Hnutí Nevím nic neslibuje, "volilo" by ho 8,4 % Čechů. Jsme bezradní, říká jeho šéf

Petra Jansová Petra Jansová
21. 9. 2015 16:00
Páteční večer, lahev vína a výsledky volebního průzkumu, podle kterého se zhruba 8,4 procenta voličů nedokázalo rozhodnout pro žádnou z politických stran. Přesně to stačilo marketingovému specialistovi a producentovi Jakubu Horákovi, aby založil politické hnutí Nevím. Původně nápad vznikl jako nadsázka pro pobavení kamarádů na Facebooku, teď Horák vážně zvažuje hnutí zaregistrovat. "Nevím má podle průzkumu 8,4 % podpory voličů, a máme tedy nárok na státní příspěvek. K tomu je registrace nutná," komentuje s nadsázkou.
Jakub Horák
Jakub Horák | Foto: Economia

Praha – Uplynulý víkend vysloveně přál recesistickým kouskům. Na Pražském hradě zavlály místo prezidentské standarty rudé trenky a o rozruch na Facebooku se postaral marketingový specialista a producent Jakub Horák, který v minulosti spolupracoval například na předvolební kampani stran ODS a TOP 09.

V pátek večer totiž oznámil vznik politického recesistického hnutí Nevím, které mělo být vtipnou reakcí na výsledky nedávno zveřejněného průzkumu společnosti Phoenix. Z toho totiž vyplynulo, že až 8,4 procenta dotázaných nevědělo, jakou stranu by volilo v nadcházejících volbách. 

"Základním problémem nové politické strany je, že se neobjevuje v průzkumech, takže občané nemají důvěru v její volební úspěch. Proto založíme hnutí Nevím, které už v průzkumech je, a to na velmi pěkném místě," napsal v pátek v podvečer Jakub Horák a během dvou hodin získal kolem tří stovek příznivců.

Založil proto internetovou petici, prostřednictvím které má v plánu nasbírat minimálně 1000 podpisů potřebných pro registraci hnutí u ministerstva vnitra.

Iniciativě s recesistickým volebním programem založil Horák i facebookový profil, který od pátečního večera nasbíral 1300 fanoušků, ale i oficiální webovou stránku. Do boje se zavedenými politickými stranami chce vytáhnout s lidmi, kteří se nebojí říct své "nevím" nejrůznějším problémům. Voliče láká na předvolební video i plakáty.

Hnutí Nevím
Hnutí Nevím | Foto: Hnutí Nevím

Aktuálně.cz: Překvapilo vás, jak lidé na vaši nadsázku zareagovali?

Jakub Horák: Překvapil mě zejména ohlas starých lidí, kteří jsou solí této země, jsou velmi moudří a naše hnutí jim nabízí každodenní navyšování důchodu podle teploty vzduchu. Čím je teploměr dále od nuly, a to jak nahoru, tak i dolů, tím se zvyšuje koeficient důchodu. Vedra a mrazy, které byly předtím předmětem naštvanosti a stížností, se změní v dlouho očekávanou a vítanou věc. Tím změníme náladu ve společnosti k lepšímu.

A.cz: Jak chcete zaujmout voliče, kteří mají jasno a vědí, koho volit?

8,4 % už podle průzkumu společnosti Phoenix máme. Základním rozdílem mezi námi a mezi starými hnutími, která už jsou v Parlamentu a mohou za spálenou zemi, je, že my o voliče nijak neusilujeme. My prostě nevíme, jak dál, a pouze žádáme, aby si to všichni přiznali a přidali se k nám.

A.cz: A jaký volební program voličům nabídnete?

Naše základní programové priority jsou čtyři, celoživotní mateřská pro maminky, každý člen hnutí na pár dnů poslancem, LSD na Štědrý den a peníze. V bodě 4 se shodujeme s ostatními stranami a hnutími. O dalších bodech jsme ochotni jednat.

A.cz: Chcete se vymezit vůči jiným politickým stranám?

Nemáme problém po volbách uzavřít koalici ANO - NEVÍM s tou částí hnutí ANO, která se odštěpí od Andreje Babiše. Jsem přesvědčen, že většina hnutí ANO totiž pevně stojí na platformě "Nevím". Pouze Andrej, ten ví, co chce, s tím spolupracovat nemůžeme.

Hnutí Nevím
Hnutí Nevím | Foto: Hnutí Nevím

A.cz: Je něco, co vám v české politice chybí a hodláte to začlenit do případného předvolebního programu?

Trváme na tom, aby při schvalování zákonů v Parlamentu měl poslanec možnost zvolit vedle "ano" a "ne" i "nevím". Je tam teď sice tlačítko "zdržuji se", ale to může znamenat, že se zdržel v bufetu, je to nepřesné.

A.cz: Předpokládám, že vy se stanete předsedou. Podle jakého klíče budete vybírat svoje kolegy?

Ostatní strany a hnutí, které už jsou v Parlamentu a mohou za spálenou zemi, která tu vznikla za posledních 75 let, vždy nasadí na kandidátky lidi, kteří se tváří, jako že něčemu rozumí, ale pak se ukáže, že tomu tak není. Do čela našeho hnutí proto půjdou lidé, kteří se nebojí říct své "nevím" nejrůznějším problémům. Tak nedojde k žádnému zklamání.

Hnutí Nevím | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

Další zprávy