Požáry v Austrálii jsou ekocida, varují Harry a Meghan. Slavní už darovali miliony

Magazín Magazín
8. 1. 2020 13:38
Austrálie se již dva měsíce potýká s rozsáhlými ničivými požáry, které stály 25 lidí život. Plameny zničily více než dvě tisícovky domů a strávily přes deset milionů hektarů lesního porostu. Podle vědců kvůli požárům zahynulo kolem půl miliardy volně žijících savců, ptáků a plazů. Požáry vyvolaly vlnu solidarity mezi lidmi a slavné osobnosti nezůstaly stranou. Podívejte se, kolik kdo daroval.
Elton John na červeném koberci se svým manželem Davidem Furnishem.
Elton John na červeném koberci se svým manželem Davidem Furnishem. | Foto: Reuters

Elton John

Britský zpěvák Elton John na koncertě v Sydney oznámil, že obětem australských požárů daruje milion australských dolarů (v přepočtu více než 15,5 milionu korun).

"Všichni bychom měli uctívat práci hasičů. Lidé tu přišli o život, když zachraňovali domovy. Někteří ztratili nejen domov, ale i život. A v neposlední řadě je tady kritická situace zvířat, která přišla o své přirozené prostředí, a to je zdrcující," citoval zpěváka americký web CNN

 

Právě se děje

před 33 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy