Babiš se v 80. letech stal muslimem, informovala ČTK. Nachytala se na zprávu recesistů

Magazín Domácí Magazín, Domácí
30. 6. 2017 15:11
Ve čtvrtek se ve zprávě ČTK objevil odstavec o tom, že Andrej Babiš se měl v 80. letech údajně stát muslimem. Podobnou informaci přitom dříve vypustil recesistický web Nevím.cz. Ten také například napsal, že šéf ANO chce zpoplatnit tísňové linky 150, 158 a 112. Informace o Babišově konverzi k islámu zmizela ze servisu ČTK do dvaceti minut. Kdo za webem falešných recesistických zpráv stojí, není jasné. Zakladatel politického recesistického hnutí Nevím, producent a komentátor Jakub Horák, odmítá, že by s falešnými zprávami měl cokoliv společného.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Reuters

Česká tisková kancelář (ČTK) vydala ve čtvrtek zprávu o bývalém ministrovi financí Andreji Babišovi, ve které mimo jiné také zaznělo, že se lídr hnutí ANO měl v roce 1986 v Maroku stát muslimem.

Ve skutečnosti se však jednalo o falešnou informaci, která se dříve objevila také na recesistickém webu Nevím.cz. Odstavec byl o dvacet minut později smazán. 

"Šlo o politováníhodnou chybu, kterou jsme krátce po vydání opravili. V tomto případě bohužel nebyly dodrženy všechny obvyklé kontrolní mechanismy," uvedl k přešlapu tiskový mluvčí ČTK Jan Weisser.

Neznámí recesisté

Za vědomým šířením fake news stojí recesistický web Nevím.cz. Ten mimo jiné zveřejnil zprávu o tom, že Andrej Babiš chce v reakci na telefonování zdarma, jež bylo nabídnuto údajným čínským operátorem SOCTEL, zpoplatnit tísňové linky 150, 158 a 112. 

Zakladatelem podobně znějícího hnutí - Nevím, je producent a komentátor Jakub Horák, jenž je známý především české komunitě sociální sítě Facebook. Že by se na psaní falešných informací podílel, však redaktorovi Aktuálně.cz popřel. "Musí to být nějaký čtenář románu Kočky jsou vrženy (jeho fantastický román, pozn. red), který se inspiroval," řekl.

A dodal, že hnutí má zcela jinou webovou stránku než recesistický web s falešnými zprávami. 

Vymyšlené zprávy tvůrci zasazují do šablony zpravodajských webů, např. iDNES.cz či Novinky.cz. A ačkoliv Horák popírá, že by texty tvořil, každý pravidelně na svém profilu na Facebook sdílí. 

Recesisté nabízí LSD i celoživotní mateřskou dovolenou

Jakub Horák oznámil vznik politického recesistického hnutí Nevím v roce 2015 jako reakci na průzkum společnosti Phoenix. Z něj vyplynulo, že téměř deset procent oslovených účastníků netušilo, které straně by dalo v následujících volbách hlas.

V dřívějším rozhovoru pro Aktuálně.cz Horák například uvedl, že základními programovými prioritami hnutí jsou celoživotní mateřská pro matky, možnost vyzkoušet si povolání poslance na pár dní, LSD na Štědrý den a peníze.

Na Facebookové stránce mají recesisté přes 30 tisíc fanoušků. A samotného Horáka sledují další tisíce.

Pozn. red.: V předchozí verzi zprávy jsme mylně uvedli, že ČTK převzala falešnou informaci z deníku Blesk. Za chybu se omlouváme.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mosquera se vrací do Bohemians

Fotbalista Jhon Mosquera se po třech a půl letech vrací do Bohemians 1905. Devětadvacetiletý kolumbijský křídelník uspěl na zkoušce a coby volný hráč podepsal s Pražany smlouvu do konce sezony. Vršovický klub o tom informoval na svém webu.

Mosquera se k týmu připojil minulý týden. Absolvoval několik tréninků a úspěšně prošel lékařským vyšetřením. "Snažil jsem se Jhona několik týdnů přesvědčit, aby přiletěl do Čech a mohli jsme se potkat a probrat jeho působení u nás. To se nakonec povedlo," uvedl ředitel "Klokanů" Darek Jakubowicz.

Bohemians poprvé získali Mosqueru v létě 2014 z třetiligového španělského Hérculesu, nejprve na hostování a poté na přestup. Rodák z Cali v 55 utkáních české nejvyšší soutěže zaznamenal tři góly a šest asistencí a stal se oblíbencem fanoušků.

V létě 2016 se Mosquera rozhodl z Ďolíčku odejít, přestože měl s Bohemians platnou smlouvu. Po návratu do Kolumbie působil v Atléticu Nacional, s nímž si zahrál i na mistrovství světa klubů, a naposledy v Deportivu Cali.

před 1 hodinou

Do výběru nového šéfa CDU se plést nebudu, slíbila Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová tvrdí, že se do výběru budoucího předsedy své Křesťanskodemokratické unie (CDU) a příštího kandidáta na kancléře neplete. Na tiskové konferenci po setkání s finskou premiérkou Sannou Mariovou ve středu řekla, že už v roce 2018 spolustraníkům slíbila, že se nebude do hledání svého nástupce vměšovat. CDU začíná hledat nástupce Annegret Krampové-Karrenbauerové, která před časem oznámila, že z čela strany odstoupí.

"Mou zkušeností historické povahy je, že by se předchůdci do něčeho takového neměli plést," uvedla Merkelová. "A tím se řídím," dodala. Už v říjnu 2018, kdy se vzdala funkce předsedkyně CDU, kancléřka podle svých slov spolustraníkům slíbila, že "se do otázky, kdo v budoucnu povede CDU a nebo kdo bude kandidátem na kancléře, nebudu vměšovat". Neznamená to ale podle ní, že by s možným budoucím kancléřem nemohla mluvit. Němce čekají řádné volby příští rok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy