Babiš se v 80. letech stal muslimem, informovala ČTK. Nachytala se na zprávu recesistů

Magazín Domácí Magazín, Domácí
30. 6. 2017 15:11
Ve čtvrtek se ve zprávě ČTK objevil odstavec o tom, že Andrej Babiš se měl v 80. letech údajně stát muslimem. Podobnou informaci přitom dříve vypustil recesistický web Nevím.cz. Ten také například napsal, že šéf ANO chce zpoplatnit tísňové linky 150, 158 a 112. Informace o Babišově konverzi k islámu zmizela ze servisu ČTK do dvaceti minut. Kdo za webem falešných recesistických zpráv stojí, není jasné. Zakladatel politického recesistického hnutí Nevím, producent a komentátor Jakub Horák, odmítá, že by s falešnými zprávami měl cokoliv společného.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Reuters

Česká tisková kancelář (ČTK) vydala ve čtvrtek zprávu o bývalém ministrovi financí Andreji Babišovi, ve které mimo jiné také zaznělo, že se lídr hnutí ANO měl v roce 1986 v Maroku stát muslimem.

Ve skutečnosti se však jednalo o falešnou informaci, která se dříve objevila také na recesistickém webu Nevím.cz. Odstavec byl o dvacet minut později smazán. 

"Šlo o politováníhodnou chybu, kterou jsme krátce po vydání opravili. V tomto případě bohužel nebyly dodrženy všechny obvyklé kontrolní mechanismy," uvedl k přešlapu tiskový mluvčí ČTK Jan Weisser.

Neznámí recesisté

Za vědomým šířením fake news stojí recesistický web Nevím.cz. Ten mimo jiné zveřejnil zprávu o tom, že Andrej Babiš chce v reakci na telefonování zdarma, jež bylo nabídnuto údajným čínským operátorem SOCTEL, zpoplatnit tísňové linky 150, 158 a 112. 

Zakladatelem podobně znějícího hnutí - Nevím, je producent a komentátor Jakub Horák, jenž je známý především české komunitě sociální sítě Facebook. Že by se na psaní falešných informací podílel, však redaktorovi Aktuálně.cz popřel. "Musí to být nějaký čtenář románu Kočky jsou vrženy (jeho fantastický román, pozn. red), který se inspiroval," řekl.

A dodal, že hnutí má zcela jinou webovou stránku než recesistický web s falešnými zprávami. 

Vymyšlené zprávy tvůrci zasazují do šablony zpravodajských webů, např. iDNES.cz či Novinky.cz. A ačkoliv Horák popírá, že by texty tvořil, každý pravidelně na svém profilu na Facebook sdílí. 

Recesisté nabízí LSD i celoživotní mateřskou dovolenou

Jakub Horák oznámil vznik politického recesistického hnutí Nevím v roce 2015 jako reakci na průzkum společnosti Phoenix. Z něj vyplynulo, že téměř deset procent oslovených účastníků netušilo, které straně by dalo v následujících volbách hlas.

V dřívějším rozhovoru pro Aktuálně.cz Horák například uvedl, že základními programovými prioritami hnutí jsou celoživotní mateřská pro matky, možnost vyzkoušet si povolání poslance na pár dní, LSD na Štědrý den a peníze.

Na Facebookové stránce mají recesisté přes 30 tisíc fanoušků. A samotného Horáka sledují další tisíce.

Pozn. red.: V předchozí verzi zprávy jsme mylně uvedli, že ČTK převzala falešnou informaci z deníku Blesk. Za chybu se omlouváme.

 

Právě se děje

před 37 minutami

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy