Královnino letní sídlo trpí kvůli zavřeným záchodkům, v okolí se množí „podpapíráci“

Magazín Magazín
30. 6. 2020 12:00
Zaměstnanci zámku Balmoral, který Alžběta II. přes rok využívá jako své letní sídlo, si stěžují na použité ubrousky v okolí a apelují na návštěvníky, aby královské místo nepoužívali jako venkovní toaletu.
zámek Balmoral ve Skotsku
zámek Balmoral ve Skotsku | Foto: Shutterstock

Veřejné toalety ve Spojeném království jsou uzavřené kvůli bezpečnostním opatřením v boji proti koronaviru. Lidé sice mohou venku cvičit nebo se potkávat, ale logicky pak vyhledávají i místa v přírodě, kde si mohou ulevit. Své o tom vědí pracovníci zámku Balmoral ve Skotsku, kteří kvůli turistům a jejich potřebám vydali prohlášení na Twitteru, píše web CNN.

"Jsme zklamaní z toho, kolik použitých ubrousků vidíme kolem panství, hned vedle cest a památek. Mějte, prosím, na paměti, že momentálně nenajdete v širokém okolí žádné otevřené veřejné záchodky," napsal personál zámku Balmoral.

Problém je, že lidé vyhazují do přírody spoustu biologicky nerozložitelného odpadu, dodali pracovníci, kteří radí návštěvníkům panství - když už si musíte ulevit, najděte si odlehlejší místo.

"Pokud už musíte močit, vykonejte potřebu aspoň 30 metrů od jezer nebo potoků," napsal personál na Twitteru v obavách, aby lidé nekontaminovali vodní toky. V případě "velké strany" doporučují odlehlejší místo v dostatečné vzdálenosti od obydlí a hospodářských zvířat a vše pak ideálně zahrabat do země.

Ve Velké Británii momentálně panuje teplé počasí, což přimělo mnoho Britů k návštěvě pláží, parků a venkovských míst po celé zemi.

Britové kašlou na koronavirová opatření a hromadně obsazují pláže | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 7 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy