí herci, například Kenneth Branagh, Natalie Dormerová či Judi Denchová.

Banksy, jehož graffiti se poprvé objevila na zdech anglického města Bristol, patří k nejvýraznějším současným umělcům. Zakládá si na anonymitě, jeho díla, která často kritizují současnou společnost, se ale v aukcích pravidelně prodávají za statisíce eur. Své výtvory kromě Británie zanechal například na zdech v USA, ve Francii nebo v palestinském Pásmu Gazy.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO, Šlachtova Přísaha přeskočila ČSSD i komunisty

Sněmovní volby by podle Medianu v červenci vyhrálo ANO, drží 26 procent. Druhá je koalice Spolu s 21,5 procent, předstihla Piráty se STAN, kteří mají 20 procent. Šlachtovo hnutí Přísaha je v červenci podle Medianu s podporou 6,5 pct na 5. místě před KSČM a ČSSD, která je těsně pod hranicí vstupu do Sněmovny.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Nejvyšší soud v Brazílii nařídil vyšetřování Bolsonara, prezident reagoval pohrůžkou

Soudce nejvyššího brazilského soudu nařídil ve středu vyšetřování prezidenta země Jaira Bolsonara kvůli jeho výrokům o tom, že brazilský volební systém je náchylný k podvodům. Soudce tak rozhodl na základě žádosti nejvyššího volebního soudu, který zahájení vyšetřování hlavy států oznámil v pondělí. Informovala o tom agentura AFP.

Vyšetřování se bude soustředit především na více než dvouhodinové vystoupení prezidenta, přenášené živě minulý týden na Facebooku, během něhož prezident bez předložení důkazů tvrdil, že brazilský elektronický hlasovací mechanismus otevírá prostor volebním podvodům. Krajně pravicový lídr také silně kritizoval několik soudců nejvyššího soudu.

Bolsonaro na zprávu reagoval pohrůžkou, že by jeho odpověď na vyšetřování mohla překročit rámec ústavy. "Tohle vyšetřování není v mezích ústavy, takže protilék na to také není v mezích ústavy," prohlásil podle agentury Reuters bez dalšího upřesnění na sociálních sítích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy