Australany pobouřil klip proti covidu. Ukazuje vyděšenou dívku na plicním ventilátoru

Magazín Magazín
13. 7. 2021 11:33
Reklama australské vlády varující před nebezpečím nemoci covid-19 se v zemi setkala s kritikou jak od veřejnosti, tak odborníků. V třicetisekundovém klipu zobrazuje vyděšenou mladou ženu připojenou na plicním ventilátoru.
Pacientka zoufale lapající po dechu. Australská reklama narazila na odpor | Video: Australian Government Department of Health

Australská vláda začala televizní reklamu vysílat napříč celým Novým Jižním Walesem poté, co v tomto spolkovém státě zaznamenala 77 nových případů nákazy koronavirem a jedno úmrtí.

Vláda chce netradiční kampaní přimět obyvatele k očkování proti covidu-19, píše server News.com.au. "Děláme to jen kvůli situaci v Sydney, cílem klipu je šokovat a upoutat pozornost," uvedl vládní epidemiolog Paul Kelly.

Kontroverzní video však začala kritizovat nejen veřejnost, ale i odborníci. "Tahle reklama by měla být ihned odstraněna z vysílání. V Sydney dnes bojuje o život mladá dívka s covidem - přibližně stejně mladá jako herečka ve videu," prohlásil na Twitteru konzultant strategické zdravotní politiky v Novém Jižním Walesu Bill Bowtell. "Tato necitlivá reklama může jen zneklidnit její rodinu a přátele," dodal.

Doktor Tom Solano, který pracuje na jednotce intenzivní péče, označil vyděšený pohled dívky na nemocničním lůžku za velmi nešťastný. "Prosím, vězte, že bychom vás nikdy takto úmyslně nenechali trpět. Vždy bychom se pokusili zvýšit podporu dýchání ještě dřív, než by se měl váš stav vůbec zhoršit."

Vzhledem k tomu, že na sociálních sítích stále sílí pobouření proti klipu, vydala vláda prohlášení, v němž reklamu obhajuje a trvá na tom, že je nezbytná pro zvýšení počtu očkovaných. "Varianta delta je mnohem infekčnější a postihuje mladší ročníky," uvedl mluvčí vlády. "Klip vybízí obyvatele Nového Jižního Walesu, aby se objednali na očkování, ale také upozorňuje na nutnost zůstat doma a nechat se otestovat," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy